W sobotę, 6 lipca, we wspomnienie Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, na Jasnej Górze odbędzie się 59. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Chorych. Wspólnotę tworzą osoby starsze wiekiem, chorzy, niepełnosprawni, ich bliscy, a także diecezjalni duszpasterze. Eucharystia pod przewodnictwem abp. Adriana Galbasa delegata KEP ds. Apostolstwa Chorych sprawowana będzie o godz. 12.00.
- Zgromadzi nas szczególny dzień, wspomnienie Matki Bożej Uzdrowienia Chorych to wyjątkowy czas, kiedy wszyscy niezależnie czy jesteśmy zdrowi czy borykamy się z różnymi chorobami powinniśmy przybyć do Matki Najświętszej i prosić o zdrowie i wsparcie. Członkowie Apostolstwa bardzo często nie myślą o sobie, ale o innych i swoje cierpienie ofiarują za dzieci, wnuki, Kościół i Ojczyznę - powiedział ks. Wojciech Bartoszek, krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych.
Ogólnopolską pielgrzymkę rozpocznie modlitwa różańcowa o godz. 10.00 w jasnogórskiej Bazylice. Po niej zaplanowano: konferencję, którą wygłosi ks. prof. Marek Chmielewski i koncert kwartetu smyczkowego „Akademos”, a także Drogę Krzyżową.
Pielgrzymkę zakończy nabożeństwo lourdzkie z indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem, w Kaplicy Matki Bożej o godz. 15.30. - To nabożeństwo jest bardzo ważnym czasem, kiedy chorzy proszą Jezusa przez wstawiennictwo Maryi o uzdrowienie duszy i ciała, a szczególnie o wewnętrzną jedność z Bogiem - podkreślił ks. Bartoszek.
Apostolstwo Chorych tworzą także diecezjalni duszpasterze, którzy posługują w 20 diecezjach w Polsce pomagając w szpitalach, hospicjach czy domach pomocy społecznej. Kapłani mają zaplanowane spotkanie w piątek, 5 lipca w Częstochowie. Będzie to dla nich czas wymiany doświadczeń, a także zaplanowania wspólnych inicjatywy np. Światowego Dnia Chorego.
Celem wspólnoty jest pomoc chorym w "twórczym" przeżywaniu cierpienia. Aby zostać jego członkiem trzeba spełnić trzy warunki: przyjąć cierpienie z poddaniem się woli Bożej, znosić je cierpliwie, po chrześcijańsku w zjednoczeniu z Jezusem, ofiarować je Bogu w intencji przybliżenia Królestwa Bożego, za zbawienie świata, Kościół, Ojczyznę i w intencji Ojca Świętego. Apostolstwo działa w Polsce, we Włoszech i Holandii. W naszym kraju liczy ponad 2,5 tys. członków.
Jasna Góra od wieków uznawana jest za miejsce wyjątkowych cudów, także uzdrowień, niewytłumaczalnych z medycznego punktu widzenia. Świadczą o tym liczne świadectwa zapisywane w specjalnych księgach „Cudów i łask” wyproszonych za wstawiennictwem Jasnogórskiej Maryi. Widomym znakiem są też pozostawione tu przez wiernych wota: kule czy białe laski niewidomych.
Msza św. o godz. 12.00 z Bazyliki transmitowana będzie przez TVP 3, aby każdy mógł się włączyć w jasnogórskie pielgrzymowanie.
Maria Bareła-Gawenda