Na rolkach, rowerze, w siodle, biegiem, czy na pieszo, spieszą na Jasną Górę, aby tutaj zawierzyć swoje troski, intencje, serca i rodziny. Chociaż zmienia się forma pielgrzymowania i pątnicy wykorzystują „nowsze” środki lokomocji, to cel i czas jest ten sam – Jasna Góra - 16 lipca – Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel - odpust Matki Bożej Szkaplerznej.
Mimo, że już coraz mniej pamiętamy o jednym z najstarszych odpustów jasnogórskich, tym ku czci Matki Bożej Szkaplerznej, to jednak niezmiennie, przybywają na niego pielgrzymi zarówno pieszo, biegiem, jak i na rowerach, czy nawet na rolkach i konno – przypomniał rzecznik Jasnej Góry, o. Michał Bortnik.
Dodał, że jasnogórscy mnisi, już od początku wakacji, z wytęsknieniem wypatrują przybywających pielgrzymów. - Najpierw, może trochę nieśmiało przybywają pieszo mniejsze i większe grupy parafialne ze Śląska, za nimi, a czasem i razem z nimi, przyjeżdżają, z roku na rok liczniejsze, grupy rowerowe, biegowe a i nie można zapomnieć o tych najbardziej charakterystycznych: rolkowej i konnej – z uśmiechem zauważył rzecznik.
16 lipca we wspomnienie NMP z Góry Karmel, zwanej Szkaplerzną, suma odpustowa z udziałem pieszych pątników, głównie z Piotrkowa i Poznania, odprawiona zostanie na Szczycie, o godz. 11.00. Ponieważ to święto jest nierozłącznie związane ze szkaplerzem karmelitańskim, tegorocznej eucharystii przewodniczyć ma przedstawiciel tego zakonu. Będzie można uroczyście przywdziać szkaplerz i wysłuchać konferencji na temat łask związanych z jego noszeniem.
Chociaż sezon pielgrzymkowy dopiero się rozpoczyna to na Jasną Górę dotarło już ponad 5 tys. pieszych pątników, ponad 2 tys. rowerzystów, ok. 100 biegaczy, 40 osób na rolkach i 24 konno.
W najbliższych dniach przybędą m. in.: 41. Piesza Pielgrzymka Duszpasterstwa Rolników diec. zielonogórsko-gorzowskiej (12 lipca), XIX Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa (13 lipca), 155. Piesza Piotrkowska Pielgrzymka (14 lipca), 44. Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Przemyskiej oraz 90. Piesza Pielgrzymka Poznańska (15 lipca)
Z racji odpustu Matki Bożej Szkaplerznej, w Kaplicy Cudownego Obrazu odprawione zostaną o godz. 16.15 nieszpory połączone z nabożeństwem tzw. „Klęczek”, które są śpiewaną po łacinie litanią do Najświętszej Maryi Panny na melodię jasnogórską, połączoną z modlitwą uwielbienia i przebłagania Boga, pielęgnowaną przez paulinów.
Tradycyjnie już w tym dniu Nabożeństwo Drogi Krzyżowej na Wałach o godz. 17.00 poprowadzą pielgrzymi 90. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki.
Wspólne świętowanie zakończy Apel Jasnogórski w Kaplicy Matki Bożej o godz. 21.00 i nocne czuwanie pątników z Poznania
Maria Kopacka-Fornal, o. Michał Bortnik