
O maryjnym aspekcie duchowości bł. Franciszki Siedliskiej oraz Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu będzie mowa podczas Sobotniego Spotkania Maryjnego na Jasnej Górze. Prelekcję wygłosi s. Renata Kukla, nazaretanka. Wykład rozpocznie się o godz. 10.00 w Kaplicy św. Jana Pawła II. Edycja odbywa się pod hasłem „duchowość maryjna w Kościele”.
- Zawołaniem naszego zgromadzenia jest „Bądź wola Twoja” i to są bardzo ważne słowa, które nasza założycielka bł. Franciszka Siedliska pozostawiła dla całego świata. Ona kierowała się tym zawołaniem w życiu i myślę, że o to chodzi, abyśmy pełnili wolę Bożą niezależnie do czego jesteśmy powołani. Czyńmy wszystko na chwałę Bożą z Maryją tak, jak robiła to błogosławiona – mówiła s. Renata Kukla w rozmowie z @JasnaGóraNews. Prelegentka dodała, że bł. Franciszka uczy każdego z nas, aby myśleć sercem i kochać rozumem.
S. Kukla zauważyła, że nad łóżkiem założycielki Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu wisiał Obraz Matki Bożej Częstochowskiej i błogosławiona przechodząc obok Wizerunku zawsze uklęknęła i pocałowała ziemię. Dodała, że bł. s. Siedliska także pielgrzymowała do jasnogórskiego sanktuarium i wówczas mówiła, że „największym szczęściem jest dla niej być na Jasnej Górze”.
Zwróciła uwagę, że podczas Sobotniego Spotkania Maryjnego m.in. przypomni życiorys bł. Franciszki Siedliskiej, w jaki sposób rozeznawała ona swoje powołanie i założyła zgromadzenie, a także np. jak postrzegana i czczona jest Matka Boża w Zgromadzeniu Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, które obchodzi w tym roku 100 rocznicę powstania.
Charyzmatem zgromadzenia założonego przez bł. s. Franciszkę było szerzenie Bożej Miłości przez służbę Kościołowi, a zwłaszcza w rodzinie. Zgromadzenie podejmowało pracę z dziećmi i młodzieżą w szkołach, sierocińcach, ochronkach i internatach. S. Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza, bo takie imię zakonne przyjęła błogosławiona, zmarła 21 listopada 1902 roku. Prawie 80 lat później, w 1980 r. św. Jan Paweł II ogłosił dekret o heroiczności jej cnót, a 23 kwietnia 1989 r. dokonał jej beatyfikacji, nazywając błogosławioną „Apostołką godności ogniska rodzinnego”.
O. Grzegorz Prus powiedział, że celem comiesięcznych spotkań jest formacja w zakresie duchowości maryjnej, bo jak mówił, żeby pokochać Maryję, to trzeba Ją lepiej poznać.
- Od kilku miesięcy trwa cykl, który pokazuje różne oblicza duchowości maryjnej w Kościele. Zaczęliśmy od przybliżenia postaci św. Ludwika Marii Grignion de Montfort, mówiliśmy o bł. Edmundzie Bojanowskim, a także o wielkim czcicielu Matki Bożej bł. Honoracie Koźmińskim, czy o ks. Franciszku Blachnickim - przypomniał organizator.
Dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego podkreślił, że w Kościele chodzi o to, aby dzielić się duchowymi skarbami i by każdy mógł z nich skorzystać, dlatego na spotkania zaproszeni są wszyscy: ludzie świeccy, kapłani, siostry zakonne, osoby różnych duchowości i zawodów.
Paulin zwrócił uwagę, że za miesiąc będzie mowa o duchowości maryjnej w życiu ukrytym, natomiast w maju poruszona zostanie duchowość dominikańska, a w czerwcu uczestnicy wysłuchają prelekcji o św. Maksymilianie Maria Kolbe.
Spotkania odbywają się w każdą drugą sobotę miesiąca, o godz. 10.00 w Kaplicy Św. Jana Pawła II obok Wieczernika. Wstęp na prelekcje jest wolny. Wydarzenie transmitowane jest na kanale YouTube. Czerwcowy wykład na Jasnej Górze będzie ostatnim przed wakacyjną przerwą.
Maria Bareła-Gawenda