W najbliższą sobotę, 12 października na Jasnej Górze, odbędzie spotkanie z cyklu: „Sobotnie spotkania Maryjne”. To kontynuacja wieczornych sobotnich wykładów maryjnych. Tym razem spotkania odbywać się będą w każdą drugą sobotę miesiąca, o godz. 10.00 w Kaplicy św. Jana Pawła II.
Dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego, o. Grzegorz Prus zauważa, że to podobny cykl spotkań, choć będzie odbywał się w innym miejscu i o innej godzinie. Cel jednak pozostaje ten sam, chodzi o pogłębienie wiedzy na temat duchowości maryjnej w Kościele.
- Zależy nam na tym, by w tym miejscu jeszcze lepiej poznawać Maryję, lepiej ją naśladować, kochać i tym samym czcić. Kolejne spotkania, tym razem będą odbywać się w Kaplicy św. Jana Pawła II, która znajduje się w pobliżu Wieczernika jasnogórskiego. Wykłady głoszone w godzinach porannych, mogą zgromadzić większą liczbę osób, na tym nam też zależy. Będą zapraszani różni prelegenci, ze względu na różnorodność tematów, które będą podejmowane w kolejnych miesiącach - podkreślił paulin.
Pierwszą konferencję, 12 października, na temat duchowości Maryjnej św. Ludwika Marii Grignion de Montfort wygłosi o. Miro Ravlić ze zgromadzenia księży Montfortianów. Ojciec Grzegorz Prus podkreśla, że spotkanie będzie okazją, by dowiedzieć się sporo o myśli mariologicznej tego francuskiego duchownego.
- Ten osiemnastowieczny święty, jest autorem ważnego traktatu o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny. Ta książeczka jest absolutną klasyką duchowości. Warto przypomnieć, że to właśnie na nim, w swojej duchowości opierał się święty Jan Paweł II, czy bł. kard. Stefan Wyszyńskich, a także wiele innych osób. Teologów, kapłanów, świeckich. Podczas spotkania będzie okazja żeby się więcej dowiedzieć na ten temat, a także na temat samego św. Ludwika, jego nauczania, jego myśli mariologicznej i maryjnej – dodał o. Prus.
Wykłady mają charakter otwarty. Po prelekcji, jak zwykle będzie okazja do zadawania pytań i do dyskusji. Organizatorem spotkań z cyklu „Sobotnie spotkania Maryjne” jest Jasnogórski Instytut Maryjny przy współpracy z Instytutem Wyższych Studiów Teologicznych w Częstochowie.
Anna Przewoźnik