Biuro Prasowe Jasnej Góry – „Moje miejsce” - 89. Ogólnopolska Pielgrzymka Akademicka

„Moje miejsce” - 89. Ogólnopolska Pielgrzymka Akademicka

10 maja 2025, Michał Bortnik

By przełamywać schematy i odnaleźć siebie oraz swoje miejsce także w Kościele na Jasnej Górze spotkali się uczestnicy 89. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Akademickiej. Jak podkreślają takie spotkanie to: formacja i integracja oraz duchowe umocnienie. W pielgrzymce udział bierze delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa akademickiego bp Maciej Małyga - po raz pierwszy w tej roli.

Uczestnicy pielgrzymki spotykają się w grupach: studenckich, absolwenckich, nauczycieli akademickich. Jak podkreślają taka pielgrzymka to nie tylko
modlitwa, „to też integracja, rozmowy, ludzie, z którymi możesz dzielić się swoimi marzeniami, wątpliwościami i akademicką codziennością”.

Temat pielgrzymki to: „#mojemiejsce”. Piotr Siwiec i Gabriela Wójcik z DA „Łukasz” z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie przyznają, że wiara i wspólnota są źródłem miłości do drugiego człowieka, pomagają pogłębiać wrażliwość, dają umocnienie w „słabszych chwilach”.

Beata Kiedrowska z DA „Martyria” w Bydgoszczy, które współorganizuje tegoroczną pielgrzymkę wyjaśnia, że wybrany został temat o miejscu młodych w Kościele, bo oni „nic do Boga nie mają”, wierzą, że On jest dobry, że jest wszechmocny, natomiast jeżeli podejmowany jest temat Kościoła jako instytucji, jako wspólnoty, jako naszego domu, pojawia się problem.

- Wtedy myślimy o hipokryzji, o tym, że nie czujemy się jak u siebie. Dlatego temat o odkrywaniu naszej tożsamości dziecka Bożego, miejsca w Kościele, powołania życiowego - mówi studentka. Zaznacza, że to, co ją osobiście dotyka to np. przejawy hipokryzji. Podkreśla, że młodzi chcą Kościoła bezpiecznego. Zwraca uwagę też, że młodzi często zapominają, że są „jedną z cegiełek tego Kościoła i są decyzyjni bardziej niż im się wydaje, tylko niestety sami często tę „cegiełkę Kościołowi odbierają”, rezygnując z odpowiedzialności, rezygnując ze swojego miejsca w Kościele.

Ks. Tymoteusz Białkowski od 2 lat jest duszpasterzem „Martyrii”. Swoją posługę studentom nazywa „T jak towarzyszenie”. - Rozumiem to jako nastawienie na słuchanie, obecność, bycie blisko nich, bycie synodalne, czyli we wspólnej drodze – wyjaśnia duszpasterz.

Z kolei ks. Stanisław Sadowski obecnie duszpasterz akademicki w Kielcach, sam jako student stosunków międzynarodowych i prawa doświadczył wspólnoty w krakowskiej „Beczce”. Podkreśla, ze teraz widzi jak ówczesne zaangażowanie na rzecz grupy wiele mu dało na różnych płaszczyznach; jak odpowiedzialności duchowej, modlitwy za wspólnotę, ale także ludzkiej satysfakcji, kiedy coś się udawało, a nawet i pewnego wspólnego przeżywania tego, co się nie udało. – To niesamowicie popychało do przodu, przygotowało mnie też na „pozytywną odpowiedź” Bogu na dar powołania kapłańskiego – wspomina kapłan.

Bp Maciej Małyga uśmiecha się, że duszpasterstwa akademickie i spotkania ze studentami na pewno pomagają „by samemu być młodym duchem”.

- Młodzi z różnych stron Polski, te same pragnienia - mówi bp Małyga i odnosząc się do tematu pielgrzymki przyznaje, że to miejsce ciągle jest odkrywane, a „za to, gdzie teraz jestem, co mam, jestem niezmiernie wdzięczny”.

Ze społecznością akademicką spotkała się Diana Paulińska - twórczyni profilu @czystosc_dla_malzenstwa_, która „z sercem i bez owijania mówi o relacjach, czystości, miłości i…powołaniu, które nie zawsze wygląda jak z podręcznika”.

S, Ewangelista Sobkowicz zdradzała tajemnicę 5D - czyli Dar Darmo Dany Do Dawania… Natomiast o tożsamości i o tym, jak jej odnalezienie jest kluczowe, by odkryć swoje miejsce w Kościele mówił już ks. prof. Andrzej Draguła z Uniwersytetu Szczecińskiego, przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Nauk Teologicznych, członek Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk.

Msza św. sprawowana będzie w Kaplicy Matki Bożej o 20.00. Akademicy wezmą udział w Apelu Jasnogórskim, podczas którego tradycyjnie studenci odnowią Rotę Ślubowania, którą po raz pierwszy złożyli ich rówieśnicy w 1936 r. Tradycja ślubowania znalazła kontynuację w corocznych pielgrzymkach studenckich, również pod okupacją hitlerowską. W dwóch takich tajnych pielgrzymkach, w 1942 r. oraz w 1943 r., brał udział krakowski student Karol Wojtyła.

Mirosława Szymusik

Najnowsze wpisy z Aktualności

By nie zapomnieć o Polakach z „nieludzkiej ziemi” – pielgrzymka przedstawicieli Związku Sybiraków
10 maja 2025, Michał Bortnik

Dziękują za Polskę i proszą za Polską. Na Jasną Górę pielgrzymowali ci, którzy poznali gorycz …

„Moje miejsce” - 89. Ogólnopolska Pielgrzymka Akademicka
10 maja 2025, Michał Bortnik

By przełamywać schematy i odnaleźć siebie oraz swoje miejsce także w Kościele na Jasnej Górze …

23. Pielgrzymka Krótkofalowców
10 maja 2025, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Jasna Góra , tagi: ##fale krótkie, ##hobby, ##krótkofalowcy, ##nadawanie, ##pasjonaci

Uczestnicy 23. Pielgrzymki Krótkofalowców na Jasną Górę zachęcają, jak co roku, do najważniejszej łączności - …

Pielgrzymka kierowców i wspierających misje (MIVA Polska)
10 maja 2025, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Jasna Góra , tagi: ##MIVA Polska, ##kierowcy, ##misje

Modlitwa o bezpieczną jazdę, szacunek na drogach i trzeźwość dla kierujących pojazdami to główne intencje …