
Za Polskę, rodziny, by nie zatracił się chrześcijański duch polskiego narodu, o dobry wybór prezydenta – to intencje, które podejmują osoby zaangażowane w ogólnopolską inicjatywę „Modlitwa Kobiet za Ojczyznę”. 10 maja spotkają się na Jasnej Górze.
W części konferencyjnej sobotniego spotkania, od godz. 11.30, zaplanowano prelekcję paulina o. dr. Marcina Ciechanowskiego o tradycji modlitwy kobiet na Jasnej Górze, Anna Rastawicka, członkini Instytutu Prymasa Wyszyńskiego mówić będzie o Jasnogórskich Ślubach Narodu, natomiast o aktualności treści Ślubów w naszym życiu osobistym, rodzinnym i społecznym mówić będzie dziennikarka Małgorzata Bartas – Witan.
O godz. 17.00 w Kaplicy Matki Bożej sprawowana będzie Msza św., której przewodniczyć ma bp Wiesław Szlachetka, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Kobiet.
- Podejmujemy tylko tę iskrę, którą już nasze poprzedniczki wznieciły. Modlitwa kobiet za Ojczyznę wpisana jest głęboko w polskiego ducha od pokoleń – mówi Agnieszka Kołodyńska, przełożona generalna Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Ta różańcowa nowenna za Ojczyznę, rozpoczęła się 7 września– w przededniu święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, a zakończyła 3 maja w uroczystość Królowej Polski. Ogólnopolska inicjatywa wyszła od kobiet świeckich zatroskanych o przyszłe losy kraju, rodzin, młodzieży i dzieci. Inspiracją stała się założycielka Instytutu Prymasa Wyszyńskiego Maria Okońska, która w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego napisała „Nową mobilizację walczącej Warszawy” - wezwanie do modlitwy za Ojczyznę. Dlatego teraz to świeckie dzieło modlitwy różańcowej w pierwsze soboty miesiąca objął opieką Instytut Prymasa Wyszyńskiego.
Uczestniczki spotkania podejmą również refleksję nad realizacją pierwszego przyrzeczenia Jasnogórskich Ślubów Narodu, czyli dochowania wierności Bogu, Krzyżowi, Ewangelii i Kościołowi.
- Zapraszamy wszystkie niewiasty, które są zatroskane o Ojczyznę i o własne rodziny, żeby błagać Maryję o pomoc. Modlimy się, podejmując ducha Jasnogórskich Ślubów Narodu, dlatego że właśnie to jest nasza droga. A śluby jasnogórskie są planem odnowy ducha narodu, po prostu przemiany ludzkiego serca – zachęcają przedstawicielki Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.
Organizatorzy „Modlitwy Kobiet za Ojczyznę” proszą o zabranie ze sobą krzyża z domu rodzinnego lub z miejsca pracy, aby stanowił widoczny znak wierności Chrystusowi.
Mirosława Szymusik