„Maryjo mężna niewiasto w tobie nasza nadzieja i odwaga” pod tym hasłem na Jasnej Górze trwa modlitewne czuwanie dla pielgrzymów i współpracowników apostolskich sióstr pallotynek. Jest czasem „wołania do ludzkich serc” o jedność i solidarność w narodzie, a także by Polska była silna Bogiem i nie straciła swojej tożsamości - „Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie”.
- Podczas czuwania szczególnie prosimy o łaskę odwagi, bo teraz żeby żyć to trzeba mieć odwagę, aby być kapłanem, siostrą zakonną, żoną czy mężem trzeba mieć odwagę. Każdy z nas ją posiada, ale jej nie rozwija i chcemy na tym czuwaniu odkryć ją na nowo. A w tym pomaga Matka Boża, bo to Ona pierwsza miała wielką odwagę powiedzieć Bogu „Tak” – podkreśliła s. Consolata Majewska, pallotynka, organizatorka jasnogórskich czuwań.
Zwróciła uwagę, że żyjemy w trudnych czasach, gdzie najgorszym zagrożeniem jest próba „odebrania ludziom Boga”. S. Majewska apelowała, że jeżeli Bóg będzie nam przeszkadzał i zaczniemy Go poprawiać to możemy stracić wszystko, a „tym wszystkim i naszą tożsamością jest Polska”. Dodała, że dzisiejszy świat każdemu z nas stawia wiele pytań: Jaka jest moja wiara, nadzieja i miłość? W jaki sposób swoim życiem potwierdzam przynależność do Kościoła? Czy potrafię powiedzieć za św. Piotrem: „Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że cię kocham”.
Zauważyła, że choć w obliczu wyzwań może nam się wydawać, że nadzieja traci blask to musimy wiedzieć, że jest światło, które nigdy nie gaśnie, a nim i jedyną pewną drogą jest Bóg, dlatego podczas czuwania uczestnikom wręczone zostaną „dowody katolika”, a podpis na nim złożony będzie symbolicznym znakiem, że: „Jestem odważnym katolikiem”. - Odwaga rośnie z wiary, a wiara umocniona odwagą daje szczęście i pokój – podkreśliła organizatorka.
S. Majewska wskazała, że wielki przykład odwagi i odpowiedzialności za Kościół dał św. Jan Paweł II i jego nauczania nie można zapomnieć. - On przyjął na siebie odpowiedzialność za Kościół. Podczas audiencji czy jego pielgrzymek tysiące wiernych chciało go zobaczyć i pytam się teraz, gdzie wy jesteście? Co mówicie o papieżu Polaku? W dzisiejszych czasach, kiedy są ataki na jego postać i podważane jest nauczanie, potrzebujemy odwagi, by powiedzieć: Ja jestem człowiekiem św. Jana Pawła II - mówiła pallotynka.
Św. Jan Paweł II, 19 sierpnia 2002 roku, gdy opuszczał Ojczyznę pozostawił Polakom zadanie, mówił: „Ojczyzno moja kochana, Polsko, […] Bóg Cię wywyższa i wyszczególnia, ale umiej być wdzięczna”. Podkreślał wielokrotnie, że „Naród i Ojczyzna są rzeczywistościami nie do zastąpienia”.
Czuwanie na Jasnej Górze rozpoczął czas świadectw. O tym, że wiara umacnia odwagę mówiła szeregowa Anna Gładkowicz mama trójki dzieci i żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej. - Straciłam rodziców jak byłam małym dzieckiem, a męża jak miałam dwadzieścia siedem lat i zawsze siły dodawała mi Maryja. Od Niej uczę się odwagi i zaufania Bogu - mówiła. Zwróciła uwagę, że gdy miała powołanie do natychmiastowego stawiennictwa się przy granicy z Białorusią i tam pełniła służbę przez szesnaście dni to zawsze w ręku miała różaniec, bo jest on dla niej „rozmową z Matką Bożą”.
Dodała, że gdy wybuchła wojna na Ukrainie i uchodźcy zaczęli przyjeżdżać do Polski to żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej byli powołani do pomocy. - Przyjeżdżały kobiety z małymi dziećmi i to było bardzo trudne, że my jako matki patrzyłyśmy, jak one musiały opuściły swoją Ojczyznę z dzieckiem na ręku i jedną reklamówką rzeczy. Najmniejsze miało niespełna miesiąc – opowiadała szeregowa Gładkowicz. Zauważyła, że bardzo ważna jest modlitwa za Ojczyznę, bo bez niej jako naród nie damy sobie rady.
Drugą częścią spotkania będzie modlitwa w Kaplicy Matki Bożej, którą rozpocznie Apel Jasnogórski. Po nim w programie: konferencja, różaniec, Eucharystia o północy, adoracja Najświętszego Sakramentu, koronka do Miłosierdzia Bożego, Posłanie i Godzinki.
Charyzmatem Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Apostolstwa Katolickiego, nazywanych od nazwiska założyciela - św. Wincentego Pallottiego - pallotynkami, jest katechizacja w szkołach, prowadzenie przedszkoli, grup apostolskich dla młodzieży i osób dorosłych. Szczególnym ich zadaniem jest praca misyjna.
Maria Bareła-Gawenda