Biuro Prasowe Jasnej Góry – Media jasnogórskie

Media jasnogórskie

24 stycznia 2025, Biuro Prasowe Jasnej Góry
kategorie: Jasna Góra | tagi: ##Jasna Góra, ##media

Jasna Góra od lat wykorzystuje słowo pisane, dźwięk i obraz do szerzenia kultu Matki Bożej, również dzięki pracy dziennikarzy katolickich. Dziś obchodzą oni swoje święto w dzień patrona świata mediów, św. Franciszka Salezego.

Dziennikarze to ludzie, którzy mają swoje upodobania i talenty. Jedni wolą tematykę sportową, inni publicystykę, część woli pracę w telewizji, inni w radiu, czy mediach społecznościowych. Możliwości jest wiele, wszystkich jednak łączy misja. Informacja ma być przekazana rzetelnie, z wyłączeniem emocji i opinii osoby ją tworzącej.

To właśnie robimy na Jasnej Górze. „U Mamy”, jak często pada z ust osób pracujących dla Biura Prasowego, które działa w mediach społecznościowych, Radia Jasna Góra, które świętuje w tym roku 30-lecie istnienia. Tymi samymi wartościami kierują si także ci, którzy tworząc treści do jasnogórskich magazynów (dwumiesięcznik „Jasna Góra”) i na kanał YouTube. Chociaż robimy to za pomocą różnych nośników informacji – słowem pisanym, dźwiękiem, obrazem, wszyscy „mówimy jednym głosem”.

Dyrektor Biura Prasowego, o. Michał Bortnik, podkreślił, że głównym zadaniem mediów katolickich, a co za tym idzie, także dziennikarzy pracujących dla tych mediów, jest głoszenie Prawdy i ewangelizacja. Biuro Prasowe działa w mediach społecznościowych: na Facebooku, na platformie X oraz Instagramie, co pozwala w szybki sposób pokazać, jakie wydarzenie aktualnie ma miejsce na Jasnej Górze. Natomiast strona: news.jasnagora.pl , pozwala opisać je w szerszym kontekście.

Dyrektor Radia Jasna Góra, o. Andrzej Grad, przypomniał, że działalność radia to jedna z posług, które wpisują się i w paulińskie powołanie. Zakładając radio, tutaj na Jasnej Górze, ojcowie chcieli dać wiernym możliwość „być” na co dzień w Kaplicy Matki Bożej. Dzięki ich pracy głos z sanktuarium jest dostępny w domach tych, którzy albo tęsknią za Jasną Górą, albo z powodu różnych przeszkód pielgrzymować tu nie mogą.

Praca na Jasnej Górze i dla Jasnej Góry jest także źródłem osobistego rozwoju. Jak zauważyła Agata Białecka-Nowak, wieloletnia obserwatorka i słuchaczka jasnogórskich treści, a obecnie dziennikarka Radia Jasna Góra, „jesteśmy wspólnotą i przyjaciółmi”. Dodała też, że praca tu umożliwia także ewangelizowanie siebie.

By lepiej służyć ludziom paulini od wielu wieków posługują się dostępnymi środkami przekazu. Już w XVII w. na Jasnej Górze istniała drukarnia i do dzisiaj paulini wydają książki, czasopisma. Od 30 lat prowadzą radiostację. Jasna Góra obecna jest także w mediach społecznościowych: na Facebooku, na platformie X oraz Instagramie oraz na kanale YouTube. Na stronie: news.jasnagora.pl pielgrzymi i turyści znajdą wiele potrzebnych informacji o funkcjonowaniu sanktuarium. Wszystko to służyć ma i służy ewangelizacji i szczerzeniu kultu Maryi.

Maria Kopacka-Fornal

Najnowsze wpisy z Aktualności

Maryja Pani Pustej Soboty, Niewiasta Nadziei, Opiekunka Wiary
19 kwietnia 2025, Michał Bortnik

O tym, że Wiara i Nadzieja przeprowadzają nas z ciemności, pustki, bezsilności do światła Zmartwychwstania …

W stronę Nieba – grób Pański na Jasnej Górze
19 kwietnia 2025, Michał Bortnik

Boży Grób to polska tradycja wpisana w każdą wspólnotę. Niektóre są tradycyjne, ich wystrój nie …

Wielki Piątek - dzień celebracji Miłości Ukrzyżowanej.
18 kwietnia 2025, Michał Bortnik

- Po raz kolejny – dziś z krzyża wybrzmiewa głos do naszych uszu i nade …

Abp Depo na drodze krzyżowej: Bóg miłością przybity do naszego życia
18 kwietnia 2025, Michał Bortnik

- Wobec programów ateizacji, rugowania go z kręgów kultury i szkoły, brońcie krzyża! - wołał …