
- Są różni, pochodzą z różnych regionów, ale wszystkim pragniemy dać Jezusa, relacje z Nim sakramenty, miłość do Kościoła” - mówią o młodych i swoim duszpasterstwie paulini. „W ramionach Matki” to przesłanie trzydniowego spotkania organizatorów i uczestników Paulińskich Dni Młodych (PDM), które odbyło się na Jasnej Górze. Młodzież „pod okiem Matki Bożej” modliła się, doświadczała radości Ewangelii we wspólnocie, poznawała jasnogórskie sanktuarium i duchowość „białych mnichów”.
Stanisław z Torunia powiedział, że czas na Jasnej Górze pomaga mu pogłębić wiarę, ale także spotykać się z rówieśnikami, którzy mają te same wartości i zainteresowania. Zauważył, że młodzież ma trudność, żeby znaleźć kogoś z kim może porozmawiać o Bogu i o swoich problemach. Dodał, że kiedyś spotkała go nagonka ze strony rówieśników, którzy nie chodzą do Kościoła, ale on chce stanąć temu hejtowi naprzeciw i pokazać, że jest ten piękny Kościół, otwarty na młodzież i przyjmuje ją z otwartymi ramionami.
Podkreślił, że dzięki PDM-mom często przyjeżdża na Jasną Górę i traktuje to miejsce jak dom. - Choć zawsze mam jakieś intencje w sercu, to jestem tutaj przede wszystkim dla Mamy. To wyjątkowe przeżycie, kiedy wieczorem wchodzę do Kaplicy Matki Bożej i wiem, że jestem sam na sam z Bogiem - mówił.
Jego kolega Hubert opowiadał, że Paulińskie Dni Młodych jednoczą młodzież z paulińskich parafii i podczas wakacji, mają dwutygodniowy wyjazd pod namioty, gdzie uczą się o Bogu, słuchają Słowa Bożego i spędzają razem aktywnie czas. - Kiedy zastanawiamy się czy są gdzieś takie osoby jak my to przyjeżdżamy na PDM i widzimy wspólnotę młodych ludzi i to mnie bardzo buduje - podkreślał uczestnik.
Uczestnicy zwrócili uwagę, że młodzi nie potrzebują kapłanów, którzy będą wyżej, nad nimi, ale przyjaciół i jak podkreślali, dla nich właśnie tacy są paulini. -Potrzebujemy kapłanów, którzy są z nami na równi, potrafią porozmawiać, żartować, słuchać o naszych problemach i pomagają pogłębiać wiarę. Myślę, że tego każdy z nas oczekuje. Ważne, żeby mieć do nich zaufanie - mówili.
Justyna, 10 lat związana jest z paulińskim duszpasterstwem, jak zauważyła najbardziej przyciąga ją Mama Jasnogórska. Zwróciła również uwagę, że modlitewne spotkanie na Jasnej Górze to dla niej pięknie rozpoczęty czas Wielkiego Postu, wyciszenia. - Stoję przed Obrazem Matki Bożej i zawierzam Jej to przygotowanie do Zmartwychwstania Pańskiego. Cieszę się, że mogę tutaj oddać się Maryi - mówiła. Dodała, że czas PDM-mu to dla niej wyjątkowa przestrzeń i zawsze może liczyć na ludzi, których poznała w tym duszpasterstwie.
Celem PDM-u jest przede wszystkim ewangelizacja, integracja pracy z młodzieżą w duszpasterstwach prowadzonych przez paulinów, nawiązanie więzi pomiędzy młodymi, pragnącymi czerpać z duchowości paulińskiej.
Marcowe czuwanie na Jasnej Górze to także czas zawierzenia najważniejszych tegorocznych zakonnych inicjatyw adresowanych do młodzieży, w tym wakacyjnego zjazdu w Leśnej Podlaskiej, który odbędzie się od 14 do 20 lipca.
Oprócz lipcowego zjazdu w Leśnej Podlaskiej, organizowany jest też Turniej Paulińskiej Liturgicznej Służby Ołtarza w piłkę nożną, PDMextra, czyli dodatkowe spotkanie na krakowskiej Skałce, gdzie znajduje się pauliński klasztor i seminarium. Tam też odbędą się warsztaty muzyczne. Oprócz tych pięciu wydarzeń, zakonnicy mają w planach kolejne. Więcej o paulińskich inicjatywach duszpasterskich dla młodych na stronie: pdm.paulini.pl i w mediach społecznościowych.
- To nasze paulińskie duszpasterstwo młodych najlepiej określić hasłem „wspólnoty”. Także w ciągu roku młodzież z poszczególnych parafii odwiedza się nawzajem – mówi o. Tadeusz Iwaszczyszyn ze Stowarzyszenia Paulińskich Dni Młodych i referent powołaniowy Zakonu Paulinów. Dla o. Tadeusza idea takiego duszpasterstwa jest bliska, bo choć nie wychował się na terenie paulińskiej parafii, to jako wrocławianin był związany od dzieciństwa z tamtejszym paulińskim klasztorem. Jego rodzice należeli tam do wspólnoty neokatechumenalnej, on też. Przyznaje, że właściwie to pod okiem paulinów rozeznawał i swoje powołanie, także stając w paulińskiej drużynie w rozgrywkach w piłce nożej. Przez PDM do klasztoru „transfer zaliczył” m.in o. Adam Kacała, teraz główny organizator duszpasterstwa młodych, ale też paulińscy kapłani związani z PDM-emem jak o. Karol Bilicz, o. Karol Sudoł czy o. Janusz Brzóska. Jak zauważa o. Tadeusz młodzież z poszczególnych regionów jest różna, ale „wszystkim chciałbym dać Jezusa, relację z Nim, sakramenty, miłość do Kościoła”.
Idea organizowania Paulińskich Dni Młodych zrodziła się w listopadzie 2009 r. podczas pielgrzymki młodzieży z klasztorów paulińskich w Polsce na Jasną Górę, gdzie po raz pierwszy przedstawiono pomysł organizacji corocznych zjazdów.
Każdego roku PDM organizowane są w innym miejscu w Polsce – na terenie parafii prowadzonej przez ojców z Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika. W tym roku gospodarzem jest parafia w Leśnej Podlaskiej, gdzie znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej.
Mirosława Szymusik, Maria Bareła-Gawenda










