Biuro Prasowe Jasnej Góry – Lekcje religii jeden z ważniejszych tematów Rady Biskupów

Lekcje religii jeden z ważniejszych tematów Rady Biskupów

27 sierpnia 2024, Biuro Prasowe Jasnej Góry
kategorie: Kościół w Polsce, Episkopat, Jasna Góra

Lekcje religii w szkole, inicjatywy związane z Rokiem Jubileuszowym 2025 oraz sprawy ochrony dzieci i młodzieży – to główne tematy spotkania Rady Biskupów Diecezjalnych. Jednodniowe obrady odbywają się na Jasnej Górze.

Zmiany w nauczaniu religii w szkole były głównym tematem pierwszej części spotkania Rady Biskupów Diecezjalnych poinformował przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, bp Wojciech Osial.

- Szczególnie odwoływaliśmy się do ostatnich wydarzeń jakie mają miejsce, mianowicie ogłoszenie rozporządzenia Ministra Edukacji z dnia 26 lipca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach.

- Ja chcę podkreślić, że my jako Kościół, jako biskupi chcemy rozmawiać, chcemy dialogować, szukać porozumienia, ale zawsze z poszanowaniem prawa. Konsultacje, to nie to samo co porozumienie.

Decyzją resortu edukacji od września w klasach, w których jest mniej niż siedmiu uczniów uczestniczących w lekcjach religii, zajęcia mają być łączone. Zmiany wprowadzane przez ministerstwo edukacji mają wady prawne.

Biskup przypomniał, że w miniony czwartek prezydium Konferencji Episkopatu Polski skierowało do Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego petycję o zbadanie przez Trybunał Konstytucyjny rozporządzeń minister edukacji dotyczących zmian w nauczaniu religii w szkole.

W trakcie obrad, (27 sierpnia) I prezes Sądu Najwyższego, Małgorzata Manowska zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego lipcowe rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie warunków organizowania lekcji religii, przychylając się w ten sposób do prośby KEP i Polskiej Rady Ekumenicznej.

I prezes SN zarzuciła rozporządzeniu z 26 lipca br. m.in. naruszenie zasady "konsensualnego sposobu regulowania relacji między państwem a Kościołami" oraz uniemożliwienie "nauczania religii w sposób określony programem nauczania tego przedmiotu" w związku ze stworzeniem podstaw do organizowania nauki religii w grupach międzyoddziałowych lub międzyklasowych.

Jednocześnie I prezes SN z uwagi na fakt, że zaskarżone rozporządzenie ma wejść w życie już 1 września br., zwróciła się do TK o zabezpieczenie poprzez zawieszenie stosowania tego rozporządzenia.

Rzecznik Episkopatu ks. Leszek Gęsiak podkreślił, że biskupi są bardzo zadowoleni, że złożona przez nich petycja do I prezes SN nabrała dalszego biegu formalnego.

- Przekazanie tego wniosku przez Pierwszej Prezes SN do Trybunału Konstytucyjnego jest koniecznym etapem, by nasze postulaty wstrzymania zmiany zaproponowanej przez panią minister mogły rzeczywiście stać się faktem. Księża biskupi podkreślali także dzisiaj w dyskusji, że rozporządzenie to jest i krzywdzące i dyskryminujące dla dzieci i młodzieży. Poza faktem, że jest sprzeczne z obowiązującym prawem, może być także źródłem bardzo poważnych konsekwencji związany z wychowaniem młodzieży i dalekosiężną wizją, którą każdy rodzic może mieć chcąc wychować swoje dziecko według określonego systemu wartości.
W tym wypadku wartości chrześcijańskich – powiedział rzecznik Episkopatu.

- Lekcja religii to nie jest tylko przekaz treści ściśle związanych z wiarą, ale to jest też wielkie dzieło wychowawcze. Treści religijne pomagają w wychowaniu człowieka do wartości, kształtowaniu charakteru, sumień, osobowości, w przezwyciężaniu różnych trudności. Lekcja religii ma też wymiar kulturowy, historyczny – przypomniał przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.

Biskup szczególnie podziękowanie skierował do rodziców, którzy posyłają swoje dzieci na lekcje religii, uczniów i katechetów.

- Dziękuję rodzicom, że chcą wychowywać dzieci we własnej wierze. Dziękuję uczniom, którzy uczęszczają na lekcje religii i chcą tym samy dawać świadectwo wiary. Nauczycielom religii za ich pracę, czasem trudną, ale bardzo potrzebną. Chcę tutaj podkreślić, że my jako biskupi jesteśmy z wami. Dziękuję dyrekcjom i organom prowadzącym szkoły, przede wszystkim za współpracę i pomoc w organizacji lekcji religii.

Biskup odniósł się do zbliżającego się XIV Tygodnia Wychowania, który w tym roku będzie przebiegał pod hasłem: „Wychowujmy Razem”.

-To hasło przypomina, że nie powinniśmy się dzielić, powinniśmy wychowywać razem - jako rodzina, jako szkoła i jako kościół. Bo chodzi o to, by wychować mądrego człowieka i z wartościami – podkreślił bp Osial.

Biskupi na rozpoczęcie nowego roku szkolnego, na najbliższą niedzielę, 1 września, skierują List Pasterski.

Ponadto podczas obrad biskupi rozmawiają o inicjatywach związanych z Rokiem Jubileuszowym 2025 oraz o sprawach ochrony dzieci i młodzieży w związku z wejściem w życie „Ustawy Kamilka”.

Anna Przewoźnik

Najnowsze wpisy z Aktualności

W niewiadome, ale z nadzieją - modlitwa w przededniu 110. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy
28 września 2024, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Świat, Episkopat, Jasna Góra, Pielgrzymki

W niewiadome, ale z nadzieją - tak mówili dziś ci, którzy w Polsce znaleźli przystań …

17. Pielgrzymka Państwowej Inspekcji Sanitarnej
28 września 2024, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Świat, Jasna Góra, Pielgrzymki , tagi: #modlitwa, #pielgrzymka, #zawierzenie, #Sanepid

„Szacunek i życzliwość spoiwem wspólnoty” pod tym hasłem na Jasnej Górze trwa 17. Pielgrzymka Państwowej …

43. Pielgrzymka Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej
28 września 2024, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Paulini, Jasna Góra, Pielgrzymki, Powołania , tagi: #Powołanie, #pielgrzymka, #archidiecezja, #kapłani

Na Jasnej Górze odbyła się 43. Pielgrzymka Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej. W tym roku towarzyszyło im …

Pielgrzymka Klubów Inteligencji Katolickiej
28 września 2024, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Kościół w Polsce, Jasna Góra, Pielgrzymki, Ojczyzna

Do odwagi stawiania wciąż nowych pytań i szukania odpowiedzi, które prowadzą w głąb ludzkiego ducha …