Lekcje religii w szkole, inicjatywy związane z Rokiem Jubileuszowym 2025 oraz sprawy ochrony dzieci i młodzieży – to główne tematy spotkania Rady Biskupów Diecezjalnych. Obrady w tym roku, dzień po Uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, odbywają się na Jasnej Górze.
W komunikacie biura prasowego Konferencji Episkopatu Polski poinformowano, że podczas spotkania bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, przedstawi aktualną sytuację w temacie lekcji religii w szkole, a także sytuację prawną po publikacji w Dzienniku Ustaw rozporządzenia Ministra Edukacji z dnia 26 lipca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach”.
Bp Marek Marczak, sekretarz Generalny Episkopatu zwrócił uwagę, że w związku z wejściem w życie 15 sierpnia br. kluczowych przepisów tzw. „Ustawy Kamilka”, abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, przedstawi podczas spotkania kwestie związane z wdrożeniem standardów ochrony osób małoletnich i bezbronnych w Kościele w Polsce.
Biskupi zapoznają się również z inicjatywami związanymi z Rokiem Jubileuszowym 2025. „Abp Józef Górzyński zaprezentuje obrzędy otwarcia i zakończenia Roku Świętego wraz z formularzami celebracji Eucharystycznej, natomiast bp Andrzej Czaja omówi obchody jubileuszowe na szczeblu lokalnym oraz rzymskie inicjatywy Roku Jubileuszowego” .
Przewodniczący KEP, abp Tadeusz Wojda odnosząc się do ograniczeniu religii w szkołach podkreślił, że jest to rzecz nie zrozumiała, że po tylu latach demokracji ma miejsce ograniczenie i marginalizowanie religii i że zmiany zostały wprowadzone bez wymaganego przez prawo porozumienia ze stroną kościelną.
- To niepokojące, że religia jest ograniczana, spychana na pierwszą lub ostatnią godzinę, że są łączone klasy, że odrzuca się religię jako formę wychowania społecznego. Religia to nie tylko kwestie duchowe, ale również społeczne. Potrzebujemy ludzi dobrze wychowanych, dobrze przygotowanych, obywateli odpowiedzialnych za to co robią, duchowo też uformowanych. Przecież religia pomaga też w zrozumienia naszej kultury jest to pewnego rodzaju kod kulturowy. Dlatego te ruchy są dla nas niezrozumiałe. Ważne, że są protesty, sprzeciwy, nie tylko katechetów, ale i rodziców, obywateli. To jest wspólny wysiłek wraz z Konferencją Episkopatu Polski – dodał abp Wojda.
Pod koniec lipca minister edukacji Barbara Nowacka podpisała nowelizację rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Nowelizacja wchodzi w życie 1 września 2024 r. Zgodnie z nią łatwiej niż dotychczas będzie można tworzyć grupy dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych.
Na początku sierpnia Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski w stanowisku dotyczącym organizacji lekcji religii oceniła zmiany „dotyczące łączenia klas są krzywdzące czy wręcz dyskryminujące".
22 sierpnia Prezydium Episkopatu i Polska Rada Ekumeniczna złożyli do I prezes Sądu Najwyższego dwie petycje o zaskarżenie do Trybunału Konstytucyjnego rozporządzenie MEN ws. lekcji religii.
Zespół Biura Prasowego Jasnej Góry