Już po raz czwarty Jasna Góra włączy się w JUROMANIĘ, czyli święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W najbliższą sobotę, 14 września, zainteresowani będą mieli możliwość m.in. poznać historię Cudownego Obrazu Matki Bożej i klasztoru, zobaczyć bibliotekę jasnogórską, a także wyjątkowe dary znajdujące się w skarbcu. To już kolejna edycja, która ma pokazać „piękno sanktuarium połączone z historyczną prawdą”.
JUROMANIA realizowana będzie przez przewodników z Jasnogórskiego Centrum Informacji. Zwiedzanie poszczególnych grup rozpoczynać się będzie w Bastionie św. Barbary, co dwie godziny, od 10.00 do 16.00.
Dla zwiedzających przygotowano cztery trasy tematyczne: „Jasna Góra bez tajemnic - historia martyrologii Polaków na Wschodzie oraz legendarnych miejsc, owianych tajemnicą klasztoru jasnogórskiego”, „Perły i skarby - czyli prezentacja mało znanych i historycznie cennych pamiątek.”, „Tajemnice Fortalicium Marianum - zwiedzanie fortyfikacji i założeń obronnych twierdzy jasnogórskiej”, a także „Perły Starej Biblioteki na Jasnej Górze”.
- Chcemy pokazać piękno Jasnej Góry w prawdzie historycznej: „legendy nie baśnie”. Zaczynamy w Bastionie św. Barbary, gdzie umieszczona jest Kopia Cudownego Obrazu, która była świadkiem Światowych Dni Młodzieży. Przedstawiona tam zostanie nie tylko historia Wizerunku i jasnogórskiego klasztoru, ale będzie także mowa o Golgocie Wschodu, czyli o cierpieniach Polaków wywożonych na Wschód - zapowiada s. Małgorzata Kierznowska, dyrektor Jasnogórskiego Centrum Informacji. Dodaje, że grupy przejdą także „Fortalicium Marianum” czyli „twierdzą maryjną”, zwiedzą jasnogórską bibliotekę, czy zobaczą dary wotywne w skarbcu, które nie zawsze są dostępne podczas normalnego zwiedzania z przewodnikiem.
S. Kierznowska zauważyła, że grupy wyruszać będą co dwie godziny, żeby każdy miał czas na uzmysłowienie sobie co zobaczył i co go poruszyło. Każda wędrówka rozpoczynać się będzie od zapoznania się z historią Obrazu Matki Bożej i paulińskiego klasztoru.
Jasna Góra znajduje się w centrum Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów. Hasłem Szlaku jest „duchowość w drodze”. Całe przedsięwzięcie ma służyć ukazaniu roli Zakonu w historii Polski i społeczności lokalnych, a także prezentacji duchowości paulińskiej oraz dziedzictwa kulturowego i architektury zakonu. Szlak, na który będą zapraszani turyści, ma być uniwersalny pod względem dostępności - dostosowany zarówno dla pieszych, jak i zmotoryzowanych czy rowerzystów. To dziedzictwo sięga XIII w. i obejmuje, obok architektury, liczne zabytki ruchome, w tym: archiwalia, rękopisy, starodruki, malarstwo, rzeźbę, tkaniny czy muzykę. W województwie śląskim na paulińskim szlaku - obok Jasnej Góry jest także klasztor wraz z Sanktuarium Matki Bożej Patronki Rodzin w Leśniowie oraz klasztor z parafialnym kościołem św. Barbary w Częstochowie.
JUROMANIA to trzydniowe święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej, które łączy zamki położone na Szlaku Orlich Gniazd, urokliwe krajobrazy, obiekty historyczne i sakralne oraz przestrzenie dla różnych sfer aktywności. Jej celem jest wypromowanie regionu, pokazanie jego piękna, przypomnienie historii oraz przedłużenie sezonu turystycznego na Jurze. Organizatorami są województwa: małopolskie i śląskie.
Maria Bareła-Gawenda