
W intencji Kościoła, papieża Leona XIV i Ojczyzny oraz o kanonizację bł. S. Wyszyńskiego odbędzie się nocne modlitewne czuwanie., które poprowadzi Instytut Prymasa Wyszyńskiego. Rozpocznie je Apel Jasnogórski. Tematem konferencji będą Jasnogórskie Śluby Narodu.
- Pragniemy modlić się o wypełnienie Jasnogórskich Ślubów Narodu napisanych przez Prymasa Stefana Wyszyńskiego 16 maja 1956 roku podczas uwięzienia w Komańczy, a które zostały uroczyście złożone przez Episkopat Polski wraz z milionową rzeszą wiernych na Jasnej Górze 26 sierpnia 1956 roku – zapowiada Teresa Janczewska, odpowiedzialna za organizację czuwań. Przypomina, że za rok upłynie 70 lat od ich złożenia. Były one przede wszystkim początkiem programu odnowy moralnej polskiego społeczeństwa. Społeczeństwa skażonego zarówno tradycyjnymi wadami w formie np. pijaństwa jak i nowymi wynikającymi ze skażenia systemem komunistycznym. Chodziło o obronę życia, wierności małżeńskiej, godności kobiety, świętości rodziny, katolickiego wychowania dzieci, walkę z nienawiścią, przemocą i wyzyskiem, marnotrawstwem, nieuczciwością, itp. Milionowy udział pielgrzymów w uroczystościach na Jasnej Górze w sierpniu 1956 r., stał się jedną z największych manifestacji wiary społeczeństwa w komunistycznej Polsce i jawnym protestem przeciwko reżimowi komunistycznemu.
Tradycyjnie czuwanie rozpocznie Apel Jasnogórski, a zakończy o północy Msza św. sprawowana z intencją o kanonizację Prymasa Tysiąclecia.
Modlitwa z 27. na 28. dzień każdego miesiąca to nawiązanie do trwających tu niemal nieprzerwanie od ponad 40 lat czuwań prowadzonych przez Instytut Prymasa Wyszyńskiego. Rozpoczęły się one rok po śmierci Prymasa i w roku 600-lecia Jasnej Góry.
Instytut, założony w 1942 roku przez Marię Okońską i ks. Stefana Wyszyńskiego, jest jednym z najbardziej znanych instytutów świeckich w Polsce. Od początku swojej działalności związany jest z Jasną Górą.
Prymas Tysiąclecia był szczególnie oddany Matce Bożej. Podkreślał: „Maryja - drogą Boga ku człowiekowi i drogą człowieka ku Bogu”. Całe jego życie wyznaczała głęboka ufność i miłość do Matki Chrystusa.
Mirosława Szymusik