
Ma ponad 106 metrów wysokości i prowadzi na nią ponad pół tysiąca schodów. Wieża jasnogórska w okresie letnim dostępna jest dla zwiedzających codziennie od godz. 8:00-16:00. Pielgrzymi nawet ci, którzy mają lęk wysokości podejmują trud i zapewniają, że widok z góry zapiera dech w piersiach.
Alicja z Pieniężna i Dorota z Zielonki zwróciły uwagę, że chciały pokonać swoje słabości i mimo lęku wysokości weszły na jasnogórską wieżę. – Nogi bolą, było wysoko, ale widok przepiękny i pokonałyśmy strach. Polecamy wszystkim - mówiły siostry.
- Pierwszy raz tutaj byłem i wielka szkoda, że nie można wejść jeszcze wyżej. Zdecydowanie jest co zobaczyć, piękny styl z dawnych wieków - podkreślił Andrzej ze Szczytna.
Jeden z pielgrzymów przyjechał na Jasną Górę ze swoim synkiem, bo jak opowiadał kiedyś przywieźli go tutaj rodzice, więc teraz on też chciał pokazać to miejsce. Jak schodzili z wieży mówił z uśmiechem, że „czuje miękkie nogi”, ale warto spróbować.
Wchodząc na wieżę można podziwiać zegar, który ma 36 dzwonów i dzwonków, a także wyjątkowy styl np. schodów. – Pielgrzymi często pytają o początki wieży i ile stopni muszą pokonać, aby wejść na najwyższą kondygnację. My nieco uspokajamy, że na pierwszy taras prowadzi 90 stopni, a na drugi taras 110. Ciekawostką są także schody, które dawniej były drewniane, a teraz są metalowe - mówił Andrzej Sochacki, jasnogórski współpracownik.
Jasnogórska wieża widoczna jest z wielu stron Częstochowy, stanowi z pewnością jeden z ważniejszych elementów Jasnej Góry. Na stałe powiewa z niej biało-czerwona flaga przypominająca o tym, że tutaj jest Duchowa Stolica Polski.
Wieża jasnogórska jest teraz piątą w dziejach klasztoru. Obecny kształt, uformowany przez coraz węższe, nakładane na siebie kwadratowe piętra, zyskała w 1906 r., kiedy to została odbudowana po wielkim pożarze, który wybuchł w 1900 roku. Na piątą kondygnację, z której można obejrzeć całą okolicę, prowadzi 516 stopni. Na narożnikach środkowej kondygnacji wieży ustawione są cztery figury świętych: Pawła Pustelnika, Floriana, Kazimierza królewicza i Jadwigi królowej. Najwyższą, piątą kondygnację zdobią natomiast posągi świętych doktorów Kościoła: Leona Wielkiego, Grzegorza z Nazjanzu, Augustyna i Ambrożego.
Nad pierwszym poziomem zamontowany został zegar z 36 dzwonami i dzwonkami, wygrywającymi maryjne melodie. Wieża jest symbolem architektonicznym jasnogórskiego sanktuarium. Pod względem wysokości wież kościelnych w Polsce znalazła się na drugim miejscu.
Maria Breła-Gawenda







