
Przybywający na Jasną Górę pielgrzymi w pierwszej kolejności pragną zaspokoić potrzeby duchowe. A ponieważ człowiek to nie tylko dusza, ale również i ciało, wychodząc naprzeciw ludzkiej naturze i potrzebom, także tym fizycznym, ojcowie i bracia paulini stworzyli infrastrukturę umożliwiającą nocleg w dogodnych warunkach, zaparkowanie samochodu w niedalekiej odległości od Sanktuarium, oraz możliwość kupienia „czegoś dla pokrzepienia” ciała i ducha.
Nocleg
Jak podkreśla o. Piotr Krzysztoforski, dyrektor Domu Pielgrzyma im. św. Jana Pawła II na Jasnej Górze, standard noclegów zdecydowanie się polepszył. Po remoncie obejmującym jedną z kilku części obiektu, pokoje czteroosobowe zostały tam zmodernizowane na pokoje trzyosobowe z łazienkami. Łącznie na pątników czeka tam 800 miejsc noclegowych. Wierni mogą również pomodlić się w Kaplicy Domu Pielgrzyma, a jeśli grupa zorganizowana potrzebuje przestrzeni na spotkanie, czy konferencję, również i te potrzeby mogą zostać zaspokojone.
Niezbędne dane kontaktowe:
Recepcja
+48 34 377 75 64
+48 34 377 77 21
Adres Domu Pielgrzyma
ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 1/31
42-225 Częstochowa
Istnieje także możliwość wynajęcia noclegu „na Halach”. Hale noclegowe czynne są przez cały rok, oferując 400 miejsc noclegowych, w tym pokoje wieloosobowe, dwuosobowe oraz jednoosobowe, dostosowane do różnych potrzeb i budżetów.
Niezbędne dane kontaktowe:
Rezerwacji telefoniczna (od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9:00 do 16:00)
517 016 332.
Adres Hal Noclegowych
ul. Klasztorna 1
42-200 Częstochowa
Parkingi
Choć wielokrotnie podkreślano, że wakacje to czas wypraw pątniczych, wierni przyjeżdżają także samochodami prywatnymi, busami i autokarami. By mogli spokojnie zaparkować swoje pojazdy i całkowicie zatopić się w modlitwie bez obaw o swoje pojazdy, przy klasztorze znajdują się także dwa parkingi. Jeden mniejszy - od strony ul. Siedmiu Kamienic, oraz znacznie większy od ul. Klasztornej. Przestarzenie są na tyle duże, by pomieścić zarówno samochody osobowe, jak i autokary. - Mamy też przestrzenie dla kamperów – podkreśla o. Czesław Brud, jasnogórski administrator dodają, że ta forma pielgrzymowania staje się coraz bardziej popularna wśród wiernych z kraju i zagranicy. Dla zwolenników tej formy pielgrzymowania istnieje możliwość podpięcia się do prądu, dostęp do wody, toalet oraz pryszniców.
Jeśli chodzi o praktyczne wskazówki, ojciec administrator podkreśla, że na parking od strony Domu Pielgrzyma istnieje kilka wjazdów: od ul. Klasztornej, od ul. Oleńki i od ul. Św. Jadwigi. Parkowanie w tych wyznaczonych strefach nie wiąże się ze stałą opłatą lecz dobrowolną ofiarą.
O. Brud stanowczo podkreślił także, że jeśli na terenie parkingu pielgrzym zostanie zaczepiony przez osobę próbującą sprzedać obrazek, jakiś drobny souvenir bądź prosząca o jałmużnę, należy pamiętać, że są to przedstawiciele zorganizowanych grup przestępczych, nie mający żadnego związku z Jasną Górą.
Sklepiki
Jak zauważył o. Dariusz Szuba, dyrektor jasnogórskich sklepików i kawiarni, każdy pielgrzym w pierwszej kolejności udaje się na modlitwę do Matki Bożej, następnie zakwaterowuje się w udostępnionych miejscach noclegowych. Wielu pragnie też zabrać coś z Jasnej Góry i właśnie dlatego powstały jasnogórskie sklepy Claro Montana. W asortymencie sklepów, oprócz tak potrzebnej dla zachowania zdrowia i bezpieczeństwa, wody, są także drobne słodycze. Pielgrzymi znaleźć mogą wiele modlitewników i książek. – Mamy nawet cztery pozycje o nowym papieżu Leonie XIV – z uśmiechem podkreślił o. Dariusz.
Na terenie Jasnej Góry znajdują się dwa sklepy, które otwarte są przez cały tydzień. Duży sklep (od strony Bramy Lubomirskich) jest otwarty od strony miasta od godz. 9.00 do 18.00, a w piątki i soboty, w soboty do godz. 20.00. Drugi sklep, znajdujący się od strony Domu Pielgrzyma czynny też codziennie od godz. 9.00 do 21.00.
Wszyscy ci, którzy pragną częściej mieć możliwość korzystania z asortymentu jasnogórskich sklepików, mogą zrobić to za pośrednictwem strony internetowej:
W murach okalających klasztor umiejscowiona jest także kawiarenka, gdzie napić można się jasnogórskiej kawy i zjeść coś słodkiego. Menu jest krótkie, co pozwala zachować wysoką jakość produktów i szybką obsługę.
Pasjonaci słodkości nabyć mogą tam również jasnogórskie czekolady i krówki, a amatorzy kawy - kawę paczkowaną.
Maria Kopacka-Fornal



