
„Z Maryją Nieśmy Nadzieję Światu” pod tym hasłem w najbliższą niedzielę (25 maja) na Jasnej Górze odbędzie się Gala Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Maryjnej Dzieci i Młodzieży „Sancta Maria”. Rozpocznie się ona o godz. 17.00 w Sali Papieskiej. W tegorocznym konkursie wzięło udział około 5 tys. uczestników z Polski i zagranicy. Nadesłano 1 tys. nagrań oraz prawie 4 tys. prac plastycznych.
W konkursie składającym się z dwóch kategorii: muzycznej i plastycznej wybrano 158 laureatów. Nagrodzone prace plastyczne można podziwiać od dziś w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze. Tradycją gali jest to, że prowadzą ją uczniowie i w tym roku będzie podobnie.
Celem konkursu jest propagowanie kultury chrześcijańskiej i szerzenie kultu Matki Bożej, a także ukazanie najmłodszym pokoleniom dziedzictwa i bogactwa utworów Maryjnych i dzieł związanych z jasnogórskim sanktuarium i jego historią.
- Festiwal jest hołdem dla Matki Bożej, też z miłości do Niej zrodziła się jego idea. Chcemy też zwrócić uwagę w tym roku, też w trudnych czasach, w tym trudnym świecie, właśnie na nadzieję, na ewangelizację. Dla wszystkich to również czas dla refleksji nad naszym życiem, dokąd zmierzamy jako pielgrzymi nadziei – wyjaśniała pomysłodawczyni i organizatorka Anna Rybowicz ze Stowarzyszenia „Sancta Maria”.
Podczas gali dzieci przedstawią też krótkie formy teatralne z przesłaniem, które mówi o roli Maryi w budzeniu i podtrzymywaniu nadziei Polaków. - Będzie scena z o. Kordeckim, który błogosławi Częstochowie, bo Maryja była nadzieją dla naszych przodków w dobie potopu szwedzkiego i rzeczywiście wygraliśmy. Będzie scena z bitwy pod Grunwaldem, kiedy polskie rycerstwo szło do walki z pieśnią „Bogurodzica” na ustach. Będzie też m.in. scena przypominająca jedyne uznane objawienie Maryjne w Gietrzwałdzie – zapowiada organizatorka. Podkreśla też wysoki poziom muzyczny uczestników gali.
Festiwal, którego organizatorem jest Stowarzyszenie „Sancta Maria” organizowany jest od 2007 r. Cieszy się on dużą popularnością nie tylko w Polsce, ale i zagranicą. W tym roku zgłosili się młodzi m.in. z Afryki, Australii, Uzbekistanu, Litwy, Łotwy, Stanów Zjednoczonych, Francji czy Hiszpanii.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry, o. Nikodem Kilnar, krajowy duszpasterz muzyków kościelnych i Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Henryk Kiepura.
Maria Bareła - Gawenda, Mirosława Szymusik