Biuro Prasowe Jasnej Góry – Dzień skupienia Ruchu Rodzin Nazaretańskich

Dzień skupienia Ruchu Rodzin Nazaretańskich

Do odkrywania pokory Nazaretu, prostoty „małej drogi” oraz przyjaźni ze św. Małą Tereską, a także by „Maryi zawierzyć swój dom” zachęcali przedstawiciele Ruchu Rodzin Nazaretańskich (RRN). Dziś animatorzy i członkowie wspólnot z całej Polski przeżywali na Jasnej Górze dzień skupienia przed rozpoczynającym się nowym rokiem liturgicznym. Spotkanie przebiegało także w duchu wdzięczności za nauczyciela zawierzenia Maryi - ks. Andrzeja Buczela, współzałożyciela Ruchu Rodzin Nazaretańskich w trzydziestą rocznicę jego śmierci.

Dzień skupienia był przede wszystkim okazją do formacji animatorów, tych którzy są odpowiedzialni w swoich małych wspólnotach działających przede wszystkim przy parafiach. Jak zapewniają tu umacniają swoją wiarę, uczą się pokonywać codzienność w Bożym Duchu.

Genowefa Pawłowicz z Piątnicy do Ruchu należy już 25 lat. Jak twierdzi przez ludzi wspólnoty, kapłanów, kierownictwo duchowe, rekolekcje różnego typu odkrywa prawdę o sobie i o Bogu, działanie Boga w swojej codzienności. Zaświadcza o owocach duchowego rozwoju siebie i rodziny. – Cieszę się, że teraz we wspólnocie i tutaj na Jasnej Górze jest ze mną mój mąż, kiedyś daleko od Boga, mający problem z alkoholem. Poprzez wnuki dzieci się nawróciły. Poprzez lata modlitwy, myślę, że byłam takim kanałem Matki Bożej. Sama też się zmieniłam, zmieniło się moje patrzenie na świat, kiedyś byłam ciągle narzekająca, nieszczęśliwa. Teraz jestem szczęśliwa, widzę jakim skarbem jest wiara – opowiadała Pawłowicz.

Jolanta z diec. łomżyńskiej do Ruchu Rodzin Nazaretańskich należy od 1996r. Dorastała w tej wspólnocie, później wychowywała swoje dzieci. – temu ruchowi zawdzięczamy wiele, jest to przede wszystkim wskazówka do życia. Dzięki formacji jest nam po prostu lżej żyć – przyznaje.

Ks. Dariusz Kowalczyk moderator krajowy RRN, nawiązując do programu spotkania „Maryi zawierzyć swój dom” zwrócił uwagę na potrzebę niesienia orędzia Bożego Miłosierdzia i ufności, w czasach, kiedy obficie rozlewa się zło i bez-nadzieja. – takim szczególnym „narzędziem” Miłosierdzia Bożego jest Maryja, dlatego zawierzenie Jej jest programem na dzisiejsze czasy – wyjaśniał kapłan.

Ruch Rodzin Nazaretańskich wyrósł z inicjatywy nieżyjących już księży Tadeusza Dajczera i Andrzeja Buczela oraz grupy osób świeckich, którzy utworzyli w 1985 r. w Warszawie pierwszą wspólnotę ewangelizacyjną. Od 1987 r. Ruch Rodzin Nazaretańskich zaczął się rozwijać w wielu diecezjach Polski, a także za granicą. Osoby zrzeszone w Ruchu Rodzin Nazaretańskich starają się zgłębiać w swoim życiu duchowość Świętej Rodziny z Nazaretu. Centrum ich życia stanowi Eucharystia oraz częste korzystanie z sakramentów świętych, a w szczególności z sakramentu pojednania. Ruch czerpie też inspiracje z „małej drogi” św. Teresy od Dzieciątka Jezus, z duchowości św. Maksymiliana Marii Kolbego oraz z orędzia Bożego Miłosierdzia przekazanego przez św. s. Faustynę Kowalską.

W ramach aktualnej posługi apostolskiej Kościoła Ruch włącza się w program nowej ewangelizacji. Członkowie Ruchu dążą do budzenia pragnienia świętości w swoich własnych środowiskach. Jednym z głównych celów Ruchu jest ewangelizacja rodziny. Zmierza on do formowania takich postaw, dzięki którym ideały rodziny chrześcijańskiej stawałyby się czytelne i bliskie szerokim kręgom współczesnego społeczeństwa.

Uczestnicy jasnogórskiego dnia skupienia dziękowali za życie i dzieło ks. Andrzeja Buczela, współzałożyciela Ruchu Rodzin Nazaretańskich, w trzydziestą rocznicę jego śmierci. Ks. Andrzej Buczel (1951-1994) był doktorem nauk humanistycznych z zakresu psychologii, wykładowcą Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie. Nazywano go „apostołem konfesjonału”, „duszołapem” z powodu wielkiego oddania posłudze spowiednika.

Mirosława Szymusik

Najnowsze wpisy z Aktualności

Która najpiękniejsza? - od dzisiaj do Nowego Roku pielgrzymi wybierają „Wieczernikową Choinkę”
25 grudnia 2024, Michał Bortnik

W trochę zagonionym świecie, kiedy wszyscy się śpieszymy, dzieci sprawiły, że na Jasnej Górze pojawiło …

„Miłość się nam objawiła” – Bożonarodzeniowe przesłanie abp. Wacława Depo,metropolity częstochowskiego
25 grudnia 2024, Michał Bortnik, kategorie: Paulini, Uroczystości, Jasna Góra , tagi: #Boże Narodzenie, #paulini

W tegorocznym przesłaniu na Boże Narodzenie abp Wacław Depo, metropolita częstochowski przypomina, że przyjście Jezusa …

Generał Paulinów na Pasterce: narodzony Bóg-Człowiek przypomina o pięknie i godności naszego człowieczeństwa
25 grudnia 2024, Michał Bortnik, kategorie: Uroczystości, Jasna Góra , tagi: #Boże Narodzenie, #Pasterka

O tym, że dać się zaprosić Jezusowi do Betlejem, to dostrzec, że wzywa nas On …

życzenia Przeora Jasnej Góry:
24 grudnia 2024, Biuro Prasowe Jasnej Góry

„Gdy się Chrystus rodzi i na świat przychodzi, ciemna noc w jasności promienistej brodzi”.Święta Bożego …