Dziś na Jasnej Górze: Forum Odnowy w Duchu Świętym Archidiecezji Częstochowskiej, Pielgrzymka Rycerstwa Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy, Pielgrzymka Wspólnoty Trudnych Małżeństw „Sychar”, maturzystów diec. zamojsko-lubaczowskiej. W sanktuarium trwają Rekolekcje o „Uzdrawiającej mocy Eucharystii”.
Pielgrzymka Rycerstwa Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy
Na Jasnej Górze trwa trzy-dniowe spotkanie Rycerstwa Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy. Głównym punktem będzie Eucharystia sprawowana w Kaplicy Matki Boże, której przewodniczył będzie o. Sebastian Matecki, dziekan jasnogórskiego rycerstwa. W tym roku, w trakcie uroczystej inwestytury zwieńczającej pielgrzymkę, w poczet rycerstwa przyjętych zostanie trzech nowych rycerzy: ks. Edmund Skalski, dr Hubert Mełges i dr Marek Ładyga.
W 1991 roku powstało stowarzyszenie o nazwie „Rycerstwo Orderu Czarnej Madonny”. Nazwę zmieniono później na „Rycerstwo Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy”. Rycerze pochodzą nie tylko z Polski, wśród nich są także mężczyźni z Niemiec, Szwajcarii, Włoch, Francji i Ameryki. Ich znakami jest łańcuch z krzyżem i biały płaszcz z wizerunkiem Matki Bożej wpisanym w krzyż. Siedzibą Rycerstwa i jednocześnie głównym miejscem spotkań jest Jasna Góra. Kandydatem na Rycerza mogą być jedynie mężczyźni cieszący się powszechnym uznaniem i autorytetem, kochający Matkę Bożą, odznaczający się wiedzą i kulturą ducha. Są to osoby z różnym wykształceniem, od profesorów po rzemieślników, a cnoty, jakie reprezentują potwierdzone muszą zostać opinią biskupa lub proboszcza parafii, do której należą.
Forum Odnowy w Duchu Świętym Archidiecezji Częstochowskiej
Forum Odnowy w Duchu Świętym Archidiecezji Częstochowskiej rozpocznie się o godz. 14.00 w Sali o. Kordeckiego. Hasłem spotkania są słowa psalmu: „Uradowałem się, gdy mi powiedziano: Pójdziemy do Domu Pańskiego!”. Po zawiązaniu wspólnoty uczestnicy będą mogli wysłuchać konferencji, których prelegentami będą ks. Remigiusz Lota, założyciel wspólnoty „Bożego Ojcostwa” i o. Tomasz Chmielewski przeor klasztoru i kustosz Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła we Wrocławiu. Nie zabraknie także świadectw. Centralnym punktem spotkania będzie Eucharystia sprawowana o godz. 18.00 w Bazylice, której przewodniczyć ma bp Andrzej Przybylski, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Odnowy w Duchu Świętym. Forum zakończy Apel Jasnogórski. Odnowa w Duchu Świętym, zwana odnową charyzmatyczną, jest jednym z najprężniej działających i najliczniejszych ruchów w Kościele katolickim, obecnym dziś w większości krajów na świecie. Duchowość ruchu charyzmatycznego koncentruje się na doświadczaniu w życiu działania Ducha Świętego, dzieleniu się Jego darami, uwielbianiu Boga i służeniu Kościołowi.
Pielgrzymka Wspólnoty Trudnych Małżeństw „Sychar”
O godz. 10.00 w Kaplicy św. Józefa rozpocznie się Pielgrzymka Wspólnoty Trudnych Małżeństw „Sychar”. Uczestnicy wysłuchają konferencji, podczas której przybliżona zostanie im postać tegorocznej patronki spotkania - bł. Anny Marii Taigi. Msza św. dla uczestników pielgrzymki rozpocznie się w Kaplicy Matki Bożej o godz. 13.30. O godz. 16.30 zaplanowana jest Droga Krzyżowa. Pielgrzymkę zakończy Apel Jasnogórski, który poprzedzi Akatyst o godz. 20.00. Wspólnota Trudnych Małżeństw „Sychar” jest wspólnotą wiernej miłości małżeńskiej. Założyli ją w 2003 roku małżonkowie sakramentalni, których małżeństwa, patrząc po ludzku, rozpadły się, a mimo to oni sami postanowili wytrwać w wierności przysiędze małżeńskiej złożonej przed Bogiem na dobre i na złe. Charyzmatem wspólnoty jest dążenie jej członków, przy współpracy z Jezusem Chrystusem, do uzdrowienia sakramentalnego małżeństwa, które przeżywa kryzys.
Kapituła Generalna Zakonu Bonifratrów
15 października w Częstochowie rozpoczęła się 70. Kapituła Generalna Zakonu Bonifratrów. Dziś jej uczestnicy przybędą na Jasną Górę, aby uczestniczyć we Mszy św. sprawowanej o godz. 12.00 w Kaplicy Matki Bożej, której przewodniczył będzie Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.
W Kapitule uczestniczy 65 braci delegatów z pięciu kontynentów, a przez pierwsze dziesięć dni obecni również byli przedstawiciele z grona współpracowników każdej z 18 prowincji Zakonu.
Zakon Szpitalny św. Jana Bożego – Bonifratrów powstał po nawróceniu Jana Bożego który w Granadzie w 1539 r. utworzył pierwszą wspólnotę. Do Polski bracia dotarli w 1609 r. zakładając szpital w Krakowie. Zgodnie ze swoim charyzmatem, Bonifratrzy posługują chorym i ubogim w prowadzonych przez Zakon: szpitalach, domach opieki, aptekach, poradniach ziołolecznictwa, jadłodajniach dla ubogich, i innych ośrodkach pomocy.
Maturzyści z zawierzeniem
„ Modlitwa szkołą nadziei” pod tym hasłem do jasnogórskiego sanktuarium przyjadą dziś maturzyści z diec. zamojsko-lubaczowskiej. Modlić się będzie z nimi diecezjalny biskup Mariusz Leszczyński. W programie: o godz. 15.00 Eucharystia w Bazylice Jasnogórskiej, o godz. 18.00 Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich ze świecami, po niej nabożeństwo w kaplicy Cudownego Obrazu i o godz. 21.00 Apel Jasnogórski.
Rekolekcje o „Uzdrawiającej mocy Eucharystii”
O tym, że każda Msza św. to spotkanie z Tym, który nas nieskończenie kocha i zbawia przypominają „Rekolekcje o Uzdrawiającej Mocy Eucharystii”, które trwają na Jasnej Górze. Nauki głosi o. Zbigniew Ptak, paulin. Celem, który przyświeca tej duszpasterskiej inicjatywie jest nie tylko zdobycie wiedzy o tym, czym jest Msza św. i jak ją godnie przeżywać, ale przede wszystkim pogłębianie relacji z Jezusem Eucharystycznym. Rekolekcje rozpoczynają się zawsze w piątek i kończą w niedziele. Są bezpłatne i może wziąć w nich udział każdy.