Dziś na Jasnej Górze: IV Pielgrzymka Ludzi Gór, Wieczór Uwielbienia Jasnogórskiej Wspólnoty „Kana”. Trwają Rekolekcje Eucharystyczne oraz Rekolekcje Bractwa Królowej Korony Polski.
IV Pielgrzymka Ludzi Gór
„O wierze, która przenosi góry” będzie mowa w czasie IV Pielgrzymki Ludzi Gór. Otworzy ją wspólne spotkanie o godz. 10.30 w Bastionie św. Barbary. Centralnym punktem będzie Msza św. w Kaplicy Matki Bożej o godz. 12.00, w intencji wspinaczy, ich rodzin oraz tych wszystkich, którzy pasję i miłość do gór przypłacili swoim życiem. Pomysł zrealizowania Pielgrzymki Ludzi Gór” na Jasną Górę zrodził się w 2021 r. w środowisku członków warszawskiego Klubu Wysokogórskiego, jej inicjatorem jest paulin o. Krzysztof Wendlik. Spotkanie ma charakter otwarty, dlatego zaproszone są także osoby innych wyznań, z poszanowaniem dla miejsca, w którym odbywa się pielgrzymka. Pielgrzymka organizowana jest pod patronatem Klasztoru Paulinów w Warszawie, Polskiego Klubu Górskiego, Stołecznego Klubu Tatrzańskiego oraz członków Klubów Wysokogórskich.
Wieczór Uwielbienia Jasnogórskiej Wspólnoty „Kana”
Działająca przy Jasnej Górze Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym „Kana”, każdego miesiąca zaprasza wszystkich chętnych do wspólnej modlitwy w czasie Wieczoru uwielbienia w jasnogórskiej Bazylice, będące również sposobem na odkrycie „nowej drogi do Jezusa przez Maryję”. Rozpoczęcie o godz. 17.30 modlitwą różańcową, o godz. 18.00 Msza św. a po niej adoracja Najświętszego Sakramentu z uwielbieniem do godz. 20.30.
Rekolekcje o „Uzdrawiającej mocy Eucharystii”
„Eucharystia posiada moc uczynienia z największego nieszczęśnika najbardziej szczęśliwego człowieka" - przekonuje o. Zbigniew Ptak. W każdy ostatni weekend miesiąca, paulin, na Jasnej Górze głosi rekolekcje o „Uzdrawiającej mocy Eucharystii”. Rozpoczyna je piątkowa Msza św. natomiast głównym dniem konferencji jest zawsze sobota. Tradycją stało się już niedzielne spotkanie z o. Melchiorem Królikiem, paulinem, podczas którego dzieli się on swoją wiedzą o jasnogórskich cudach. Można w nich wziąć udział w dowolnym momencie.
Uczestnicy cyklicznych spotkań zdobywają wiedzę o tym, czym jest Msza św. i jak ją godnie przeżywać, ale przede wszystkim pogłębiają relację z Jezusem Eucharystycznym, bo każda Msza św. jest spotkaniem z Chrystusem. Rekolekcje organizowane są od września do czerwca.
Na rekolekcje przyjeżdżają wierni z całej Polski. Jak przekonują każdy powinien poznać tajemnicę Eucharystii i zrozumieć jak wielkim jest darem.
Rekolekcje Bractwa Królowej Korony Polski
W piątek, 22 listopada rozpoczęły się rekolekcje formacyjne Bractwa Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski. Ich temat to: „Z Maryją przez życie”. Prowadzi je o. Jakub Szymczycha, paulin. Zakończą się tradycyjnie w niedzielę, Mszą św., przyjęciem nowych członków bractwa oraz poświęceniem i nałożeniem płaszczy brackich w Kaplicy Cudownego Obrazu.
Bractwo Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski jest kontynuatorem Bractwa Koronacji Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, które powołał do istnienia papież Klemens XI breve apostolskim „Cum sicut accepimus” z dnia 4 kwietnia 1718 r. Powstało z inicjatywy paulinów jasnogórskich, a uroczystego zaprowadzenia Bractwa na Jasną Górę dokonał biskup krakowski Kazimierz Łubieński w dniu 7 września 1718 r. Uroczystością patronalną Bractwa jest święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i rocznica koronacji Jasnogórskiego Wizerunku, która miała miejsce 8 września 1717 roku.