Dziś na Jasnej Górze odbędą się Pielgrzymki: Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej, Klubu Inteligencji Katolickiej, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Obcokrajowców, „Męskie Oblężenie Jasnej Góry” i Czuwanie grup modlitewnych św. o. Pio. W sanktuarium trwają Rekolekcje o „Uzdrawiającej mocy Eucharystii”.
Pielgrzymka Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej
Drogą Krzyżową na Wałach, o godz. 10.00 rozpocznie się 43. Pielgrzymka Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej. Głównym jej punktem będzie Eucharystia sprawowana o godz. 11.00 w Bazylice pod przewodnictwem abp Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. W tym roku kapłanom towarzyszą intencje dziękczynne za nawiedzenie Obrazu Matki Bożej w archidiecezji, prośba o piękne owoce peregrynacji i o nowe powołania kapłańskie. Druga część ich spotkania odbędzie się w Wyższym Seminarium Duchownym. Tam uczestnicy wysłuchają konferencji pt. „Posłuszeństwo wiary na wzór Maryi nawiedzającej nasze parafie”.
Pielgrzymka Klubu Inteligencji Katolickiej
Na Jasnej Górze odbędzie się Pielgrzymka Klubu Inteligencji Katolickiej (KIK). Msza św. pod przewodnictwem bp. Michała Janochy z arch. warszawskiej sprawowana będzie o godz. 9.30 w Kaplicy Matki Bożej. W programie także spotkanie w Bastionie św. Barbary i Droga Krzyżowa. Kluby Inteligencji Katolickiej (KIK), to stowarzyszenia skupiające osoby, które pragną w sposób świadomy przeżywać swoje powołanie katolików świeckich. Do najważniejszych zadań KIK należy praca formacyjna wśród członków i ich rodzin, praca wychowawcza wśród dzieci i młodzieży, poznawanie i proponowanie rozwiązań ważnych problemów społecznych oraz włączaniu świeckich w pracę duszpasterską Kościoła w Polsce.
Pielgrzymka Państwowej Inspekcji Sanitarnej
Z zawierzeniem do Matki Bożej przybędą pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej, to ich 17. pielgrzymka do sanktuarium. W programie m.in. konferencja w Bastionie św. Barbary, którą wygłosi o. Marcin Ciechanowski, pod przeor Jasnej Góry i Eucharystia o godz. 14.30 w Bazylice. Państwowa Inspekcja Sanitarna jest powołana do realizacji zadań z zakresu zdrowia publicznego. Sprawuje ona m.in. nadzór nad warunkami higieny: środowiska, pracy, procesów nauczania czy wypoczynku i rekreacji. Zajmuje się także edukacją prozdrowotną i prewencyjną z zakresu epidemiologii.
Pielgrzymka Obcokrajowców
Pielgrzymka Obcokrajowców na Jasną Górę odbywa się w przededniu 110. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy, który w tym roku odbywa się pod hasłem: „Bóg idzie ze swoim ludem”. W ramach pielgrzymki planowane są Msze Św. w Kaplicy Cudownego Obrazu o godz. 12.30 w języku polskim dla migrantów z Ukrainy oraz o godz. 14.30 dla Obcokrajowców i Migrantów posługujących się językiem angielskim. O godz. 13.00 odprawiona zostanie Droga Krzyżowa na Wałach. Z uczestnikami modlić się będzie bp Krzysztof Zadarko Przewodniczący Rady KEP ds. Migrantów i Uchodźców, Delegat KEP ds. Imigracji. W spotkaniu na Jasnej Górze wezmą udział osoby w kryzysie uchodźczym z całej Polski, którym różnorakiego wsparcia udzielają Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom.
„Męskie Oblężenie Jasnej Góry”
„Mężczyzna modlitwy w oczekiwaniu na Jubileusz 2025” pod tym hasłem odbędzie się dziś „Męskie Oblężenie Jasnej Góry”. Mężczyźni różnych stanów i zawodów, spotykają się na modlitwie i warsztatach, by odkryć i umocnić się w swym męskim powołaniu. Jest to projekt wzmacniający mężczyzn w rolach ojców, obrońców, żywicieli, liderów. W programie m.in. Godzina z Męskim Różańcem, Męskie Uwielbienie, świadectwami podzielić się mają m.in. Przemysław Babiarz, Piotr Szwędrowski, Sebastian Stelmach czy Rycerze Kolumba. Eucharystia sprawowana będzie o godz. 18.30 w Kaplicy Matki Bożej. Pielgrzymkę zakończy Apel Jasnogórski i ponowienie Jasnogórskich Ślubów Mężczyzn. Do „Męskiego Oblężenia Jasnej Góry” uczestnicy przygotowują się poprzez tygodniowe warsztaty, codziennie o 19.30. Tam zgłębiają tajemnicę modlitwy.
Rekolekcje o „Uzdrawiającej mocy Eucharystii”
O tym, że każda Msza św. jest spotkaniem z Tym, który nas nieskończenie kocha i zbawia przypominają „Rekolekcje o Uzdrawiającej Mocy Eucharystii”, które trwają na Jasnej Górze. Konferencje odbywają się w Sali Papieskiej, wstęp na nie jest wolny.
Ich zwieńczeniem jest niedzielna Msza św. o godz. 13.00 w Bazylice ze specjalnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Celem, który przyświeca tej duszpasterskiej inicjatywie jest nie tylko zdobycie wiedzy o tym, czym jest Eucharystia i jak ją godnie przeżywać, ale przede wszystkim pogłębianie relacji z Jezusem.
Czuwanie grup modlitewnych św. o. Pio
Z soboty na niedzielę, 28 na 29 września przedstawiciele grup św. o. Pio zgromadzą się na czuwaniu, podejmą też inicjatywę „Z Maryją i Ojcem Pio czyścimy czyściec”. Dzisiejszą nocną modlitwę zainauguruje Apel Jasnogórski. Ma ona podkreślić m.in. związek świętego z Maryją, bo to także miłość Ojca Pio do Matki Chrystusowej naznaczyła jego duchowość. Święty był charyzmatycznym spowiednikiem i stygmatykiem nieustannie inspirującym do modlitwy i pogłębiania relacji z Bogiem. Każdego dnia uczył, jak wybierać Chrystusa.
Maria Bareła-Gawenda