Biuro Prasowe Jasnej Góry – Dziś na Jasnej Górze 17-08-2024

Dziś na Jasnej Górze 17-08-2024

17 sierpnia 2024, Biuro Prasowe Jasnej Góry
kategorie: Pielgrzymki Piesze, Pielgrzymki Rowerowe, Jasna Góra, Pielgrzymki

Pielgrzymka Elektryków i Energetyków, dotrą także piesze kompanie z diecezji gliwickiej i opolskiej, a także mniejsze grupy parafialne m.in. z Żarek czy Łobodna oraz rozpoczęcie Nowenny – 9-dniowego przygotowania do Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.

39. Pielgrzymka Elektryków i Energetyków rozpocznie się o godz. 16.00 w Sali Papieskiej na Jasnej Górze. Dwudniowe spotkanie odbywać się będzie pod hasłem „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. W programie: Eucharystia, Apel Jasnogórski i czuwanie w Kaplicy Matki Bożej. Pielgrzymkę zakończy niedzielna Msza św. przed Szczytem o godz. 11.00, którą poprzedzi uroczysty przemarsz z Archikatedry do sanktuarium. Organizatorem jest Katolickie Stowarzyszenie Energetyków „Nazaret”. Powstało ono z istniejącego od lat 80-tych Krajowego Duszpasterstwa Zawodowego. To ruch katolików świeckich pracujących w zakładach energetycznych, elektrowniach, elektrociepłowniach, pracowników zaplecza technicznego energetyki i innych firm związanych z tym zawodem i będących podmiotem ewangelizacji w tym środowisku zawodowym.

Pielgrzymom 48. Pieszej Pielgrzymki Opolskiej towarzyszyć będzie hasło: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Na szlaku pątniczym w swojej modlitwie pamiętają także o tych, dla których Ojczyzna stanowiła największą wartość. Pielgrzymi przechodzą przez miejscowość Barut, gdzie zginęli Żołnierze Wyklęci. Warto pamiętać, że w tej właśnie miejscowości komuniści zamordowali żołnierzy NSZ, podkomendnych Henryka Flamego, ps. Bartek.

Zgrupowanie „Bartka” działające w rejonie Podbeskidzia było jednym z najaktywniejszych zgrupowań antykomunistycznych działających w Polsce po 1945 roku. Przeprowadzili ponad 300 akcji polegających m.in. na atakach na posterunki Milicji Obywatelskiej i Urzędu Bezpieczeństwa, likwidacji funkcjonariuszy i agentów. We wrześniu 1946 roku około 150-200 żołnierzy zostało zamordowanych na Śląsku Opolskim - w Starym Grodkowie i w Barucie (w drugim z tych miejsc zginęło kilkadziesiąt osób).

378. Gliwicka Piesza Pielgrzymka (32. Diecezjalna Pielgrzymka) liczy 11 grup, które nazwano kolorami. Pątnikom towarzyszy hasło: „Ja jestem z wami”. Pierwsza Gliwicka, a zarazem najstarsza udokumentowana w kronikach pielgrzymka do Sanktuarium w Częstochowie wyruszyła we wrześniu 1626 roku. Była ona wyrazem głębokiej wdzięczności za uratowane miasta, które w tym czasie było oblegane przez wojska duńskie podczas trwającej wojny trzydziestoletniej. Będące w przewadze wojska atakującego nie zostawiały szans na obronę Gliwic. Jednak mające w Maryi wielką ufność mieszkanki złożyły śluby, że jeżeli ocali miasto, Gliwiczanie co roku będą pielgrzymować na Jasną Górę. Prośby wiernych szybko zostały wysłuchane. Według miejskich przekazów, Maryja rozpostarła swój płaszcz nad miastem, chroniąc je i zmuszając wroga do ucieczki. Tak rozpoczęło się coroczne, dziękczynne pielgrzymowanie, które trwa do dziś.

Rok po ustanowieniu diecezji gliwickiej w 1993 roku, wyruszyła pielgrzymka, która była zarówno 347 Gliwicką Pieszą Pielgrzymką na Jasną Górę jak i I. Diecezjalną Gliwicką Pieszą Pielgrzymką na Jasną Górę. Warto zwrócić uwagę na pewną rozbieżność wśród ilości lat pielgrzymowania z Gliwic do Częstochowy. W archiwach jasnogórskich odnotowano, że przez 20 lat ze względu na trwające wojny pielgrzymi nie dotarli na Jasną Górę, mimo że wyruszyli w drogę. Niemniej jednak w 2016 roku Pielgrzymka Gliwicka wchodziła na Jasną Górę jako jubileuszowa, 390-ta pielgrzymka.

Mszą św. o godz. 18.30 przed Jasnogórskim Szczytem rozpoczyna się Nowenna - duchowe przygotowania do obchodzonej 26 sierpnia uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Przez dziewięć kolejnych wieczorów, sprawowana jest Msza św. ze specjalnymi rozważaniami i udziałem kolejnych grup pieszych pielgrzymów, zwłaszcza z częstochowskich parafii. Nowennowe rozważania poprowadzi w tym roku ks. Marek Studenski, wikariusz generalny diecezji bielsko-żywieckiej, konsultor Komisji Wychowania Katolickiego KEP, członek Zarządu Rady Szkół Katolickich w Polsce, znany kaznodzieja i rekolekcjonista. Msze św. będą transmitowane w Radio Jasna Góra oraz na naszym kanale na YouTube.

Najnowsze wpisy z Aktualności

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny - zapowiedź
3 grudnia 2024, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Kościół w Polsce, Świat, Uroczystości, Jasna Góra , tagi: #Maryja, #dziękczynienie, #sanktuarium, #uroczystość, #zawierznie

„Maryjo Niepokalanie Poczęta zawierzamy Ci Ojczyznę, rodziny i nas samych”. W Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej …

Wystawa „Śladami Jezusa. Ziemia Święta”
2 grudnia 2024, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Kościół w Polsce, Świat , tagi: ##RokJubileuszowy, ##ZiemiaŚwięta, ##wystawa

Na Jasnej Górze otwarta została dziś wystawa „Śladami Jezusa. Ziemia Święta”. Jej inicjatorem jest redakcja …

W tym tygodniu na Jasnej Górze (2-8.12.2024)
2 grudnia 2024, Biuro Prasowe Jasnej Góry

W tym tygodniu na Jasnej Górze: czuwanie „Powołani dla Powołanych” (5 XII), Ogólnopolska Pielgrzymka Pszczelarzy …

„Romowie przychodzą tu z sercem” – Ogólnopolska Pielgrzymka Romów
1 grudnia 2024, Biuro Prasowe Jasnej Góry

Wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej od zawsze towarzyszył Romom, nawet w drodze w taborach. A od …