
Dziś na Jasnej Górze: Piesza Pielgrzymka Wadowicka, II Pielgrzymka Rowerowa Diecezji Siedleckiej, IX Biegowa Pielgrzymka Charytatywna "Biegam, Pomagam" z Łodzi. Odbędą się: dziękczynienie za 25 lat Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” oraz czuwanie misyjne z Misjonarzami św. Rodziny. Trwa Pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich.
39. Pielgrzymka Wadowicka
39. Pielgrzymka Wadowicka odbywa się w duchu Roku Jubileuszowego – „Pielgrzymi Nadziei”. 6 dni w drodze, 145 kilometrów do celu. Wejście zaplanowano ok. godz. 11.00, powita ich bp Robert Chrząszcz. W roli głównego przewodnika zadebiutował ks. Tomasz Skotniczny. Wadowicka Piesza Pielgrzymka narodziła się w 1986r. Ok. 200-osobowa grupa dołączyła na Wawelu do Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej jako grupa 15. W 1991 r. postanowili tę drogę pokonać sami, w innym terminie. Tak narodził się zwyczaj, który trwa do dzisiaj.
32. Pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich
32. Pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich trwa na Jasnej Górze. Rozpoczął ją wczoraj Apel Jasnogórski, następnie odbyło się nocne modlitewne czuwanie. Spotkanie przebiega w atmosferze jubileuszu 800-lecia powstania „Pieśni słonecznej”, której autorem jest Święty Franciszek z Asyżu. „Pieśń słoneczna” inaczej „Pochwała stworzenia” znana również jako „Cantico di Frate Sole”, to jeden z najstarszych utworów literackich w języku włoskim. Powstała w 1224 roku i jest hymnem pochwalnym na cześć Boga oraz Jego stworzenia. Święty Franciszek wyraża w niej swoją głęboką miłość i szacunek do natury, dostrzegając w niej odbicie Bożej chwały. Franciszkański Zakon Świeckich (FZŚ) powstał ok. 1221 r. z myślą o ludziach, którzy pełniąc obowiązki swego stanu – małżeńskie, rodzinne i zawodowe – pragnęli realizować ideały Świętego z Asyżu. Reguła i duchowość, którą żyją zwraca uwagę na apostolat przykładu, pełnienie dzieł miłosierdzia oraz budowanie świata bardziej braterskiego i ewangelicznego. Tak jak św. Franciszek, jego świeccy naśladowcy żyją w łączności z Kościołem w posłuszeństwie papieżowi i biskupom. Jako jedno ze swoich zadań wymieniają troskę o Kościół, budowanie jego wspólnoty.
25-lecie Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”
Odbędą się główne uroczystości z okazji 25-lecia działania Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która wspiera zdolną i niezamożną młodzież z małych miejscowości. Idea utworzenia Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” zrodziła się po podróży apostolskiej św. Jana Pawła II do Polski w dniach 5-17 czerwca 1999 r. Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” jest dziełem Kościoła w Polsce. Oferuje program stypendialny i formacyjny dla zdolnej, niezamożnej młodzieży. W ciągu 25 lat na te stypendia przeznaczono 250 mln zł.
Najmłodsi stypendyści przyjechali do Częstochowy już 11 lipca, 14 lipca dołączyli do nich studenci a 17 lipca – maturzyści. Dziś Mszy św. na Szczycie przewodniczyć ma nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi. Obecni też będą księża biskupi, którzy współpracowali i współpracują z Fundacją „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Na Jasną Górę przybędą również absolwenci programu stypendialnego i wszyscy przyjaciele. Po Mszy św. w ogrodach seminaryjnych niedaleko Jasnej Góry odbędzie się piknik i festyn rodzinny. Będzie to czas wspomnień, świadectw i koncertu zespołu „Tylko Ty” tworzonego przez absolwentów Dzieła.
O godz. 19. 30 w Bazylice na Jasnej Górze odbędzie się koncert Chóru i Orkiestry Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Obchody zakończy Apel Jasnogórski o godz. 21.00.
II Pielgrzymka Rowerowa Diecezji Siedleckiej
Ok. godz. 17.00 wjedzie II Pielgrzymka Rowerowa Diecezji Siedleckiej. Na Błoniach jasnogórskich powita ich bp Grzegorz Suchodolski. Jutro cykliści uczestniczyć będą o godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej w Eucharystii wieńczącej pielgrzymkę. 350 kilometrów przejedzie 118 osób.
Głównym przewodnikiem jest ks. Bogumił Lempkowski, który jest wielkim miłośnikiem „pielgrzymek na dwóch kółkach”. Kapłan i jednocześnie podporucznik Wojska Polskiego ma na swoim koncie ponad 55 tys. przejechanych rowerem kilometrów.
W misyjnym duchu
Spotkaniem z misjonarzami o godz. 15.00 w Auli o. A. Kordeckiego rozpocznie się czuwanie modlitewne za misje i tych, którzy głoszą Chrystusa po krańce ziemi. Uczestniczyć w nim będą Misjonarze św. Rodziny i przedstawiciele kół misyjnych i parafii związanych z tym zgromadzeniem zakonnym. Czuwanie zakończy się jutro nad ranem. Odbędzie się pod hasłem: „Misje nadzieją zbawienia dla wszystkich”. Zgromadzenie Misjonarzy Świętej Rodziny założył w 1895 r. Francuz Jan Berthier. Głównym celem Zgromadzenia są misje zagraniczne.
Biegną po dobro – pielgrzymi z Łodzi
W drodze na Jasną Górę są uczestnicy 9. Biegowej Pielgrzymki Charytatywnej z Łodzi „Biegam Pomagam”. Przebiegną w sztafecie ok. 130 km. Dotrą na Apel Jasnogórski. Organizatorzy podkreślają, że biegowa pielgrzymka oprócz celu religijnego, promuje zdrowy tryb życia i zachęca do pracy nad swoim duchem i ciałem. Biegacze wyruszyli spod parafii św. Wojciecha na łódzkich Chojnach. Biegną w tempie 6:15 (to znaczy, że biegacze pokonują jeden kilometr w czasie 6 minut i 15 sekund), sztafeta odbywa się na zmianach co 3–5 km. Jak przyznają uczestnicy „to nie tylko bieg – to modlitwa, wdzięczność i wspólna intencja za nasze miasto, województwo i jego mieszkańców”.
Mirosława Szymusik