
Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa, Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja, Pielgrzymka Konnych Zaprzęgów, Piesza Pielgrzymka Duszpasterstwa Rolników i Kalwaryjsko-Lanckorońska to najważniejsze wydarzenia dziś na Jasnej Górze.
Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa
Choć wyruszają z różnych miejscowości i w różnym czasie to łączy ich ten sam duchowy program i wspólne intencje. Dziś cykliści z całej Polski zjednoczą się w 20. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rowerowej, pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”. Rowerzyści spotkają się pod częstochowską archikatedrą, by razem, Alejami NMP wjechać przed jasnogórski Szczyt, pokazując jedną wspólnotę miłującą Kościół. O godz. 11.30 sprawowana będzie Msza Św. na Wałach Jasnogórskich. Po niej modlitwa w Kaplicy Cudownego Obrazu.
Konnym Zaprzęgiem…
Po 7 latach przerwy wrócili na szlak. Nie pieszo, rowerem, ale konnymi zaprzęgami. Dziś pielgrzymi z Drohiczyna przyjadą na Jasną Górę. Uczestnikami są członkowie Stowarzyszenia „Koń Nadbużański”. Organizacja podtrzymuje tradycję przodków, zrzesza pasjonatów koni kontynuujących podlaską tradycję zaprzęgów konnych.
Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja
„Jesteśmy nadzieją” to hasło i przesłanie dwudniowej, 34. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę. Rozpocznie ją dziś koncert o godz. 17.30. Po nim, o godz. 18.00 sprawowana będzie Eucharystia pod przewodnictwem bp. Wiesława Meringa z Włocławka. Po Eucharystii różaniec i Apel Jasnogórski. W niedzielę pielgrzymkę rozpoczną Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny o godz. 8.00. Po nich Msza św. sprawowana będzie o 11.00 pod przewodnictwem ordynariusza diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, bp. Tadeusza Lityńskiego. Uczestnicy modlić się będą w intencji Ojczyzny, o wiarę dla narodu, a także zawierzą Matce Bożej Radio Maryja, Telewizję Trwam i Akademię Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Rodzina Radia Maryja to wspólnota słuchaczy i innych osób skupionych wokół tej rozgłośni o charakterze społeczno-katolickim, założonej w 1991 r. w Toruniu przez zakonników ze Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela (redemptorystów). Na jej strukturę składają się m.in. Biura, Koła Przyjaciół, Koła Młodzieżowe oraz Podwórkowe Kółka Różańcowe Dzieci. Działają one w Polsce i zagranicą.
Piesza Pielgrzymka Duszpasterstwa Rolników
Dziś na Jasną Górę dotrze 42. Piesza Pielgrzymka Duszpasterstwa Rolników. Wejście uczestników zaplanowano ok. godz. 12.30. Eucharystia sprawowana będzie o 13.30 w Kaplicy Matki Bożej. Około 60 pątników niesie intencje nie tylko swoje, ale i rolników. Proszą o wiarę, nawrócenie, nowe powołania i dobre zbiory. W tym roku jest wzrost duchowych pielgrzymów, w ubiegłym roku było ich zaldwie100, a w tym roku już tysiąc. Kompani towarzyszy hasło Roku Jubileuszowego - „Pielgrzymi Nadziei”.
Piesza Pielgrzymka Kalwaryjsko-Lanckorońska
W sanktuarium modlą się pątnicy Pieszej Pielgrzymki Kalwaryjsko-Lanckorońskiej. Przychodzą tutaj od 226 lat tzw. traktem królewskim m.in. przez Pilicę, Świętą Annę (Przyrów) i Gidle. Prowadzą ją świeccy przewodnicy. Pielgrzymka łączy Duchową Stolicę Polski, Jasną Górę z Kalwarią Zebrzydowską, nazywaną Polską Jerozolimą. Eucharystia sprawowana będzie, o godz. 9.30 w Kaplicy Matki Bożej.
Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej
W obchodzony dziś Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej na Jasną Górę przybędą przedstawiciele środowiska ludowego. Msza św. sprawowana będzie o 9.30 w Kaplicy Matki Bożej. Po niej złożone zostaną kwiat pod tablicą Wincentego Witosa w Kaplicy Pamięci Narodu. Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej to polskie święto państwowe obchodzone 12 lipca, w rocznicę pacyfikacji Michniowa. Zostało ustanowione w hołdzie mieszkańcom polskich wsi, za ich heroiczne poświęcenie w czasie II wojny światowej. Ma ono przypominać o patriotyzmie ludzi wsi, którzy pomagali oddziałom partyzanckim, walczyli w nich, a także nieśli pomoc osobom ukrywającym się przed prześladowaniami i przesiedleniem. Wspomagali żołnierzy niezłomnych, zaopatrywali w żywność walczące oddziały i mieszkańców miast. Jest także wyrazem szacunku dla ogromu ofiar poniesionych przez mieszkańców wsi – rozstrzeliwanych, mordowanych na Kresach Wschodnich, wyrzucanych z domostw, pozbawianych dobytku, wywożonych do sowieckich łagrów i niemieckich obozów koncentracyjnych oraz na przymusowe roboty.
Maria Bareła-Gawenda