Dziś na Jasną Górę przybędą pielgrzymki: Polskiego Związku Zakonu Maltańskiego, Rycerzy Kolumba, Pracowników Wodociągów, Kanalizacji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska oraz Służby Więziennej. Odbędzie się także Spotkanie Rad Duszpasterskich Archidiecezji Częstochowskiej, Rekolekcje „Duchowej Adopcji”, Sobotnie Spotkania Maryjne, Rekolekcje Dzieła Modlitwy „Z Maryją ratuj człowieka“.
Pielgrzymka Związku Polskich Kawalerów Maltańskich
Doroczna Pielgrzymka Związku Polskich Kawalerów Maltańskich, wolontariuszy Maltańskiej Służby Medycznej – Pomocy Maltańskiej w tym Młodzieży Maltańskiej przybędzie dzisiaj na Jasną Górę. Rozpocznie ją konferencja o godz. 10.00 Następnie uczestnicy pielgrzymki w tradycyjnych strojach wezmą udział w Nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Mszy św. o godz. 13.30 przewodniczyć ma bp Wiesław Lechowicz, biskup polowy. Na początku Eucharystii w szeregi zakonu zostanie uroczyście przyjęty i udekorowany krzyżem nowy kawaler, ks. Piotr Zamaria.
Zakon Maltański jest suwerennym podmiotem prawa międzynarodowego; posiada własną konstytucję, paszporty, znaczki, organizacje publiczne. Zakon utrzymuje stosunki dyplomatyczne z 110 państwami – wiele z nich jest nie katolickich – jak również z organizacjami europejskimi i międzynarodowymi. Jest neutralny, bezstronny i apolityczny. Obecnie, Zakon prowadzi działalność w przeszło 108 krajach.
Rodzinna Pielgrzymka Rycerzy Kolumba
Hasło pielgrzymki to: „Bóg jedynym Panem Życia”. W dniu dzisiejszym centralnym punktem pielgrzymki będzie Msza św. o godz. 12.30 w Bazylice. Dzień rozpocznie konferencja o godz. 9.00. Pielgrzymi modlić się będą też podczas Nabożeństwa Drogi Krzyżowej o godz. 14.00.
Rycerze Kolumba podejmują działania na rzecz wspólnot parafialnych, promują nauczanie św. Jana Pawła II oraz kardynała Stefana Wyszyńskiego, wspierają osoby chore i niepełnosprawne, a także biorą udział w „Marszach dla Życia i Rodziny” oraz podejmują Duchową Adopcję Dziecka Poczętego.
34. Pielgrzymka Pracowników Wodociągów, Kanalizacji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w Polsce
Dwudniowa pielgrzymka rozpocznie się w auli o. Kordeckiego o godz. 14.00. Następnie o godz. 15.00 na Błoniach odmówiona zostanie modlitwa różańcowa. W Kaplicy Matki Bożej Msza św. rozpocznie się o godz. 18.30. Po niej Droga Krzyżowa o godz. 19.30 i modlitwa apelowa. Następnego dnia pielgrzymi w procesji dotrą na Jasna Górę, by uczestniczyć w Eucharystii o godz. 11.00. Przewodniczyć jej ma abp Wiktor Skworc. Pielgrzymka odbywa się zawsze w okolicach wspomnienia św. Franciszka z Asyżu patrona ekologów. W tym roku hasło spotkania nawiązuje do hasła tegorocznego: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”.
27. Pielgrzymka Służby Więziennej
Tradycyjnie już pielgrzymka rozpocznie się od złożenia kwiatów pod Epitafium Smoleńskim o godz. 9.00, oraz pod pomnikiem kard. Stefana Wyszyńskiego (godz. 9.40). Centralnym punktem będzie Msza św. o godz. 10.00 w Bazylice. Przewodniczyć jej ma ks. Adam Jabłoński, naczelny kapelan więziennictwa. Nabożeństwo drogi Krzyżowej, do którego rozważania przygotowane zostały przez funkcjonariuszy, zaplanowane jest na godz. 11.30. Zakończy je złożenie kwiatów pod pomnikiem św. Jana Pawła II. W pielgrzymce wezmą udział czynni i emerytowani pracownicy oraz ich rodziny.
Więziennictwo pełni istotną rolę w działaniach podejmowanych na rzecz zapewnienia porządku i bezpieczeństwa publicznego. Chroni społeczeństwo przed sprawcami przestępstw osadzonymi w zakładach karnych i aresztach śledczych, nie tylko izolując ich od społeczeństwa, ale przygotowując do poprawnego w nim funkcjonowania, bez wchodzenia w konflikt z prawem, powstrzymywania się od powrotu do przestępstwa, prowadząc oddziaływania resocjalizacyjne. W realizacji zadań resocjalizacyjnych współdziała ze stowarzyszeniami, organizacjami pożytku publicznego i instytucjami, kościołami i związkami wyznaniowymi, kuratorami.
Spotkanie Rad Duszpasterskich Archidiecezji Częstochowskiej
Spotkanie rozpocznie się Mszą św. o godz. 9.30. Eucharystii przewodniczyć ma abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Część formacyjna, na którą złożą się konferencje i świadectwa rozpocznie się w Auli Papieskiej o godz. 11.00.
Parafialne Rady Duszpasterskie są głosem świeckich w Kościele. To instytucje, które w sposób formalny gwarantują współdziałanie świeckich i kapłanów w ramach działalności duszpasterskiej w parafii. Ich celem jest pomagać w duchu wiary w budowaniu żywej misjonarskiej wspólnoty, poddawać propozycje i sugestie dotyczące inicjatyw misyjnych, katechetycznych i apostolskich, oraz planować działalność duszpasterską i zabezpieczać realizację podjętych planów.
Pielgrzymka i Rekolekcje Duchowej Adopcji
Msza św. dla uczestników rozpocznie się w Kaplicy Matki Bożej o godz. 13.30. Pielgrzymka połączona jest z Rekolekcjami dla Animatorów Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Konferencje dla uczestników wygłoszą ojcowie paulini: Krajowy Moderator Dzieła Duchowej Adopcji, o. Samuel Karwacki, o. Łukasz Filipiuk oraz ks. Tomasz Kancelarczyk.
Duchowa Adopcja dziecka poczętego jest modlitewnym zobowiązaniem podjętym w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. Jest też osobistym wypełnianiem Jasnogórskich Ślubów Narodu. Włączenie się w dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego czyni nas duchowymi rodzicami dziecka, którego imię znane jest jedynie Bogu. Informacje na temat Duchowej Adopcji dostępne są na stronie: duchowaadopcja.pl
„Sobotnie spotkania Maryjne”.
Dzisiejsze spotkanie otwiera nowy cykl „Sobotnich Spotkań Maryjnych”, których celem jest pogłębienie wiedzy o duchowości maryjnej w Kościele. To kontynuacja wieczornych sobotnich wykładów Maryjnych. Tym razem spotkania odbywać się będą w każdą drugą sobotę miesiąca, o godz. 10.00 w Kaplicy św. Jana Pawła II. Pierwsza konferencja pt.” Duchowość maryjna św. Ludwika Marii Grignion de Montfort” wygłosi o. Miro Ravlić SMM. Wykłady mają charakter otwarty. Po prelekcji, jak zwykle będzie okazja do zadawania pytań i do dyskusji. Organizatorem spotkań z cyklu „Sobotnie spotkania Maryjne” jest Jasnogórski Instytut Maryjny przy współpracy z Instytutem Wyższych Studiów Teologicznych w Częstochowie.
Rekolekcje Dzieła Modlitwy „Z Maryją ratuj człowieka“
Temat odbywających się w Domu Pielgrzyma dorocznych rekolekcji stanowi podkreślenie, że „wolą Bożą jest wasze uświęcenie”. Modlitwa o godz. 9.00 rozpoczyna sobotnie spotkanie. Uczestnicy wysłuchać będą mogli konferencji o. Marka Tomczyka, paulina z krakowskiej Skałki, a po modlitwie Anioł Pański w południe rozpocznie się adoracja Najświętszego Sakramentu. Centralnym punktem będzie Msza św. o godz. 17.00. Dzień zakończy Apel Jasnogórski. Niedziela rozpocznie się modlitwą o godz. 8.30. Wspólna Eucharystia o godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej zakończy ćwiczenia rekolekcyjne.
Wspólnota skupia już osoby nie tylko z Polski, ale także z zagranicy. Materiały formacyjne dostępne są w 10 językach, m. in. po polsku, angielsku, włosku, niemiecku, chorwacku czy ukraińsku.
Dzieło jest także odpowiedzią na prośbę Maryi z Fatimy o ratowanie modlitwą świata pogrążającego się w ateizmie i konfliktach oraz na Jasnogórskie Śluby Narodu. Należy do niego wiele osób starszych.
Maria Kopacka-Fornal