
Pierwszosobotnie Zawierzenie Matce Bożej, Ogólnopolska Pielgrzymka „Ze Św. Michałem na Jasną Górę”, Pielgrzymka Konna, Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian, a także pielgrzymka rowerowa z gdańska i diec. koszalińsko-kołobrzeskiej - to najważniejsze wydarzenia dziś na Jasnej Górze.
Pierwsza Sobota Miesiąca
„Maryja wychodzi ludziom naprzeciw w szerokiej skali ich potrzeb i niedostatków. Jednak na pierwszym miejscu prowadzi Ona ludzi do Jezusa Chrystusa”, pisał św. Jan Paweł II. Dziś w pierwszą sobotę miesiąca na Jasną Górę przybywają wierni, aby oddać swoje życie Matce Bożej. Akt Zawierzenia składany i ponawiany jest w czasie Mszy św. sprawowanej w Kaplicy Cudownego Obrazu, o godz. 18.30. Modlitwę poprzedza spotkanie, w Sali o. Kordeckiego. Tam jest różaniec z intencją wynagradzającą, adoracja Jezusa w Najświętszym Sakramencie a także tzw. strefa świadectw, kiedy pielgrzymi dzielą się swoim doświadczeniem wiary, miłości i Bożej troski w swoim życiu. Organizatorem zawierzeń jest Bractwo Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski działające przy Jasnej Górze.
Ogólnopolska Pielgrzymka „Ze Św. Michałem na Jasną Górę”
„Ze św. Michałem na Jasną Górę” - już po raz dziesiąty, pod takim hasłem na Jasnej Górze zgromadzą się Rycerze i Czciciele św. Michała Archanioła, ci, którzy noszą jego szkaplerz oraz czytelnicy dwumiesięcznika „Któż jak Bóg”. Uczestnikom towarzyszyć będzie wierna kopia figury św. Michała Archanioła z Cudownej Groty Objawień na Gargano. Pielgrzymkę o godz. 10.30, w Auli o. Kordeckiego rozpocznie panel dyskusyjny pt. „Św. Michał lekarstwem na przesądy, zabobony i zagrożenia”. W programie także: Akatyst ku czci św. Michała Archanioła w Bazylice Jasnogórskiej, Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu o godz. 13.30, konferencja o godz. 16.30 oraz modlitwa o uzdrowienie na Wałach o godz. 17.00. Zwieńczeniem będzie nocne czuwanie, które rozpocznie Apel Jasnogórski.
Pielgrzymka Konna
W galowych mundurach kawalerii II Rzeczpospolitej, ze sztandarami, po pokonaniu ok. 400 km dotrze dziś 26. Pielgrzymka Konna z Zarąb Kościelnych na Mazowszu. Pielgrzymi-ułani w ten sposób oddają też hołd bohaterom Ojczyzny i przybywają z modlitwą za Polskę. Pomysłodawcą i organizatorem pielgrzymki konnej jest starszy wachmistrz, ks. Andrzej Dmochowski. Wjazd zaplanowano ok. godz. 12.30. Msza św. sprawowana będzie o godz. 14.00 na Szczycie. Przewodniczyć jej ma biskup pomocniczy łomżyński Tadeusz Bronakowski. W niedzielę w Sali Rycerskiej nastąpi uroczysta ceremonia rozwiązania pielgrzymki.
Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian
Koncertem „Serce Kresów-Tobie Polsko” rozpocznie się 31. Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian. Początek o godz. 17.00 w Sali Papieskiej. Natomiast w niedzielę, o godz. 9.30 w Kaplicy Matki Bożej sprawowana będzie Msza św. w intencji wypędzonych, poległych i pomordowanych na Wschodzie. O 10.30 zaplanowano Marsz Pokoleń Kresowych i Apel Pamięci pod tablicami poświęconymi Polakom zamordowanym na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1939–1947. Po nim w Sali Papieskiej odbędzie się zjazd.
Organizowane od wielu lat pielgrzymki gromadzą licznych Polaków z kraju i spoza jego granic - Rodaków, których łączy dziedzictwo Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej, troska o jego zachowanie i przekazanie kolejnym pokoleniom Polaków. Głównym celem pielgrzymki jest przywoływanie pamięci o ludobójstwie-rzezi wołyńskiej, czyli masowych zbrodniach popełnionych w latach 1943-44 przez OUN i UPA na ludności polskiej na Wołyniu, w Galicji Wschodniej i terenach południowo-wschodnich województw II Rzeczypospolitej. Oddziały UPA zaatakowały około 100 polskich miejscowości, wymordowanych zostało ponad 130 tys. osób.
Dziś na Jasną Górę dotrą także cykliści z gdańska i diec. koszalińsko-kołobrzeskiej.
Maria Bareła-Gawenda