Dziś na Jasnej Górze m.in.: trwa Pielgrzymka Apostolatu Maryjnego i Franciszkańskiego Zakonu Świeckich (Msza św. na Szczycie o godz. 11.30 pod przewodnictwem bp. Adriana Puta). Odbędą się: Pielgrzymka Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy, nocne czuwanie modlitewne za wstawiennictwem z bł. Prymasa Wyszyńskiego za kapłanów. Dotrą kolejne grupy piesze, m.in. z Tych oraz rowerowe: m.in. z Gdańska czy Męska Pielgrzymka z Łasku.
Apostolat Maryjny
Trwa Pielgrzymka Apostolatu Maryjnego. Msza św. sprawowana będzie na Szczycie o. 11.30. Eucharystii ma przewodniczyć i homilię wygłosić biskup pomocniczy zielonogórsko-gorzowski Adrian Put. Hasło pielgrzymki: „Maryja wzorem cierpliwości”. Ruch propaguje cześć dla Cudownego Medalika i rozwija duchowość maryjną, prowadzi także prężną działalność charytatywną. Związany jest z objawieniami, jakie otrzymała św. Katarzyna Labouré w 1830 r. Do Polski został przeniesiony na początku XX w. Po II wojnie św. wskrzesił je w 1980 r. ks. Teofil Herrmann ze Zgromadzenia Misjonarzy św. Wincentego a Paulo, dając nazwę Apostolatu Maryjnego.
Świeccy Franciszkanie
Trwa także 31. Pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Polsce. Jej hasło: „Ty jesteś Miłością” W 2024 roku w całym zakonie franciszkańskim celebrowany jest Jubileusz 800-lecia stygmatyzacji św. Franciszka z Asyżu. Biedaczyna otrzymał znamiona Męki Pańskiej na zakończenie postu, który odprawiał ku czci św. Michała Archanioła na włoskiej górze La Verna dnia 17 września 1224 r.
Msza św. sprawowana będzie na Szczycie o godz. 11.30.
Początki Franciszkańskiego Zakonu Świeckich sięgają 1221 roku. Św. Franciszek, wychodząc naprzeciw potrzebom Kościoła i ludzi świeckich żyjących w rodzinach, zaproponował im wówczas nową formę życia ideałami Ewangelii.
Lazaryci na Jasnej Górze
Odbędzie się Pielgrzymka Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy. Zakon ten to instytucja historyczna. Jego celem jest uczestnictwo w misji Kościoła przez promocję wiary chrześcijańskiej we wszystkich jej aspektach: duchowym, kulturalnym, społecznym i charytatywnym. Codzienna działalność lazarytów skupia się przede wszystkim na wymiarze charytatywnym. Zakon został założony w Ziemi Świętej podczas I wyprawy krzyżowej w 1098 r., a swą nazwę wziął od biblijnego Łazarza. To właśnie jemu lazaryści dedykowali większość swych szpitali i kościołów. Lazaryci byli jedyną organizacją w średniowieczu zajmującą się opieką nad trędowatymi. I dlatego od nazwy zakonu pochodzą słowa „lazaret” i „leprozorium”.
Nocne czuwanie „z bł. Prymasem Wyszyńskim” za kapłanów
Comiesięczne nocne czuwanie modlitewne, które odbędzie się dziś na Jasnej Górze, będzie tym razem szczególnym błaganiem za kapłanów i o nowe powołania. To z racji setnej rocznicy święceń kapłańskich bł. kard. Wyszyńskiego (3 VIII 1924 r. we włocławskiej bazylice katedralnej) i prymicji, które miały miejsce na Jasnej Górze - 5 VIII 2924r. Tak wspominał Prymas ten moment: „Z pierwszą Mszą świętą pojechałem na Jasną Górę i tam ją odprawiłem w dniu Matki Bożej Śnieżnej, 5 sierpnia 1924 roku. Pojechałem na Jasną Górę, aby mieć Matkę, aby stanęła przy każdej mojej Mszy świętej, jak stanęła przy Chrystusie na Kalwarii”.
Czuwania odbywają się od ponad 40 lat zawsze z 27 na 28 dzień miesiąca. Teraz podejmą je członkinie Instytutu Prymasa Wyszyńskiego oraz przedstawiciele parafii w Zuzeli, gdzie 3 sierpnia 1901 roku urodził się Stefan Wyszyński. W Zuzeli mieszkał przez pierwszych 9 lat swego życia. Modlitwa rozpocznie się jak co miesiąc, Apelem Jasnogórskim, o godz. 21.00. Potrwa do ok. 1.00 w nocy. Konferencję wygłosi ks. Jerzy Krysztopa, kustosz Sanktuarium błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Zuzeli.
Śląsk pielgrzymuje
Ok. godz. 13.00 dotrze 40. Tyska Pielgrzymka Piesza z parafii św. Marii Magdaleny na Jasną Górę. Pątnicy pokonają w cztery dni prawie 100 kilometrów. O godz. 13.30 - Msza św. w Kaplicy Matki Bożej w intencji pielgrzymów i wszystkich mieszkańców Tychów.
Drugi dzień na Jasnej Górze modlą się piesi pątnicy z parafii Wniebowzięcia NMP w Miasteczku Śląskim. Mieli do pokonania ponad 40 kilometrów. Taką trasę pokonuje się pieszo w ponad osiem godzin. Po raz kolejny dotrzymali ślubu złożonego w 1946r. przez inicjatora pielgrzymek kapłana ocalonego z obozu koncentracyjnego w Dachau.
Mirosława Szymusik