Dziś na Jasnej Górze: Pierwszosobotnie Zawierzenie Rodzin; Pielgrzymka rycerzy, czcicieli i członków Bractwa Szkaplerznego św. Michała Archanioła; Apostolstwa Chorych; Kawalerii Konnej oraz Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian
Pielgrzymka rycerzy, czcicieli i członków Bractwa Szkaplerznego św. Michała Archanioła
„Ze św. Michałem na Jasną Górę” rycerze, czciciele i członkowie Bractwa Szkaplerznego św. Michała Archanioła przybędą dziś do sanktuarium. Pielgrzymom towarzyszyć będzie peregrynująca po Polsce, figura tego największego spośród aniołów, będąca kopią figury z Cudownej Groty Objawień na Gargano we Włoszech. W programie m.in. o godz. 10.30 panel wykładowy w Sali o. Kordeckiego, o godz. 12:20 procesja z figurą św. Michała Archanioła do sali, Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu o godz. 13.30, Koronka do Miłosierdzia Bożego i złożenie przyrzeczeń rycerskich oraz nałożenie szkaplerzy św. Michała Archanioła w Bazylice o godz. 14:30. Pielgrzymkę zakończy czuwanie i Msza św. o północy.
Pielgrzymka Apostolstwa Chorych
Ofiarują swoje cierpienie za rodzinę, Kościół i Ojczyznę, uczestnicy 59. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Apostolstwa Chorych modlić się będą dziś na Jasnej Górze. To osoby starsze wiekiem, chorzy, niepełnosprawni, ich bliscy, a także diecezjalni duszpasterze. Dziś we wspomnienie Matki Bożej Uzdrowienia Chorych zawierzą swoje życie. Pod przewodnictwem abp. Adriana Galbasa, delegata KEP ds. Apostolstwa Chorych sprawowana będzie Eucharystia o godz. 12.00 w Bazylice. Msza św. transmitowana będzie w TVP3. W Kaplicy Matki Bożej o godz. 15.30 odprawione zostanie nabożeństwo lourdzkie z indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem.
Apostolstwo Chorych pomaga ludziom przeżywać cierpienie, uczy ich zaufania Bogu w każdej sytuacji życia, wiary w Niego i miłości. Podobnie jak dwa tysiące lat temu, tak i dzisiaj Jezus dokonuje wielkich dzieł uzdrowienia wewnętrznego (duchowego), jak i fizycznego (cielesnego), o czym świadczą liczne świadectwa wiernych.
Pielgrzymka Kawalerii Konnej
Nie pieszo, nie rowerem, ale konno do sanktuarium dotrze 25. Pielgrzymka Kawalerii Konnej z parafii w Zarębach Kościelnych. Pielgrzymi nawiązują do ułańskich tradycji, dlatego do sanktuarium wjeżdżają w galowych mundurach kawalerii II Rzeczypospolitej. Spędzają w siodle 11 dni, pokonując trasę ok. 400 km, głównie stępem. Msza św. sprawowana będzie na Szczycie o godz. 14.00. Wjazd zaplanowano ok. godz. 12.30.
Pierwszosobotnie Zawierzenie Rodzin
„Niepokalana Matko Jezusa i Matko Moja - Maryjo Królowo Polski. Biorąc za wzór św. Jana Pawła II mówię cały jestem Twój” to słowa Aktu zawierzenia Matce Boże, który wypowiadają wierni w każdą pierwsza sobotę miesiąca na Jasnej Górze podczas Mszy św. o godz. 18.30 w Kaplicy Cudownego Obrazu. Sobotnia modlitwa rozpoczyna się o godz. 13.00 Drogą Krzyżową na Wałach, następnie o godz. 16.00 jest różaniec wynagradzający, o godz. 17.00 spotkanie formacyjne, a także konferencje i świadectwa. Inicjatorem zawierzeń jest Bractwo Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski. Do jego zadań należy m.in. codzienna modlitwa różańcowa za papieża, paulinów i pielgrzymów jasnogórskich.
Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian
W Sali Papieskiej o godz. 17.00 koncertem pt. „Serce Kresów-Tobie Polsko” rozpocznie się 30. Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian „Kresy-Pamięć Pokoleń”. Głównym punktem pielgrzymki będzie niedzielna Msza św. celebrowana o godz. 9.30 w Kaplicy Matki Bożej. Po niej odbędzie się Apel Pamięci pod tablicami poświęconymi Polakom zamordowanym w Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, wysłuchać będzie można także świadectw ludzi Kresów. Drugą częścią spotkania będzie Otwarte Forum Kresowe.
Głównym celem pielgrzymki jest pielęgnowanie pamięci o Kresach a w szczególności ochrona przed zapomnieniem tragicznych wydarzeń ludobójstwa - Rzezi Wołyńskiej, czyli masowych zbrodni popełnionych w latach 1943-44 przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińską Powstańczą Armię na ludności polskiej na Wołyniu, w Galicji Wschodniej i terenach południowo-wschodnich województw II Rzeczypospolitej. Oddziały UPA zaatakowały około 160 polskich miejscowości, wymordowanych zostało ponad 130 tys. osób. Ta zbrodnia nigdy nie została potępiona a mordercy nie zostali ukarani.
Maria Bareła-Gawenda