„By przypatrzeć się swojemu powołaniu i ponownie rozpalić charyzmat” na Jasnej Górze trwają sześciodniowe paulińskie rekolekcje zakonne. Uczestniczą w nich ojcowie i bracia z Polski i z zagranicy. Jest to moment „powrotu do Źródła”, ale także czas umocnienia relacji ze współbraćmi.
- Celem tych rekolekcji jest rozpalenie w nas na nowo charyzmatu. One pokazują też słabość i kruchość naszego powołania i dlatego jest tak bardzo ważne, żebyśmy sobie przypomnieli o rzeczach, które są w naszych sercach, ale wymagają odświeżenia - mówi o. Ryszard Dec, definitor generalny Zakonu Św. Pawła Pierwszego Pustelnika i organizator rekolekcji. Podkreślił, że dzisiejsze, niełatwe czasy nawołują do jeszcze głębszej modlitwy, zawierzania Bogu i otwartości na człowieka, który dziś przeżywa wiele stresów i napięć. -Widzimy, co dzieje się na świecie i to także odczuwamy w rozmowach i relacjach z bliźnimi. Jest napięcie i niepewność co będzie, dlatego potrzeba ludzi mocnych i silnych, którzy pokazywać będą, że jest nadzieja w Jezusie, który nas odkupił, pragnie naszego dobra i nas kocha - wyjaśniał o. Dec.
O. Grzegorz Krzyżowski podprzeor i wikariusz posługujący w Leśnej Podlaskiej podkreślił, że rekolekcje są dla niego czasem zatrzymania się, spojrzenia w swoje serce i zastanowienia się, czy rzeczywiście w swoim powołaniu podąża właściwą drogą. Zauważył, że choć każdy zakonnik ma charyzmat, który też narzucają mu konstytucje zakonne, to jednak paulini nie mogą zamykać się przed problemami współczesnego świata, ale muszą wychodzić do ludzi i z nimi być.
O. Dominik Partyka z Ostrawy zwrócił uwagę, że coroczne rekolekcje są dla niego także powrotem do Źródeł, bo każdy „przechodzi” przez Jasną Górę i tutaj może nabrać sił do codziennej posługi, aby później tę wiarę i nadzieję przelewać na innych. Zauważył, że jest to bardzo ważne, aby poprzez takie ćwiczenia duchowe razem szukać wspólnych dróg, zastanowić się, co można ulepszyć oraz by umacniać się w Bożym Miłosierdziu i uczyć się takiej miłości do bliźniego i współbrata w powołaniu.
- Na terenie naszej parafii są Romowie i myślę, że oni też potrzebują spotkania z księdzem. Wśród Czechów są wyznawcy różnych religii, są ateiści, ale są i tacy, którzy raz przyszli do Kościoła i w nim zostali. Nasz kraj teraz od nowa odkrywa swoje chrześcijaństwo. Widać także wśród młodych potrzebę przyjmowania sakramentów – powiedział o. Partyka. Zaznaczył, że bardzo ważna jest codzienna modlitwa i adoracja Najświętszego Sakramentu.
Nauki poprowadzi ks. dr Marek Jarosz, doktor psychologii, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. Od 2022 r. jest sekretarzem zarządu Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych.
Rekolekcjonista podkreślił, że w tym roku towarzyszom uczestnikom dwie myśli: „aby ponownie rozpalić charyzmat”, a druga „rozpalić charyzmat, aby pójść tam, dokąd człowiek czasami nie chce pójść”. - To połączenie wydawało mi się bardzo potrzebne, dlatego, że my, kapłani musimy stale dbać, by nasz charyzmat płonął. Musi on być wzmacniany do pełnienia woli Bożej, która czasami stoi w poprzek naszym ludzkim oczekiwaniom i zwyczajnie często nie dorastamy do roli i misji, która nam została powierzona, ale patrząc na św. Piotra widzimy, że nie jest to duża przeszkoda dla Boga. On potrafi różne sytuacje wykorzystać do prostowania ludzkich dróg i jeżeli człowiek potrafi wyciągać wnioski z tej swojej niechęci i słabości, to ma szansę zyskać w swoim życiu coś więcej - wyjaśniał ks. dr Jarosz.
Życzył, by po zakończeniu rekolekcji w sercach zakonników pojawiła się otwartość na nieznane plany Boga: autentyczna gotowość, za którą stoi posłuszeństwo serca, które choć nie zawsze rozumie, co się dzieję to zawsze mówi „Tak” i aby na nowo rozpalił się ich charyzmat.
Stosownie do przepisów konstytucji zakonnych paulini spotykają się na sześciodniowych rekolekcjach raz w roku. By umożliwić jak największej liczbie zakonników wzięcie w nich udziału, organizowane są one w kilku terminach i różnych miejscach: na Bachledówce, w Łukęcinie i na Jasnej Górze.
Każdego dnia o godz. 17.00 w Kaplicy Matki Bożej zakonnicy uczestniczą we wspólnotowej Mszy św. Paulińskie ćwiczenia duchowe potrwają do soboty.
Maria Bareła-Gawenda