- Zależy nam na dobru parafii i Kościoła - podkreślają. Na Jasnej Górze odbywa się dzień skupienia przedstawicieli parafialnych rad duszpasterskich arch. częstochowskiej. Spotkanie jest też czasem omówienia przygotowań do Roku Jubileuszowego 2025 i stulecia archidiecezji częstochowskiej oraz wyzwań związanych z tym czasem.
Rok Jubileuszowy często nazywany jest również Rokiem Świętym. To wyjątkowy czas w Kościele, pełen łaski i odnowy. Głównym przesłaniem jubileuszu przypadającego w 2025 roku jest nadzieja. – Potrzeba, by właśnie parafia była miejscem nadziei - mówi ks. bp Andrzej Przybylski. Biskup pomocniczy arch. częstochowskiej zwraca uwagę, że choć niekiedy zdarza się, że „parafia żyje na przetrwanie, jest brak pomysłów jak ją ożywić, by przyciągała młodych, bo to oni są nadzieją”, to jednak trzeba „w nadzieję inwestować, zaczynając od siebie”. – Chrystus potrzebuje księży, którzy nie są bez-nadziejni, świeckich, którzy nie są bez-nadziejni. Jest wiele parafii, które odkryły nadzieję, mimo tych wszystkich kryzysów, o których lubimy mówić czy statystyk, którymi lubimy się wymieniać. Tu na Jasnej Górze prosimy Maryję, aby nasze parafie tchnęły nadzieją w realizmie tego, co się dzieje – powiedział bp Przybylski.
Podczas spotkania mowa była m.in. o sposobach ewangelizacji, o propozycjach dla dzieci i młodzieży czy o potrzebie odtwarzania „infrastruktury spotkań”, czyli miejsc, gdzie można właśnie się w dobrych, sprzyjających warunkach spotykać, doświadczać otwartości parafii.
Grażyna Zdziech z parafii św. Józefa w Wieluniu chwali w parafii zaangażowanie świeckich i współpracę z proboszczem. Radością jest ożywienie wiary, ducha adoracji Najświętszego Sakramentu, co zdaniem przedstawicielki rady, jest też owocem peregrynacji Obrazu Nawiedzenia Matki Bożej. Oprócz troski duchowej, to także zapobiegliwość o dobro materialne wspólnoty. - Teraz czeka nas remont dolnej kaplicy, więc wszystkie ręce na pokład - mówi o zaangażowaniu świeckich Zdziech.
Bogusława Wielgat z rady parafii Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny w Mstowie mówi, że najlepszą receptą na przyciąganie innych do wspólnoty Kościoła parafialnego jest świadectwo tych, którzy już tam są, ich zaangażowanie dla dobra innych. – Ważne by i rada parafialna była wzorem jedności, bo ludzie tego potrzebują. - My jesteśmy ludźmi, którym zależy na dobru parafii, na dobru Kościoła – podkreśla.
Zdaniem ks. Adma Polaka z Wydziału Duszpasterskiego Kurii Częstochowskiej przyszły Rok Jubileuszowy 2025 jest wielka szansą na duszpasterskie ożywienie we wszystkich możliwych płaszczyznach, czy to działalności nowych ruchów i wspólnot w parafiach czy działalności charytatywnej. – To ożywienie nadziei nie tylko tej związanej z przyszłością, ale przede wszystkim z życiem wiecznym – zaznacza kapłan.
Parafialna Rada Duszpasterska jest organem doradczym proboszcza i istnieje w każdej parafii. W arch. częstochowskiej jest ich ponad 300.
Mirosława Szymusik