Aby zawierzyć Polskę Bożemu Miłosierdziu i w intencji ocalenia rodzin dziś z Jasnej Górywyruszyła 23. Piesza Pielgrzymka do Krakowa - Łagiewnik. Pątnikom towarzyszy hasło „Ku Jubileuszowi 2000 lat odkupienia człowieka”. To już zwyczaj, że kompania wychodzi „od Matki Bożej” w sobotę po uroczystości Bożego Ciała, aby dotrzeć do Łagiewnik na Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.
- Jak byłem mały moja mama zawierzyła mnie Bogu przez ręce Maryi. Później zawierzyliśmy nasze dzieci i widzimy tego owoce. Mamy szczęśliwą i zdrową rodzinę, która jest blisko Boga, dlatego warto się zawierzać i odważnie iść z Nim przez życie - powiedział Teofil Białecki, najstarszy uczestnik w grupie, ma 82 lata.
Marian z Bielska-Białej opowiadał, że trud podejmuje od 19 lat i bardzo porusza go atmosfera podczas wędrówki. Jak zaznaczył, dzięki niej odkrywa „swoją małość”, ale i coraz większe Boże Miłosierdzie. Dodał, że od św. Jana Pawła II chce się uczyć miłości: do Jezusa, Matki Najświętszej i Ojczyzny.
Jeden z pielgrzymów z Mysłowic zauważył, że w tym roku towarzyszą mu intencje dziękczynne. – W ubiegłym roku prosiłem grupę o modlitwę w intencji pomyślnego przebiegu operacji, dlatego dziś wędruję z dziękczynieniem, że żyję – mówił uczestnik.
Jak przypomniał opiekun duchowy pielgrzymki, ks. Mariusz Bernyś, jest ona owocem ostatniej podroży apostolskiej św. Jana Pawła II do Polski i jego zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu w Krakowie-Łagiewnikach. - Chcemy tak, jak papież Polak powierzać świat Bożemu Miłosierdziu, żeby ta iskra nie gasła, dlatego ten trud podejmujemy, aby ocalić naszą Ojczyznę - mówił ks. Bernyś. Zauważył, że pątnicy włączają się w dziewięcioletnią nowennę przed jubileuszem dwutysiąclecia Odkupienia przez Jezusa, który obchodzony będzie w 2033 roku. – Przez dziewięć lat nasza pielgrzymka będzie miała charakter pokutny, żeby Polska się nawróciła do Boga i aby czasy wojny nie wróciły – podkreślał kapłan.
Piesza Pielgrzymka Bożego Miłosierdzia od 23 lat podąża wzorem św. Jana Pawła II, który 17 sierpnia 2002 r. dokonał w Krakowie-Łagiewnikach aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu. Była to jego ostatnia wizyta w Ojczyźnie. Mówił: „Dziś w tym sanktuarium, chcę dokonać uroczystego aktu zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu. Czynię to z gorącym pragnieniem, aby orędzie o miłosiernej miłości Boga, które tutaj zostało ogłoszone za pośrednictwem Siostry Faustyny, dotarło do wszystkich mieszkańców ziemi i napełniało ich serca nadzieją. Niech to przesłanie rozchodzi się z tego miejsca na całą naszą umiłowaną Ojczyznę i na cały świat.
Trasa pielgrzymki przebiega przez malownicze tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej z uwzględnieniem Szlaku Orlich Gniazd i licznych sanktuariów, m.in. Matki Bożej Opiekunki Rodzin w Leśniowie, Matki Bożej Śnieżnej w Pilicy, Jezusa Cierpiącego w Imbramowicach.
Organizatorem jest Fundacja Promień Miłosierdzia, założona przez grupę osób, którym szczególnie bliskie jest Orędzie Bożego Miłosierdzia.
Maria Bareła-Gawenda @JasnaGóraNews