
O naszej narodowej i chrześcijańskiej tożsamości, godności Polaka, pięknie rodzimych tradycji oraz szacunku do ziemi ojczystej i przynależności do niej przypominają: przeżywany dziś Dzień Flagi RP oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Eucharystię w intencji rodaków rozsianych po świecie w Kaplicy Matki Bożej sprawował z ramienia Konferencji Episkopatu Polski bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy arch. częstochowskiej.
- Ograniczeni odległością nie możecie być z nami, ale duchem jesteśmy razem. Jesteśmy jedną Polską. Dziś za was się modlimy, za wasze życie na obczyźnie, za wiarę i polskość, a przede wszystkim za wasze rodziny - mówił bp Przybylski. Kaznodzieja zwrócił uwagę, że dziś Polacy przeżywają bardzo historyczne wydarzenie, a zarazem bardzo symboliczne dla Polonii Zagranicznej, czyli zakończenie drugiego etapu Nawiedzenia Cudownej Kopii Matki Bożej Jasnogórskiej.
Bp Przybylski podkreślił, że od tamtego roku Wizerunek Maryi wędruje dzień i noc po polskich miastach i wioskach. Dodał, że Ikona Nawiedzenia wyraża prawdę o Maryi, że „Ona nie chce być tylko na Jasnej Górze, ale kiedy lud zawołał Maryjo przyjdź- Ona wyruszyła w drogę”. Zauważył, że kiedy dziś zanoszona jest modlitwa za wszystkich Polaków, którzy wyjechali z Ojczyzny, kiedy wspominamy wędrującą Maryję, Która wie co to znaczy wędrować, to chcemy powiedzieć wszystkim Polakom, którzy są daleko od Ojczyzny: „Choć jesteście daleko od Jasnej Góry to Matka Boża potrafi zostawić to ulubione miejsce Polaków, by szukać każdego polskiego domu choć byłby w Afryce, na krańcach Azji czy Europy”.
Bp Przybylski apelował, aby każdy niezależnie, gdzie mieszka miał Wizerunek Królowej Polski. - Ci co wyemigrowali mogą nam zaświadczyć jak oblicze Pani Jasnogórskiej ich wspierało. Miejcie tę świętą Ikonę, bo w Niej jest ważne przesłanie dla życia, wiary, naszej Ojczyzny– mówił. Dodał, że Maryja dziś przypomina o godności i pięknie człowieka. Ona dziś do każdego mówi: „gdziekolwiek żyjecie chcę was wspierać i ochraniać, żeby grzech tego świata was nie zniszczył, żebyście walczyli o obronę życia”.
- Matka Boża jest z wami gdziekolwiek jesteście. Jeśli jest wam trudno to przychodzi z pomocą i przypomina dom, Matkę i Polskę. Módlmy się za Ojczyznę i kochajmy ją tak, jak to zrobiła Pani Jasnogórska – zachęcał bp Przybylski. Przypomniał za św. Janem Pawłem II: „Polska to moja Matka i ona nie może mnie nie obchodzić”.
Bp Andrzej Przybylski zwrócił uwagę, że Flaga Polski jest znakiem naszego ducha, polskiej tożsamości i trzeba ją szanować i o nią dbać. Barwy biało-czerwone towarzyszą rodakom mieszkającym w Polsce i poza granicami podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych, ale także w dni żałoby po stracie wybitnych i odważnych Polaków.
Na Jasnej Górze biało-czerwona na stałe powiewa na wieży czy na jasnogórskich Wałach przypominając, że tutaj jest Duchowa Stolica Polskiego Narodu. Jest ona także umieszczana w Kaplicy Cudownego Obrazu podczas ważnych uroczystości państwowych.
O. Grzegorz Prus, jasnogórski historyk zwrócił uwagę, że symbole narodowe w pewnym sensie mają charakter świętości narodowych, które wymagają od nas szacunku. - One przypominają o naszej tożsamości i narodowej dumie. Sanktuarium jasnogórskie jest wyjątkowym miejscem kultu Matki Bożej, Królowej Polski. Chcemy pod tą flagą biało-czerwoną stawać przy Maryi, aby szczególnie modlić się za Ojczyznę, o jedność Polaków –podkreślił paulin.
O. Prus zauważył, że jest dumny z Polski i właśnie tego przewiązania do Ojczyzny nauczyli go rodzice. - Polskę noszę w sercu i niezależnie od wielu atrakcyjnych miejsc na świecie to jest w niej coś wyjątkowego. To jest moje miejsce, to jest mój dom - zauważył.
Do jasnogórskiego sanktuarium każdego dnia przybywają wierni, którzy zawierzają losy Ojczyzny Królowej Polski, ale także zwiedzając sanktuarium poznają historię naszego narodu. - Dla nas Ojczyzna jest domem. Wyjątkowym i wspaniałym miejscem, w którym możemy się czuć bezpiecznie i komfortowo. W Polsce się urodziłyśmy, tutaj żyli nasi przodkowie i tu dzieje się nasza historia - podkreślały Asia, Karolina, Alicja i Emilka ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Kraśniku.
Uczennice na Jasną Górę przyjechały z ks. Jerzym Zamorskim, proboszczem parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kraśniku. -. Historia tego miejsca dotyka także i nas. Dzisiaj, kiedy nie zawsze pamiętamy o przeszłości trzeba o niej przypominać. Św. Jan Paweł II mówił, że naród, który odcina się od swoich korzeni nie ma przyszłości. Warto przywozić młodzież do Matki Bożej, to zasiane ziarno wyda kiedyś owoce - powiedział kapłan.
Barwy narodowe biel i czerwień pojawiły się po raz pierwszy w 1792 r. podczas obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Ważną datą w historii polskich barw narodowych był dzień 7 lutego 1831 r., kiedy to Sejm uchwalił, że kokardę narodową stanowić będą kolory herbowe Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, kolor biały i czerwony. Był to pierwszy akt prawny, ustanawiający, formalnie biel i czerwień barwami narodowymi. Po upadku Powstania Listopadowego namiestnik cara unieważnił wszystkie uchwały Sejmu i zakazał używania „polskiej kokardy”. Wówczas zakazane barwy biało-czerwone były dla Polaków aktem nadziei, którą żywili w sercach na wolność. To one dodawały sił do walki o wolną Ojczyznę. 1 sierpnia 1919 r. Sejm odrodzonej Rzeczypospolitej uchwalił ustawę o godle i barwach narodowych, za które uznano kolory biały i czerwony. Zalegalizował również polską flagę, ustalając obowiązujące do dziś proporcje (8:5).
Dzień Polonii i Polaków za Granicą ma w pewien sposób uhonorować osoby żyjące poza Ojczyzną, które zabiegały o polską niepodległość oraz wyrażają swoje przywiązanie do Rzeczypospolitej. Szacuje się, że poza granicami kraju żyje ponad 21 milionów Polaków. Najwięcej w Stanach Zjednoczonych.
Maria Bareła-Gawenda