Czy Pismo Święte kurzy się na twojej półce? Nie otwierasz go, bo nie widzisz żadnej korzyści z jego lektury? A może chcesz zobaczyć, że idziesz z Bogiem po tej samej stronie? O tym, jakie jest Boże spojrzenie na Ciebie i świat na Jasnogórskich Dniach Skupienia już od najbliższego piątku, 7 czerwca. To ostatnie w tej turze trzydniowe spotkanie (7-9 czerwca). „Jasne Skupienie” prowadzi paulin o. Marcin Ciechanowski, egzorcysta arch. częstochowskiej. Ich tematem przewodnim jest: „Serce pełne słowa, czyli gdzie szukasz spełnienia”.
Spotkania trwają od piątku, od godz. 16.30 do niedzieli do godzin południowych. W programie oprócz Mszy św. odbywają się konferencje biblijne i adoracja Najświętszego Sakramentu. Jest też możliwość spowiedzi w Kaplicy Sakramentu Pokuty i indywidualnej modlitwy w Kaplicy Matki Bożej.
„poznajmy się nawzajem”
- Pod tekstem Biblii, który czytam, tętni moje życie, życie podobne do życia Dawida, Abigail, Elżbiety czy Zachariasza – zapewnia o. Ciechanowski.
- Pismo św. staje się słowem Bożym, nawet nie wtedy kiedy jest czytane, ale kiedy jest przyjęte. Może na Jasnej Górze to szczególnie brzmi, ponieważ Maryja przyjęła to Słowo Boże jako Jej rzeczywistość. Niekoniecznie rozumiała np. to, co Jezus do Niej powiedział, kiedy miał 12 lat, ale zachowywała to w sercu. To słowo stało się wydarzeniem, a Ona to zrozumiała dopiero podczas Paschy Jezusa. Dla nas przyjąć słowo to znaczy uznać tę rzeczywistość i pokochać jako moją, osobistą – wyjaśnia paulin.
Wielkim darem „Jasnego Skupienia” jest to, że w nowy sposób patrzy się na Pismo Święte, na słowo Boże podkreślali uczestnicy poprzednich edycji. – Człowiek nastraja się na słowo Boże, nim się napełnia, chłonie je owocnie. Po pierwszych czy drugich Jasnogórskich Dniach Skupienia nauczyłem się czytać słowo Boże. Nad Biblią zasiadam o poranku, kiedy jestem najbardziej wypoczęty. To słowo daje moc, ochronę na cały dzień, na wszystkie zdarzenia tego dnia i nie wyobrażam sobie, aby było inaczej – mówił o swoim doświadczeniu rozważania słowa Bożego i zachęcając do wejścia w rzeczywistość Biblii Jarosław z Wrześni. Zapewniał, że czytanie Pisma Świętego umocniło go w wierze, w tym, że Bogu zależy by Go poznawać, ale też by poznawać w Bożej optyce siebie i drugiego człowieka.
„w zepsutym świecie odnaleźć pokój”
Tomasz Zajdel przyjechał z kolegami z Lubania na marcową edycję „Jasnego Skupienia. Jest mężem, ojcem dwójki dzieci, pracuje w instytucji publicznej, w wolnym czasie trenuje siatkówkę. W Jasnogórskich Dniach Skupienia uczestniczył po raz pierwszy, namówił go kolega. – Myślę, że w życiu człowieka przychodzi taki czas, kiedy potrzeba pustyni, pobycia sam na sam z Bogiem, zwłaszcza teraz w okresie Wielkiego Postu. A przy okazji człowiek szuka odpowiedzi na pytania, które zadaje Panu Bogu, a w codzienności nie zawsze jest czas na taką spokojną z Nim rozmowę. Tu przez głoszone słowo usłyszałem, to co Bóg mówi do mnie i to rozwiązało moje sprawy, z którymi przyjechałem – mówił mężczyzna. Podkreślił, że dzięki wierze, umacnianej relacji z Bogiem „można w tym zepsutym świecie odnaleźć pokój i szczęście”.
Jasnogórskie Dni Skupienia są uniwersalne, może w nich uczestniczyć każdy. Szczegółowe informacje i program Jasnogórskich Dni Skupienia przesyłane są emailem. Wystarczy napisać pod adres: jasneskupienie@jasnagora.pl. Udział jest bezpłatny.
Kolejna tura Jasnogórskich Dni Skupienia rozpocznie się w grudniu.
Mirosława Szymusik @JasnaGóraNews