Biuro Prasowe Jasnej Góry – 6. Pielgrzymka Przedsiębiorców na Jasną Górę

6. Pielgrzymka Przedsiębiorców na Jasną Górę

16 czerwca 2024, Michał Bortnik
kategorie: Kościół w Polsce, Episkopat, Pielgrzymki

Na Jasnej Górze, pod szyldem: „O Pokój serca, o pokój świata. Misja ludzi biznesu”, trwa 6. Pielgrzymka Przedsiębiorców. Zgromadziła przedsiębiorców, pracodawców, samozatrudnionych i freelancerów, a także przedstawicieli organizacji katolickich przedsiębiorców oraz duszpasterzy środowisk biznesowych.

Pielgrzymów przywitał abp Józef Kupny, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców. Zwracając się do zgromadzonych podkreślił, że Kościół przywiązuje wielką wagę do formacji duchowej ludzi, którzy realizują swoje powołanie w zakresie kreowania życia gospodarczego w biznesie poprzez kierowanie biznesem. – To nie jest łatwe zadanie i zdajemy sobie z tego bardzo dobrze sprawę – przyznał abp Kupny. Zauważył też, że prowadzenie działalności nie należy do łatwych zadań również ze względu na „gąszcz przepisów i praw”. Duszpasterz Przedsiębiorców i Pracodawców powiedział, że dzisiejsze spotkanie nie ma charakteru szkoleniowego w tym zakresie; podczas pielgrzymki ważne jest co innego. – Jak prowadzić przedsiębiorstwo zgodnie z zasadami etyki, zgodnie z Ewangelią – naświetlił zagadnienie abp Józef Kupny. Podziękował także księżom zajmującym się formowaniem i prowadzeniem ludzi biznesu do Boga za kształtowanie ich sumień i pokazywanie im świata wartości. Metropolita wrocławski wygłosił także homilię podczas Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej.

Jednym z duszpasterstw formujących ludzi biznesu jest Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców Talent z Krakowa.

Ks. Grzegorz Piątek, duszpasterz przedsiębiorców podkreślił wagę rozwijania swoich talentów, bo dzięki temu można stać się bogatym przed Bogiem. – Przypowieść o człowieku, któremu obrodziło pole, ale zapomniał, że ma być bogaty przed Bogiem, to jeden z wątków, jaki towarzyszy naszej formacji – wyjaśnił kapłan. Dodał, że drugim wątkiem jest pomnażanie talentów, by używać ich ku dobremu i stawać się bogatym w dobre czyny. – Człowiek nie może być niewolnikiem tego, co posiada – podkreślił ks. Piątek. Dodał też, że człowiek wolny duchowo, jak najbardziej powinien dbać o to, by zabezpieczać przyszłość swoją i swoich bliskich, a następnie dzielić się tym, co ma.

Na pielgrzymkę przybyli przedsiębiorcy, pracodawcy, samozatrudnieni i freelancerzy, którzy, jak wspominał abp Kupny, w swoim życiu i pracy kierują się zasadami chrześcijańskimi.

Roman Trzaskalik, prezes Stowarzyszenia Chrześcijańskich Przedsiębiorców i Menadżerów „Nostra Res” i współorganizator pielgrzymki podkreślił, że najważniejsza jest modlitwa przez pracę i dawanie świadectwa swoim współpracownikom i kontrahentom. – Trzeba pokazać kto jest najważniejszy i po co człowiek żyje – powiedział prezes. Mężczyzna swoje działania w pracy wzoruje na Chrystusie. – On „robił swoje” i nie słowem czy naganą, ale swoim postępowaniem dawał przykład innym – przyznał Roman Trzaskalik.

Uczestnicy pielgrzymki mieli też możliwość wysłuchać kilku prelekcji traktujących o kwestiach moralności w biznesie.

Jednym z wykładowców był prof. Bronisław Sitek, specjalista w zakresie prawa rzymskiego, cywilnego i publicznego, którego wystąpienie nosiło tytuł: „O jaki pokój walczymy”. – Jeśli chaos panuje w sercu i systemie wartości oraz sposobie postrzegania świata, to nigdy nie zbuduje się pokoju światowego – wyjaśnił profesor. Podkreślił też, że ze względu na różnorodność kultur, systemów wartości i interesów, niełatwym jest zbudowanie pokoju na świecie. – Pokój trzeba zacząć budować od siebie i swojej rodziny – rozwinął swoją myśl Bronisław Sitek. Dodał także, że nasze starania wkładane w budowanie pokoju wewnętrznego, rodzinnego, pokoju w kręgach, w jakich się obracamy, będą później promieniować dalej, pomagając budować pokój globalny.

Ilona Bałdyga, radca prawny z Warszawy, prowadzi swoją kancelarię. Kobieta przyznała, że relacja z Bogiem pomaga jej zadbać o pokój i spokój w sercu. – Kiedyś, podczas ciężkiej sytuacji jakiej doświadczałam prowadząc trudną sprawę procesową, jeden kapłan doradził mi, abym przed trudnymi rozprawami szła do kościoła, żeby się pomodlić w ich intencji. Od tego czasu tak właśnie robię – powiedziała prawniczka. Przyznała, że kilka minut modlitwy pomaga jej nabrać sił i zmienić na pozytywne podejście do danej sprawy. – Wiem, że Bóg jest ze mną i powierzam Mu trudną sprawę, zapraszam Go do tej sprawy, a to daje mi wielkie wsparcie i poczucie bezpieczeństwa - podzieliła się świadectwem kobieta. Ilona Bałdyga przyznała też, że dla przedsiębiorców wielką troską jest brak stabilizacji w kwestii przepisów podatkowych. Nie pozwala to im prawidłowo rozplanować płynności finansowej. – Ważne jest, aby system był jasny, a przepisy nie zmieniały się tak często, jak do tej pory. Dzięki temu będziemy mogli sprawniej planować, bo jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale też za naszych pracowników i ich rodziny – podkreśliła, dodając, że jest to wielką troską, w szczególności chrześcijańskich przedsiębiorców.

Mszy św., podczas której odczytany został Akt zawierzenia przedsiębiorców Bogu przez Niepokalane Serce Maryi przewodniczył abp Józef Kupny, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców. Po jej zakończeniu uczestnicy pielgrzymki modlili się słowami Koronki do Bożego Miłosierdzia.

Sektor obejmujący średnie, małe i mikro przedsiębiorstwa odbudowuje się po okresie pandemii. Według Głównego Urzędu Statystycznego w IV kwartale 2022 roku zostało w Polsce zarejestrowanych 86 291 nowych przedsiębiorstw. To o 2,6% mniej niż w analogicznym okresie 2021 roku. Jednak w całym 2022 roku zanotowano 366 803 rejestracji firm, a więc o 4,7% więcej niż w roku 2021.

Maria Kopacka-Fornal @JasnaGóraNews

Powiązane galerie

Najnowsze wpisy z Aktualności

87. Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców
2 lipca 2024, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Kościół w Polsce, Ojczyzna, Jasna Góra, Pielgrzymki , tagi: #nauczyciele, #edukacja, #pielgrzymka

Na Jasnej Górze trwa 87. Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców. Uczestniczą w niej nie tylko pedagodzy, …

Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Chorych - zapowiedź
2 lipca 2024, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Uroczystości, Jasna Góra, Pielgrzymki , tagi: #zawierzenie, #cierpienie, #chorzy, #pielgrzymka

W sobotę, 6 lipca, we wspomnienie Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, na Jasnej Górze odbędzie się …

W tym tygodniu na Jasnej Górze (1-7 lipca)
1 lipca 2024, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Pielgrzymki Piesze, Pielgrzymki Rowerowe, Paulini, Uroczystości, Jasna Góra, Pielgrzymki, Rekolekcje , tagi: #rekolekcje, #wydarzenia, #sanktuarium, #pielgrzymi, #PieszaPielgrzymka, #pątnicy

W tym tygodniu na Jasnej Górze: Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców 2 VII, Pielgrzymka Apostolstwa …

43. Pielgrzymka Rzemiosła Polskiego
30 czerwca 2024, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Kościół w Polsce, Ojczyzna, Jasna Góra, Pielgrzymki , tagi: #pielgrzymka, #rzemiosło, #rzemieślnicy

„Rzemieślnicy razem z Maryją we wspólnocie Kościoła” to hasło 43. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rzemiosła na Jasną …