Biuro Prasowe Jasnej Góry – 45. Ogólnopolska Pielgrzymka Prawników. W służbie dla drugiego człowieka

45. Ogólnopolska Pielgrzymka Prawników. W służbie dla drugiego człowieka

5 października 2024, Biuro Prasowe Jasnej Góry
kategorie: Jasna Góra, Pielgrzymki, Ojczyzna | tagi: #prawnicy, #Pielgrzymka, #JasnaGóra

Chcemy się formować w duchu Ewangelii, ponieważ chroni ona wartości, którymi żyjemy na co dzień. Nie tylko sprawy dnia codziennego są ważne, ale również sfera duchowa. Na Jasnej Górze, po raz czterdziesty piąty, odbyła się Ogólnopolska Pielgrzymka Prawników.

Centralnym punktem pielgrzymki była Msza święta w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem bp. Janusza Stepnowskiego, delegata Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa prawników.

Biskup podkreślił, że pielgrzymkowe spotkanie jest pewnego rodzaju formą rekolekcji, przerwą w codziennej pracy.

- To jest ważna rzecz, aby spotkać się na gruncie neutralnym. Pobyć w przestrzeni modlitwy. Przybywają tu osoby, które mają potrzebę odniesienia swojego życia, posługi zawodowej do Pana Boga i poprosić Go o siły – zauważył bp Stepnowski. - Środowisko prawnicze musi mieć też odniesienie do wartości nadprzyrodzonych, bo jeśli tych wartości zabraknie, nawet jeśli chodzi o legislatora, to możemy nieludzkie prawa ustanawiać i ludzi osądzać według tych nieludzkich praw. Ważne, by występował tu fundament nie tylko ludzki, ale i Boski. Prawo nie może być narzędziem walki politycznej. To jest nikomu nie potrzebne – dodał biskup.

Spotkanie, to modlitwa o siły potrzebne do wykonywaniu zawodu, to okazja do modlitwy za ojczyznę, a także przypomnienie, co jest ważne w prawniczej służbie.

- Intencje przynosimy bardzo różne. Modlimy się za nas samych, naszych podopiecznych, którym służymy a także w intencji tych, którym drogi życiowe się pokomplikowały - mówi krajowy duszpasterz prawników, ksiądz Grzegorz Zieliński. Kapłan dodał, że pielgrzymka do duchowej Stolicy Polski jest tradycją wieloletnią, która zawsze jednoczy wszystkie środowiska prawnicze. Wszystkich prawników pełniących i wykonujących różne zawody prawnicze.

- Pielgrzymka jest pięknym wydarzaniem, a modlitwa może przynosić owoce, bo wspólnie spotykają się tutaj ci, którzy trudzą się w służbie dla drugiego człowieka - mówi prokurator, Robert Barszczyński, z prokuratury okręgowej w Radomiu.

- Bardzo się cieszymy, że tu jesteśmy, bo przez udział w naszych pielgrzymkach rozwijamy się duchowo. Modlimy się za siebie nawzajem i to przynosi wielkie owoce. Sytuacja wymaga, byśmy się modlili również za to, co się w kraju dzieje. By działo się jak najlepiej, by nie było tyle zła, zwłaszcza, że w naszej pracy spotykamy się z wielością tego zła. Dlatego modlimy się, by to dobro zwyciężało.

Dla nas jest to ważne wydarzenie duchowe, bo spotykamy się z ludźmi, którzy mają podobny światopogląd. Tutaj modlimy się też za naszą ojczyznę, by w kraju zostało przywrócona praworządność i ład w prawie, który został zaburzony - podkreślali obecni na pielgrzymce prawnicy.

- Przyjechałem modlić się za siebie, swoją rodzinę, za wykonujących nasz zawód. Zauważam, i ubolewam nad tym, że nasze środowisko jest bardzo zeświecczone. Mam nadzieję, że kiedyś to się odmieni, bo sfera duchowa jest niezwykle ważna - mówi adwokat z Warszawy, Robert Pogorzelski.

-Taka pielgrzymka pomaga nam w pracy, nastawia nas dobrze na kolejny rok. Sfera duchowa jest najważniejsza - podkreślali prawnicy, Elżbieta i Piotr Kamińscy.

W programie pielgrzymki była też Droga Krzyżowa na Wałach jasnogórskich i konferencja: „Współczesne wyzwania dla ochrony prawa do życia w Polsce”, którą wygłosił prof. dr hab. Krzysztof Wiak, sędzia Sądu Najwyższego, członek Papieskiej Akademii pro Vita. Jak powiedział duszpasterz prawników, ks. Grzegorz Zieliński, to ważny temat, który jest pewnego rodzaju odpowiedzią na wezwanie papieża Franciszka. Kilka miesięcy temu, zwracając się do Polaków, Ojciec Święty nawoływał, by Polska była krajem, gdzie chroni się życie od momentu poczęcia, do naturalnej śmierci.

- Papież przestrzegał byśmy nigdy nie zapominali, że nie jesteśmy panami życia. Ani swojego, ani innych ludzi. Rolą prawa działającego w danym kraju jest też ochrona życia. Żyjąc w dzisiejszych czasach wiemy, jak ważny jest to temat i podejmujemy go w sposób profesjonalny, by jak najwłaściwiej podchodzić do tematu ochrony życia.

Inicjatorem pielgrzymek środowiska prawniczego na Jasną Górę był błogosławiony Prymas kard. Stefan Wyszyński. Prymas Tysiąclecia, do przedstawicieli Ogólnopolskiej Pielgrzymki Prawników w 1957 r. mówił m.in.: „Prawnicy powinni kierować się prawem Ewangelii, które jest prawem miłości zarówno w życiu osobistym, rodzinnym oraz publicznym. Miłość, chociaż łączy się ze sprawiedliwością, zawsze zwycięża sprawiedliwość”.

Anna Przewoźnik

Powiązane galerie

Najnowsze wpisy z Aktualności

Dni Skupienia Kierowców Polskich Biskupów
20 listopada 2024, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Kościół w Polsce, Jasna Góra, Dni Skupienia , tagi: #Kosciół, #kierowcy, #modlitwa, #posługa, #służba

O tym jak doświadczyć Boga w codzienności jest mowa podczas dni skupienia, które na Jasnej …

Rekolekcje biskupów trwają na Jasnej Górze (19-22.11.2024)
20 listopada 2024, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Jasna Góra, Rekolekcje , tagi: #biskupi, #rekolekcje

Na Jasnej Górze trwają rekolekcje biskupów. Dorocznemu czterodniowemu skupieniu przyświeca hasło: „Vaticanum Secundum po 60 …

Zakończyło się 399. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski
19 listopada 2024, Michał Bortnik, kategorie: Kościół w Polsce, Episkopat, Rekolekcje

Podsumowanie Synodu o synodalności, zbiórki Caritas Polska dla powodzian, metodologia pracy organów KEP i nowy …

Wieczór z Księdzem Dolindo
19 listopada 2024, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Kościół w Polsce, Jasna Góra , tagi: #koncert, #ksDolindo, #modlitwa, #muzyka, #sanktuarium

„Wieczór z Księdzem Dolindo na Jasnej Górze” odbędzie się dziś w 54. rocznicę śmierci włoskiego …