- Z ufnością spoglądajcie w przyszłość i nieście światu nadzieję, która płynie z Ewangelii – zachęcał na Jasnej Górze bp Adrian Put uczestników 44. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Apostolatu Maryjnego.
Ruch propaguje cześć dla Cudownego Medalika i rozwija duchowość maryjną, prowadzi także działalność charytatywną. Obecnie w Polsce do Apostolatu Maryjnego należy ponad 3 tys. osób. Pielgrzymka odbyła się pod hasłem: „Maryja wzorem cierpliwości”.
Centralnym punktem była Msza św. na Szczycie. Eucharystii przewodniczył biskup pomocniczy zielonogórsko-gorzowski Adrian Put. W homilii wskazywał na Maryję, która uczy nas swoim życiem cierpliwości. Wyjaśnił, że „cierpliwość to stałość postępowania w dobrym”. - Cnota ta pomaga nawiązywać dobre relacje z ludźmi, ale i z Bogiem. Jest niezwykle ważna w modlitwie, potrzebujemy cierpliwości do Boga. My musimy uwierzyć, że Bóg ma swoją miarę, plany, swój czas i to On wie, kiedy może spełnić nasze prośby – mówił kaznodzieja.
- Bóg potrzebuje Was z waszym świadectwem, formacją, zaangażowaniem w życie Kościoła. Z ufnością spoglądajcie w przyszłość i nieście światu nadzieję, która płynie z Ewangelii – zachęcał bp Put.
O tym, że przynależność do stowarzyszenia zobowiązuje do naśladowania Maryi w codziennym życiu i do wiernego, odważnego chodzenia drogami Ewangelii mówił dyrektor krajowy Stowarzyszenia Apostolatu Cudownego Medalika, ks. Jerzy Basaj.
- Przychodzimy podziękować za miniony rok, ale prosimy i wołamy też o łaski na kolejny czas formacyjny, abyśmy przy Matce wytrwali, abyśmy byli Jej najlepszymi dziećmi. Przychodzimy, by od Niej uczyć się cierpliwości w realizowaniu naszej wiary – dodał ks. Basaj.
Ruch Apostolatu Maryjnego związany jest z objawieniami, które otrzymała św. Katarzyna Labouré w 1830 r. w Paryżu. Maryja prosiła wówczas, by odmawiać różaniec, stąd Apostołowie Maryjni we wspólnotach, indywidualnie i na pielgrzymce, poprzez różaniec wypraszają łaskę pokoju dla świata.
Pielgrzymka wpisuje się w całoroczną formację, zauważyła moderator krajowa Stowarzyszenia Cudownego Medalika, Małgorzata Daszczyszak. - Czwarty rok rozważamy owoce Ducha Świętego, a w tym roku szczególnie cierpliwość. Stąd tegoroczne hasło: „Maryja wzorem cierpliwości” – wyjaśniła moderator krajowa. Pielgrzymka jest też czasem podsumowania kolejnego roku działalności, dziękczynienia za dotychczasową pracę. - Każdy z nas w tej wspólnocie stara się odpowiadać, tak jak Maryja – „fiat”, chce dla Maryi i Kościoła pracować – deklarowała Daszczyszak.
Zadaniem osób należących do stowarzyszenia jest formacja we wspólnocie; biorą udział w comiesięcznych spotkaniach, w trakcie których czytane jest i rozważane Pismo św. i odmawiany jest różaniec. Pracują w parafiach, pomagają tym, którzy potrzebują wsparcia materialnego i duchowego. Członkowie Apostolatu noszą Cudowny Medalik, odmawiają codziennie specjalną modlitwę.
Apostolat Maryjny związany jest z objawieniami, jakie otrzymała św. Katarzyna Labouré. 27 listopada 1830 r. ukazała się jej Matka Boża, która poleciła zakonnicy rozpowszechnić medalik na całym świecie. Maryja poleciła wybić medale według określonego wzoru. Miał się na nich znaleźć: wizerunek Maryi, z której dłoni wypływają jasne promienie jako symbol łask, litera "M" z wyrastającym z niej krzyżem, otoczonym 12 gwiazdami oraz serca Jezusa i Maryi, a także napis „O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy". Maryja obiecała wówczas, że kto go będzie z ufnością nosił, dostąpi wielu łask Bożych.
Apostolat Maryjny do Polski został przeniesiony na początku XX w. Po II wojnie św. wskrzesił je w 1980 r. ks. Teofil Herrmann ze Zgromadzenia Misjonarzy św. Wincentego a Paulo, dając nazwę Apostolatu Maryjnego.
Anna Przewoźnik