Biuro Prasowe Jasnej Góry – 43. Pielgrzymka Rzemiosła Polskiego

43. Pielgrzymka Rzemiosła Polskiego

„Rzemieślnicy razem z Maryją we wspólnocie Kościoła” to hasło 43. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rzemiosła na Jasną Górę. – To nasza historia i tradycja, którą trzeba kultywować - podkreślali uczestnicy. Mszę św. na Szczycie celebrował bp Roman Pindel, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej

Na początku kazania biskup zauważył, że już sama obecność przedstawicieli rzemiosła polskiego na pielgrzymce wyraża pragnienie, „by Maryja była blisko ich spraw i trosk”. Jest też staraniem, „aby być blisko Niej” i na Jej wzór „uczyć się słuchania Boga i odpowiadania Mu”.

- Naszym hasłem wyznajemy, że jesteśmy „we wspólnocie Kościoła”, co oznacza, że udzielamy się we wspólnocie, którą łączy wiara. – dodał ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej. Podkreślił też, że oznacza to słuchanie Bożego słowa oraz nieustanne „szukanie pojednania z Bogiem i innymi przez spowiedź i gotowość do przebaczenia”. Biskup przypomniał też o osobistej odpowiedzialności, by „nie dawać powodu do gniewu albo poczucia krzywdy”, nie tylko w miejscu, gdzie żyjemy, ale też w miejscu pracy. - Jednak najgłębsza jedność w wspólnocie wyraża się przez Komunię świętą i codzienne okazywanie miłosierdzia wobec potrzebujących – dodał biskup.

Biskup, przywołując dwie postacie z dzisiejszej Ewangelii – Jaira i kobiety chorej na krwotok, wskazał, że także dziś faktycznie i w sposób zaangażowany należy do wspólnoty Kościoła ten, kto wierzy w Jezusa. Jak wtedy, tak i dziś Zbawiciel naucza, jedna z Bogiem, uwalnia od złego ducha, uzdrawia i karmi – wyjaśnił.

Biskup Pindel zwrócił też uwagę na tłum podążający za Chrystusem. Będąc blisko Pana doświadczali przemian w życiu swoim i swoich bliskich, a to jest konieczne w bliskości z Jezusem. - By On miał wpływ na nasze życie, zaangażowanie we wspólnocie Kościoła czy w ludzkiej społeczności – przypomniał hierarcha.

Hierarcha przypomniał, że żyjemy w tym właśnie kościele, który na początku wędrował za Jezusem. Podkreślił, że każdy, kto wierzył i był otwarty na łaskę doznawał miłosierdzia. - W naszym trwaniu we wspólnocie Kościoła najważniejsza jest wiara, która daje zbawienie i która czyni cuda. Wiara prowadzi także do ufnej modlitwy i sakramentów – mówił bp Pindel. Napomniał jednocześnie, że „nie ma przebaczenia grzechów i pojednania bez wiary”. Przebaczenie otrzymujemy od Jezusa przez usta kapłana w zaciszu świątyni niczym bezimienna kobieta, która doznała uzdrowienie po dotknięciu płaszcza Chrystusa.

- Czytana dziś ewangelia podkreśla, że trwanie w Kościele wyraża się przede wszystkim przez wiarę i bliską więź z Jezusem – powiedział na zakończenie bp Roman Pindel. Zaznaczył, że z tej wiary i bliskości rodzi się miłość, zwłaszcza wobec słabych i potrzebujących. Przypomniał też, że Maryja jest Tą, która wstawia się za nami, dlatego „trwajmy w Kościele wraz z Maryją, której opiece powierzył Jezus wszystkich umiłowanych uczniów”

Tomasz Krajewski, wiceprezes Izby Rzemiosła w Bielsku-Białej, jest reprezentantem rzemiosł metalowych. Wiceprezes zgodził się, że cechy rzemieślnicze także idą z biegiem czasu, ewoluują i zmieniają się. – Kiedyś to byli tokarze, ślusarze, frezerzy, kowale a dzisiaj to w przewadze branża motoryzacyjna – powiedział. Krajewski podkreślił także, ze rzemieślnicy dziś to osoby o wysokich kwalifikacjach i umiejętnościach, które potrafią efekty swojej pracy utrzymać na stałym, wysokim poziomie. – To czeladnicy i mistrzowie, którzy kwalifikacje zdobyli w zakładach rzemieślniczych – powiedział. Wyjaśnił również, że aby zdobyć tytuł czeladnika, należy w sposób praktyczny przygotowywać się do egzaminu prze trzy lata. Kolejnym etapem są następne trzy lata nauki, zakończone egzaminem, którego zdanie pozwala uzyskać tytuł mistrza. – Egzaminy zdaje się w Izbie Rzemieślniczej, a dyplomy mistrzowskie i czeladnicze honorowane są w całej Europie i na świecie – dodał. – Świat potrzebuje „polskich hydraulików” – podsumował z uśmiechem przedstawiciel cechu z Bielska-Białej.

Renata Krupa, żona dekarza z Kwidzyna z dumą podkreśliła, że jej syn jest trzecim pokoleniem dekarzy, a praca rzemieślników w jej rodzinie jest tak solidnie wykonywana, ze nie potrzebują reklamy. – Nie musimy mieć żadnych ogłoszeń w Internecie. Ludzie wiedzą, że tata męża robił dachy i wracają do nas kojarząc nas tylko po nazwisku. To nasze nazwisko stało się nasza wizytówką – przyznała.

Janusz Bator, cechmistrz z Przemyśla, jest emerytowanym elektrykiem. Mężczyzna podkreślił, że cech, do którego należy ma ponad 600-laetnią tradycję. – Zaczynało się od kowali. Rzemiosło zawsze było strukturą budowy miast i państw. Razem z handlem było podstawą ich rozwoju – podkreślał. Elektryk z Przemyśla zaznaczył też stanowczo, że trzeba uchować od zapomnienia historię cechów, kultywować tradycje. – Niech młodzi widzą, że warto – dodał.

Początki polskiego rzemiosła sięgają aż czasów wczesnopiastowskich. Wtedy właśnie na ziemiach polskich zaczęły wyodrębniać się grupy osób specjalizujących się zawodowo w wyrobie konkretnych produktów. Najwcześniej rozwinęło się kowalstwo oraz hutnictwo. Potem wyodrębniły się takie zawody jak: bednarstwo, garncarstwo, piekarnictwo, piwowarstwo, garbarstwo, szewstwo i krawiectwo.

Dziś Związek Rzemiosła Polskiego zrzesza 26 izb rzemiosła i przedsiębiorczości. Działają na terenie województw zrzeszając cechy rzemiosł oraz spółdzielnie rzemieślnicze z danego terytorium. Do podstawowych ich zadań należy reprezentowanie zrzeszonych w niej organizacji i członków wobec organów władzy, ochrona interesów członków oraz pomoc doradcza i szkoleniowa. Organizują tez egzaminy umożliwiające zdobycie tytułu czeladnika bądź mistrza. Wydawane przez izby dokumenty kwalifikacyjne – świadectwa czeladnicze i dyplomy mistrzowskie – mają wagę dokumentów państwowych.

Maria Kopacka-Fornal

Powiązane galerie

Najnowsze wpisy z Aktualności

Przesłanie Krajowego Duszpasterza Muzyków Kościelnych z racji wspomnienia św. Cecyli
21 listopada 2024, Biuro Prasowe Jasnej Góry

Święto Muzyki Kościelnej 2024 r.„Jak to dobrze jest grać naszemu Bogu, jak miło jest nucić …

Dni Skupienia Kierowców Polskich Biskupów
20 listopada 2024, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Kościół w Polsce, Jasna Góra, Dni Skupienia , tagi: #Kosciół, #kierowcy, #modlitwa, #posługa, #służba

O tym jak doświadczyć Boga w codzienności jest mowa podczas dni skupienia, które na Jasnej …

Rekolekcje biskupów trwają na Jasnej Górze (19-22.11.2024)
20 listopada 2024, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Jasna Góra, Rekolekcje , tagi: #biskupi, #rekolekcje

Na Jasnej Górze trwają rekolekcje biskupów. Dorocznemu czterodniowemu skupieniu przyświeca hasło: „Vaticanum Secundum po 60 …

Zakończyło się 399. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski
19 listopada 2024, Michał Bortnik, kategorie: Kościół w Polsce, Episkopat, Rekolekcje

Podsumowanie Synodu o synodalności, zbiórki Caritas Polska dla powodzian, metodologia pracy organów KEP i nowy …