Dwudniowa Ogólnopolska Pielgrzymka Kolejarzy rozpocznie się 9 listopada o godz. 18.00 w Bazylice. Udział w niej wezmą pracownicy kolei, emeryci i renciści. Hasło pielgrzymki brzmi: „Wierni Bogu i Kościołowi”. Uczestnicy dziękować też będą za jubileusz 30-lecia istnienia Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich (KSKP) i Pierwsza Pielgrzymkę św. Jana Pawła II do Ojczyzny w 45. jej rocznicę.
Pierwszego dnia, o godz. 18.15 uczestnicy pielgrzymki wysłuchają konferencji: „Matka Boża – przewodniczką na drogach naszej nadziei” wygłoszonej przez o. Andrzeja Derdziuk, profesora, wykładowcę KUL-u. Zgromadzeni modlić się będą za Ojczyznę, a także, inspirowani modlitwami św. Jana Pawła II, o kultywowanie wartości patriotycznych Polaków. Następnie, o godz. 19.15 rozpocznie się nabożeństwo drogi krzyżowej. Po Apelu Jasnogórskim, o godz. 21.30 rozpocznie się Pasterka Maryjna, po której Orkiestra Kolejowa z Siedlec odegra koncert „Pokój Tobie Polsko Ojczyzno Moja”. Modlitwy zakończą się nocnym czuwaniem od godz. 23.30.
W niedzielę, 10 listopada, Mszy św. o godz. 6.00 przewodniczyć ma ks. Jan Kopeć, a homilię wygłosić ks. Krzysztof Buchholz. Od godz. 9.00 uczestnicy pielgrzymki wysłuchać będą mogli świadectw, które poprowadzi ks. Ryszard Marciniak, moderator KSKP. Następnie, w uroczystej procesji, spod pomnika bł. ks. Jerzego Popiełuszki, pielgrzymi przejdą na Szczyt Jasnogórski, gdzie powitani zostaną przez przeora Jasnej Góry, o. Samuela Pacholskiego. Eucharystię o godz. 11.00 odprawić ma bp Krzysztof Włodarczyk, biskup diecezji bydgoskiej. W trakcie Mszy św. nastąpi także akt zawierzenia rodzin kolejarskich.
Pierwsza linia kolejowa na ziemiach polskich, w obrębie dzisiejszych jej granic, została otwarta w 1842r. Obecnie Polska posiada jedną z gęstszych sieci linii kolejowych w Europie. W jej skład wchodzą te o znaczeniu państwowym, oraz lokalnym. Przez Polskę przechodzą linie mające znaczenie dla międzynarodowych tranzytów kolejowych. Linie te objęte są umowami międzynarodowymi.
Maria Kopacka-Fornal