30. Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian odbędzie się 6-7 lipca na Jasnej Górze. Organizowane od wielu lat zjazdy gromadzą Polaków z kraju i z zagranicy, których łączy dziedzictwo Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej, troska o jego zachowanie i przekazywanie go kolejnym pokoleniom.
Głównym celem pielgrzymki jest pielęgnowanie pamięci o Kresach a w szczególności ochrona przed zapomnieniem tragicznych wydarzeń ludobójstwa - Rzezi Wołyńskiej, czyli masowych zbrodni popełnionych w latach 1943-44 przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińską Powstańczą Armię na ludności polskiej na Wołyniu, w Galicji Wschodniej i terenach południowo-wschodnich województw II Rzeczypospolitej. Oddziały UPA zaatakowały około 160 polskich miejscowości, wymordowanych zostało ponad 130 tys. osób. Ta zbrodnia nigdy nie została potępiona a mordercy nie zostali ukarani.
Dwudniowy Światowy Zjazd i Pielgrzymkę Kresowian rozpocznie w sobotę, 6 lipca o godz. 17.00, w Sali Papieskiej koncert pt. „Serce Kresów - Tobie Polsko”.
- Kresowianie są jednością silni i o tej jedności świadczy fakt, że przez 30 lat pielgrzymujemy na Jasną Górę. Drugie nasze zawołanie to „Kresy - pamięć pokoleń” i to szczególnie podkreślamy, że bardzo ważne jest, aby pamiętać o historii naszej Ojczyzny i przekazywać ją młodym - powiedziała Danuta Skalska, rzecznik Światowego Kongresu Kresowian. Zauważyła, że organizują konkursy wiedzy o Wołyniu, aby zainteresować historią młodych, ale jednak bardzo dużo zależy od nauczycieli, ponieważ to oni taką wiedzę powinni posiadać, aby przekazywać ją młodym.
Rzecznik Światowego Kongresu Kresowian zaznaczyła, że pamięć o ofiarach zbrodni ukraińskiego ludobójstwa jest pamięcią o Polsce, bo „Kresy to wyraz bólu, cierpienia i wielkie wołanie o prawdę”. Przez dziesiątki lat odcinano tę część polskiej historii, a to właśnie we Lwowie, znajdował się wyjątkowy ośrodek kultury: żyli tam ludzie, którzy tworzyli bogatą polską kulturę i sztukę.
Zwróciła uwagę, że choć „Kresowianie domagają się prawdy” to od samego początku wybuchu wojny na Wschodzie pomagają Ukraińcom. - Jak wybuchła wojna na Ukrainie byliśmy pierwszymi niosącymi pomoc naszym rodakom, którzy cały czas są tam gorzej traktowani. Ta pomoc jest stała i sukcesywna - opowiadała Skalska.
Głównym punktem pielgrzymki będzie niedzielna Msza św. celebrowana o godz. 9.30 w Kaplicy Matki Bożej. Po niej odbędzie się Apel Pamięci pod tablicami poświęconymi Polakom i sprawiedliwym Ukraińcom zamordowanym w Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, wysłuchać będzie można także świadectw ludzi Kresów. Drugą częścią niedzielnego spotkania będzie Otwarte Forum Kresowe poruszone tam zostaną kwestie związane m.in. z rocznicą Krwawej Niedzieli, obchodami Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczpospolitej i odsłonięciem Pomnika Wołyńskiego w Domostawie, a także o edukacji patriotycznej młodych Polaków.
Maria Bareła-Gawenda