„Mamy wypowiadać prawdę, gdy inni milczą” - to hasło 28. Pielgrzymki Pracowników, Czytelników i Przyjaciół Tygodnika „Niedziela". Uczestnicy jednoczyli się na Jasnej Górze na Mszy św., której przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.
W rozmowie z @JasnaGóraNews przypomniał on, że kiedy „Niedziela” pielgrzymowała z okazji 90. rocznicy swojego powstania do Rzymu, podczas spotkania z papieżem Franciszkiem, Ojciec Święty wypowiedział słowa podziękowania. - Powitał nas i dziękował jako opatrznościowemu dziełu, które zostało wzbudzone w Kościele polskim w 1926 roku. I to jest bardzo zobowiązujące zadanie. Jeśli opaczność Boża, która troszczy się z miłością i pochyla nad losami ludzi i poszczególnych wspólnot towarzyszy nam od samego początku, to tym bardziej dla nas jest to przesłanie, żeby być świadectwem dla tych, którzy nas odczytują, którzy chcą się z nami spotykać zarówno jako z czytelnikami czy z autorami tygodnika katolickiego „Niedziela”. W dzisiejszym świecie to przesłanie powinno być wzmocnione darami Ducha Świętego – powiedział metropolita częstochowski.
- Proszę powiedzieć, czy te słowa nie są aktualne dzisiaj – powiedział, odnosząc się do hasła pielgrzymki, ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny tygodnika. Tegoroczne hasło to fragment jednej z ostatnich nauk bł. ks. Jerzego Popiełuszki. - Często spotykamy się właśnie z takim doświadczeniem, niestety bardzo przykrym, że niektórzy pytają, po co bronić Jana Pawła II, przecież on obroni się sam. Po co bronić lekcji religii w szkole, przecież „to jakoś się obroni”. Pan Bóg sobie z tym poradzi. Dzisiaj trzeba być bardzo odważnym świadkiem wiary, wyznawać wiarę z odwagą. Tak samo być dziennikarzem katolickim, czyli bardzo odważnym, pełnym determinacji, który broni wartości – dodał. Podkreślił, że prasa katolicka charakteryzuje się prawdomównością i rzetelnością w dyskursie medialnym. Zauważył również, że pielgrzymka nie jest jedynym czasem, kiedy przedstawiciele „Niedzieli” gromadzą się na Jasnej Górze. - My nie jesteśmy u matki najświętszej naszej główniej redaktorki raz w roku. My jesteśmy dużo częściej. Jesteśmy tu w pierwszą sobotę miesiące, jesteśmy podczas apelu. Ale to jest właśnie charakterystyka „Niedzieli” i mediów katolickich; oprócz tej kwestii informacyjnej, my przede wszystkim zwracamy uwagę na formację duchową i religijną. Tacy jesteśmy i za to nas lubią, za to nas cenią – wyjaśnił.
Mariusz Książek, dyrektor generalny Instytutu „Niedziela” przyznał, że pielgrzymka to także szansa, by konsolidować środowisko dziennikarskie. - Tygodnik ma 19 redakcji lokalnych, z czego 18 istnieje w Polsce. Wspólna modlitwa na Jasnej Górze raz w roku to spotkanie nie tylko religijne, ale również integracyjne, formacyjne, żeby choćby parę godzin pobyć ze sobą, spotkać się, podsumować osiągnięcia i porozmawiać o dalszych planach – powiedział.
Sobota przed trzecią niedzielą września, obchodzona jest w Kościele katolickim w Polsce jako Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Jest to czas, kiedy na Jasnej Górze na Pielgrzymce gromadzą się Czytelnicy, Pracownicy i Współpracownicy Tygodnika Katolickiego 'Niedziela'. Zawierzają się Matce Bożej, Patronce tygodnika. Jest to też szansa do spotkania i wspólnej modlitwy.
Maria Kopacka-Fornal