Na Jasnej Górze odbyła się dwudniowa Ogólnopolska Pielgrzymka Akcji Katolickiej. Centralnym jej punktem była Msza św. sprawowana pod przewodnictwem biskupa świdnickiego, Ignacego Deca. Na Szczycie jasnogórskim zgromadzili się członkowie Akcji Katolickiej z każdej diecezji i wielu oddziałów parafialnych.
W homilii bp Dec, podkreślił, że najważniejszym pokarmem dla naszego ducha są Komunia św. i słowo Boże. Przypomniał o najważniejszych zadaniach w dziele nowej ewangelizacji i w świetle ostatnich dokumentów Kościoła. O tym, że jesteśmy wszyscy misjonarzami wezwanymi do głoszenia Ewangelii. Hierarcha wskazał na sytuację, w której żyjemy i niebezpieczeństwo napływających utopijnych ideologii.
- Jako członkowie Akcji Katolickiej jesteśmy powołani do demaskowania tych ideologii, będących mitami nagłaśnianymi w niektórych mediach. Jako świeccy nie możemy być bierni, ale musimy reagować na te mity, które prowadzą do utopii. Jeśli są one wcielane w życie, to przynoszą fatalne skutki.
Biskup apelował byśmy czuli się odpowiedzialni za to, co się dzieje nie tylko w naszym domu, szkole, czy parafii, ale też w naszym narodzie i w Europie.
- Nie chcemy oddać tych skarbów i wartości, które przejęliśmy od poprzedników, naszych praojców. Są one zagrożone. Obudźmy się. Jako ludzie wierzący musimy reagować. Mamy prawo do prawdy i prawo do życia. Trzeba pamiętać o przestrodze św. Jana Pawła II, że demokracja bez wartości staje się zakamuflowanym totalitaryzmem – przypominał biskup świdnicki.
- Naszym zadaniem jako świeckich katolików jest demaskowanie mitów m.in. o prywatności religii, niepotrzebności sakramentów, tolerancji ogołoconej z prawdy i nagłaśnianego pluralizmu etycznego. Pamiętajmy, że posługujący się nimi usiłują zagarnąć główne trzy sektory życia społecznego: edukację, sądownictwo i media. Musimy być czujni i je demaskować.
Na zakończenie biskup Dec zachęcał do modlitwy, byśmy byli dobrymi współpracownikami Ducha Świętego i żyli w jedności w Kościele. Szli ufnie w przyszłość ze słowami „Jezu Ufam Tobie’.
Msza św. na Szczycie jasnogórskim stanowiła najważniejszy punkt pielgrzymki, a poprzedziła ją procesja uczestników Alejami Najświętszej Maryi Panny z Archikatedry częstochowskiej.
- Matce Bożej chcemy podziękować za to, że jesteśmy Kościołem, że możemy odczytywać na nowo charyzmaty, którymi Pan Bóg nas nieustannie obdarza oraz swoje miejsce w kościele, misję i zadania – mówił Andrzej Kamiński, prezes Akcji Katolickiej w Polsce. Jako nowo wybrany prezes, nie krył swojego zadowolenia z jedności i siły jakie płyną z pielgrzymowania. Wyraził też nadzieję, że nowy zarząd będzie umiał z tej jedności czerpać.
– Mam nadzieję, że będziemy umieli odczytać wolę Bożą dla naszego stowarzyszenia. Doroczne spotkanie jest zawsze okazją do przypomnienia o aktualnych zadaniach Akcji Katolickiej i modlitwą o dobro Kościoła oraz Ojczyzny – dodał prezes Kamiński, podkreślając, że jedną z intencji jest też podziękowanie Panu Bogu za wstawiennictwo Matki Bożej i za dotychczasowe osiągnięcia.
Andrzej Kamiński przypomniał także o zadaniach, jakie stoją przed osobami należącymi do stowarzyszenia.
- Akcja Katolicka jest szkołą apostolstwa, ale i świętości. Każdy jest do niej powołany i my też staramy się tą drogą kroczyć. Chodzi o całokształt naszej pracy, żebyśmy zrozumieli, że jesteśmy cząstką Kościoła. Swoim świadectwem, słowem, czynem i miłością możemy dużo zrobić – wyjaśnił.
Krajowy Asystent Akcji Katolickiej, biskup Marek Mendyk podkreślił, że pielgrzymka to czas, by prosić o radość i motywację do dalszej apostolskiej pracy oraz odwagę, by nieść nadzieję ewangelicznego życia. - Pierwszym i zasadniczym celem pracy Akcji Katolickiej jest szukanie nowych sposobów apostolstwa świeckich, a podstawowym miejscem działania jest parafia – powiedział. - Byśmy w tym zwariowanym świecie niepokoju i chaosu, umieli być światłem dla innych, żebyśmy mocą Jezusa szli do naszych społeczności i nieśli światło, pokój, nadzieję – dodał bp Mendyk.
- To jest ważne, żeby się spotkać z całą Polską – mówili uczestnicy pielgrzymki, przypominając, że jest to też forma wyznania wiary, pokazania co sobą reprezentują. Oprócz prywatnych intencji, członkowie stowarzyszenia modlili się, by Matka Boża otoczyła swoją opieką Akcję Katolicką.
W Polsce Akacja Katolicka działa od 1930 r. Pierwszy oficjalny jej statut został zredagowany przez prymasa Augusta Hlonda, który widział konieczność odbudowy państwa w oparciu o katolicką wiarę i moralność, a reaktywował ją papież Jan Paweł II. Pierwszym zasadniczym celem pracy Akcji Katolickiej jest szukanie nowych sposobów apostolstwa świeckich, a podstawowym miejscem działania jest parafia. W Polsce Akcja Katolicka liczy około 20 tys. członków.
Anna Przewoźnik, Maria Kopacka - Fornal @JasnaGóraNews