Biuro Prasowe Jasnej Góry – 22. Ogólnopolskie Forum Młodzieży Szkół Katolickich

22. Ogólnopolskie Forum Młodzieży Szkół Katolickich

17 września 2024, Biuro Prasowe Jasnej Góry
kategorie: Jasna Góra, Pielgrzymki, Rekolekcje, Sympozja | tagi: #troska, #wiara, #młodzi, #uczniowie, #szkołykatolickie

O tym, że „Prawda czyni nas wolnymi” jak przekonywał św. Jan Paweł II i „Jak w dzisiejszych czasach rozpoznać plan Boga” jest mowa podczas 22. Ogólnopolskiego Forum Młodzieży Szkół Katolickich, które trwa na Jasnej Górze. Biorą w nim udział uczniowie i nauczyciele z całej Polski.

Laura z Liceum Sióstr Prezentek z Krakowa mówiła, że dzisiejszą obecnością tutaj, chcą podkreślić, że nie wszyscy młodzi wstydzą się wiary: „Jesteśmy przyszłością Kościoła i Ojczyzny”.
– Jak mamy poznać Boga i jak zrozumieć naszą wiarę, skoro chcą nam ograniczyć lekcje religii. Dla nas to nie porozumienie, bo przecież w ten sposób nie przyciągniemy wiernych do Kościoła i kto wtedy w nim zostanie – pytała Laura

Jej kolega Piotrek dodał, że bycie w szkole katolickiej pomaga mu w „radosnym przeżywaniu młodości” i było jego wyborem, którego nie żałuje. Jak zauważył spotkania na Jasnej Górze pozwalają mu zobaczyć jak wiele jest młodych, którzy mają podobne wartości. Zachęcał także, żeby jego rówieśnicy dołączali do wspólnot, które pomagają przybliżyć się do Boga.

W Auli Ojca Kordeckiego młodzi wysłuchali konferencji pt. „Jak rozpoznać plan Boga dla mojego życia?”, którą wygłosił ks. Dominik Chmielewski, salezjanin, autor licznych książek i publikacji. Kapłan opowiedział o historii swoich rodziców i jego życiu naznaczonym miłością Maryi. – Moja mama modliła się, żeby mój tata przestał pić alkohol i w dniu ślubu ojciec powiedział, że z miłości do mamy przysięga przed Bogiem, że do końca życia nie tknie alkoholu. To był wyraz prawdziwej miłości - mówił ks. Chmielewski.
Zauważył, że jako duszpasterz w Ruchu Wojowników Maryi spotyka się z mężczyznami, którzy są po różnych życiowych przejściach. - Na wszystkich kontynentach mężczyźni wracają do Maryi, różańca, wynagradzają Jej, wracają do swoich rodzin. To jest niesamowite jak Ona działa w męskich sercach - opowiadał. Dodał, że w związku z niebezpieczeństwem wojny w Polsce omadlają wszystkie najbardziej strategiczne militarnie miasta w naszej Ojczyźnie. Zapewniał młodych, że zdrowa duchowość i religijność przy Matce Bożej rozwija męskość.

-W życiu bardzo ważne jest postawienie sobie priorytetów, bo jeżeli Jezus oddał za nas swoje życie, swój czas, żeby powiedzieć, że nas kocha to jest to dla nas wyznacznik miłości, bo miłość to czas, który daję temu kogo kocham - wyjaśniał.

Z młodymi swoim świadectwem podzielił się także Piotr Szwędrowski: działacz społeczny, pomysłodawca programów profilaktycznych „Smart Skills” oraz „Dobry Temat”, prezes Fundacji Rozwoju Młodego Pokolenia zauważył, że bardzo ważne jest mówienie dzieciom i bliskim, że ich kochamy. – Mój tata był alkoholikiem i nigdy nie powiedział mi, że mnie kocha, bo i on sam nigdy nie usłyszał tego od swojego taty. Ja zacząłem pić alkohol jak miałem 13 lat, a później pojawiły się inne używki – mówił. Opowiadał, że jak już był niemal na dnie to dzięki wspólnocie osób uzależnionych zaczął wracać do Boga. –Jak człowiek się nawraca to czuje w sercu potrzebę czynienia dobra, to jest piękne – przekonywał. Zauważył, że spotyka się z chorymi w więzieniu i wtedy człowiek docenia prawdziwą wolność, a „ona jest darem od Boga”. Zachęcał, żeby młodzi w swoim życiu mieli pasję, bo ona rozwija ducha i daje wiele radości. Życzył, żeby nigdy nie zapomnieli, że są ważni dla Boga, bliskich i swoich przyjaciół.

Ks. Zenon Latawiec Przewodniczący Rady Szkół Katolickich przypomniał, że główną myślą Forum są słowa św. Jana Pawła II, które wypowiedział w 1995 roku. – Co to znaczy być wolnym to znaczy umieć używać swojej wolności w prawdzie. Być prawdziwie wolnym to nie znaczy czynić wszystko co mi się podoba, ale używać wolności do tego co dobre, czyli być człowiekiem prawego sumienia, odpowiedzialnym i być dla innych – wyjaśniał.

- W Polsce jest prawie 500 placówek katolickich. Ludzie widząc co dzieje się w naszej Ojczyźnie poszukują szkół, które ochronią ich przed zagrożeniami dzisiejszego świata, które wyrywają im wartości w których zostali wychowani – powiedział ks. Latawiec.

Dodał, że młody człowiek, kiedy stoi na rozdrożu, któremu środowisko nie pomaga odkryć swojego miejsca w życiu, może pójść w niewłaściwym kierunku, dlatego szkoły katolickie są ostoją wartości. Zauważył, że w placówkach nie zmniejszą lekcji religii, bo jest to jedyny moment, kiedy kapłani mogą się spotkać z młodymi, porozmawiać o Słowie Bożym i tym co ich boli.

Głównym punktem spotkania na Jasnej Górze była Eucharystia w Kaplicy Matki Bożej, której przewodniczył bp Marek Mendyk, Krajowy Asystent Rady Szkół Katolickich KEP. Kaznodzieja zauważył, że ważne w życiu jest słuchanie Boga i drugiego człowieka. – Słuchanie jest pierwszym aktem miłości. Słuchać bliskich to pokazać, że słyszę co oni do nas mówią i pokazanie, że jesteśmy gotowi na spotkanie. Kiedy słucham uważnie, słucham z miłością i wtedy rodzi się relacja zaufania – wyjaśniał bp Mendyk. Zauważył, że Pismo Święte jest lekturą jedyną i niepowtarzalną, a czytanie jego jest spotkaniem z Bogiem i daje człowiekowi nadzieję.

Życzył, żeby młodzi budowali życie na Chrystusie i aby z radością i ufnością przyjmowali Jego słowo. – Dziś On mówi do każdego z nas: Młodzieńcze tobie mówię wstań. Ocknij się i zacznij żyć Bożym życiem. Wstań i wzrastaj, nawet gdyby inni od ciebie tego nie wymagali. Starajcie się w życiu o większe dary, bo to co rozbija Kościół to przeciętność, mierność, bylejakość – przekonywał bp Mendyk. Zachęcał, by młodzi szukali Jezusa w codzienności i pozwolili Mu się dotknąć, czytali Ewangelię i mieli ją w zasięgu swojej ręki, niczym kompas, który pokazuje drogę, którą należy iść przez życie. – „Pamiętajcie Słowo Boga nigdy nie zawodzi!”

Forum Młodzieży Szkół Katolickich jest stałą, międzyszkolną formułą pracy wychowawczej, adresowaną do najstarszych wiekowo uczniów. Wrześniowe spotkanie młodych ze szkół katolickich odbywa się od 2000 r. Placówki katolickie są prowadzone przez różne podmioty m.in.: zgromadzenia zakonne, stowarzyszenia, towarzystwa, diecezje i parafie. W Polsce jest ich około 500.

Maria Bareła-Gawenda

Powiązane galerie

Najnowsze wpisy z Aktualności

Jasna Góra pamięta o kapelanie Solidarności - wystawa na Sali Rycerskiej
19 września 2024, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Jasna Góra, Święci i Błogosławieni, Ojczyzna , tagi: #Jasna Góra, #wystawa, #błogosławiony, #ks. Popiełuszko

„Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko. Patron i kapelan Solidarności”- to tytuł wystawy biograficznej, którą można oglądać …

Wyprawa muzyczna przez wieki – od jutra 33. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”
18 września 2024, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Paulini, Jasna Góra , tagi: ##kultura, ##festiwal, ##muzyka

Wyprawa muzyczna przez wieki już od 19 września w Częstochowie i na Jasnej Górze. M.in. …

40. Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin – zapowiedź
17 września 2024, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Kościół w Polsce, Świat, Uroczystości, Jasna Góra, Pielgrzymki, Ojczyzna , tagi: #modlitwa, #zawierzenie, #rodzina, #malzeństwo

„Rodziny z serca wzięte” to hasło 40. Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Dwudniowe …

22. Ogólnopolskie Forum Młodzieży Szkół Katolickich
17 września 2024, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Jasna Góra, Pielgrzymki, Rekolekcje, Sympozja , tagi: #troska, #wiara, #młodzi, #uczniowie, #szkołykatolickie

O tym, że „Prawda czyni nas wolnymi” jak przekonywał św. Jan Paweł II i „Jak …