
Modlitwa wdzięczności za życie, pontyfikat i świętość Jana Pawła II, w 20 rocznicę jego śmierci, zanoszona będzie dziś na Jasnej Górze szczególnie podczas Apelu Jasnogórskiego, który był jednym z ulubionych jego nabożeństw. To przed Cudownym Obrazem Jasnogórskim zawierzał siebie wielokrotnie. Wykładnię duchową wieczornej modlitwy Polaków dał m.in. podczas Światowego Dnia Młodych w Częstochowie. Po Apelu paulini i wierni w procesji światła, przejdą pod pomnik Papieża na jasnogórskich Wałach, gdzie o godz. 21.37 wybrzmi modlitwa pamięci.
Pokolenie JPII
O. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry, w rozmowie z @JasnaGóraNews przywołał funkcjonujące w społeczeństwie określenie „Pokolenie JPII”. – Zaliczam siebie do tego pokolenia. Zaliczam się do ludzi, którzy bardzo wiele zawdzięczają św. Janowi Pawłowi II – powiedział. Dodał, że cała jego młodość i znaczna część dorosłego życia upływała podczas pontyfikatu papieża Polaka. – Pielgrzymi, zwłaszcza ci z zagranicy, przybywając na Jasną Górę, pytają o miejsca związane ze św. Janem Pawłem II. Widzą wota, a właściwie, dzisiaj to już relikwie, które pozostawił w Kaplicy Matki Bożej – zauważył o. Pacholski. Przypomniał także, że na Jasnej Górze są papieskie wota i pamiątki w Muzeum 600-lecia, jest aula imienia św. Jana Pawła II, modlić można się w kaplicy pod jego wezwaniem, jest również jego pomnik. Jako papież pielgrzymował tu sześć raz, a jako biskup i kardynał „niezliczoną ilość”. Jasnogórski przeor zaznaczył, że dla niego osobiście niezwykle ważne jest nauczanie papieża, które wybrzmiewało z Jasnej Góry, a szczególne słowa, które odnoszą się do „bycia człowiekiem zawierzenia”, którego Ojciec Święty nauczył się właśnie tu.
Krzysztof Konopka, doktor nauk prawnych, w lutym bieżącego roku został włączony do konfraterni, czyli duchowej rodziny Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika. Od lat związany jest z jasnogórskim sanktuarium, a jego patronem jest św. Jan Paweł II. Pojechał do Rzymu, by uczestniczyć w uroczystościach pogrzebowych Ojca Świętego. Ale także w swojej codzienności pragnie go upamiętnić i każdego dnia o 21.37 wypowiada do Świętego słowa, którymi prosi o jego opiekę. - Jest dla mnie takim prawdziwym „tatą”, który pokazywał, że w życiu zmagamy się z różnymi sytuacjami i problemami – powiedział Krzysztof Konopka. Zauważył też, że swoją postawą w codzienności Jan Paweł II dawał świadectwo, że sam podąża za własnym nauczaniem; potrafił rozmawiać z każdym człowiekiem, kierował się miłością i przebaczeniem nawet wobec zamachowca, który go postrzelił. Przytoczył też historię o tym, że Papież Polak potrafił wysłuchać argumentów ludzi wokół, jednak z drugiej strony, umiał podjąć samodzielna decyzję podyktowaną własnymi przemyśleniami, a taka postawa jest inspirująca.
„Nie ma Cię, a jako byś był” - duchowy ojciec wielu powołań
Jedną z osób, które pamiętają pielgrzymki i spotkania ze Świętym Papieżem jest Słowak, paulin o. Ratislav Ivanecký,obecnie prowincjał prowincji słowackiej Zakonu. Przypomniał o Światowych Dniach Młodzież w 1991 r. – Po zmianach politycznych w ’89 roku, na Słowacji powstało pragnienie wśród młodzieży, żeby jechać na spotkanie z Ojcem Świętym – powiedział. Sam także brał udział w tym spotkaniu. Podkreślił, że zarówno on, jak i reszta młodzieży bardzo mocno je przeżyli. – Wielu z nich kilka lat później wstąpiło do zakonu. Dziś, kiedy spotykam księży czy siostry, przełożone domów zakonnych czy matki prowincjalne na Słowacji, to przyznają, że byli na tych Dniach Młodzieży i właśnie tam zrodziło się ich powołanie. To są owoce tej pielgrzymki– podkreślił o. Ivanecký.
Śladami Jana Pawła II na Jasnej Górze – pielgrzymi z całego świata
Każdego dnia Jasną Górę poznają pielgrzymi z różnych stron świata, którzy jak przyznają, chcą poznać miejsce, które było tak bliskie papieżowi z Polski. Nalini Rall, mieszkanka Wielkiej Brytanii pochodzenia indyjskiego przyznała, że dla niej św. Jan Paweł II był najwspanialszym z papieży, pierwszym „Papieżem Ludzi”. Kobieta przyznała, że darzy go ogromnym szacunkiem i przypomniała o zasługach Papieża Polaka w obalaniu komunizmu. – Jest kochany przez wszystkich, nie tylko katolików. Jest szanowany na całym świecie za to, czego dokonał. Polacy, powinniście być dumni z tego, kim jesteście – podkreśliła.
Elijah Owen z Denver w Stanach Zjednoczonych jako młody chłopak przeszedł wiele kryzysów związanych z wiarą. Po nawróceniu, w 1993 r. św. Jan Paweł II przybył do jego miasta. – Byłem na tym spotkaniu. Miało to na mnie wielki wpływ – powiedział Amerykanin. Przyznał też, że jako papież „JPII” jest przykładem też i ojca, z którego on sam, jako ojciec rodziny czerpie. – Jego pisane dzieła rozbudzają we mnie pragnienie dążenia do świętości mojej i moich najbliższych – dodał.
Kard. Karol Wojtyła został wybrany papieżem 16 października 1978 r., przyjmując imię Jan Paweł II. Był pierwszym Polakiem, a jednocześnie pierwszym od 445 lat biskupem Rzymu, który nie pochodził z Włoch. Podczas całego pontyfikatu niestrudzenie walczył o godność każdego człowieka sprzeciwiając się aborcji i eutanazji – cywilizacji śmierci. Przekraczając wiele barier, zawsze był otwarty na drugiego człowieka. Młodych nawoływał by „wymagali od siebie, nawet, gdyby inni od nich nie wymagali”.
Maria Kopacka-Fornal