
Już po raz 18. na Jasnej Górze odbyło się Spotkanie Młodych z Biblią. To spotkanie dla uczniów szkół średnich – finalistów diecezjalnych Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, którego organizatorem jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.
- To przede wszystkim możliwość wspólnego spotkania, wzajemnego poznania i uświadomienia sobie, że ci młodzi ludzie nie są sami. Oni są w grupie ludzi, którzy nie wstydzą się Pana Boga, nie wstydzą się wziąć do ręki Pismo Święte w autobusie, pociągu czy szkole - mówiła koordynator Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, Ewelina Goździewicz.
Spotkanie każdego roku ma charakter formacyjno-edukacyjny, integracyjny i modlitewny. Jest nagrodą dla trójki laureatów etapów diecezjalnych konkursu biblijnego oraz ich katechetów. Odbywa się zawsze w okolicach 13 maja, by przypomnieć także o cudzie ocalenia życia św. Jana Pawła II, który na Jasnej Górze pozostawił jedną z najcenniejszych relikwii, przestrzelony pas swej papieskiej sutanny.
We wspomnienie Matki Bożej Fatimskiej młodzi modlili się na różańcu w czasie nabożeństwa w Kaplicy Matki Bożej. Podczas Mszy św. dziękowali za pontyfikat Jana Pawła II i prosili o pokój na świecie oraz o dobry wybór Prezydenta RP.
W Kaplicy Matki Bożej Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski na progu rozważań przypomniał, że Pismo Święte, to list Boga do człowieka, a na szczególną uwagę zasługuje nauka św. Grzegorza Wielkiego o owocach duchowego rozumienia Pisma Świętego.
- Po pierwsze na kartach Starego i Nowego Testamentu Bóg daje odpowiedź w sprawach nas dotyczących, w sprawach poznania samych siebie i poznania Boga. Po drugie Pismo święte, to zwierciadło chrześcijanina, w którym odbija się nasze oblicze duchowe, nasza brzydota i nasze piękno. Po trzecie Pismo święte jest Bożą pedagogią, trudną i długą drogą, która powołuje i nawraca oraz przystosowuje się do każdej sytuacji w naszym życiu – przypominał abp Depo.
- Młodzi przyjaciele pochylający się nad tekstami biblijnymi, w kolejnej już edycji Konkursu Wiedzy Biblijnej, czynicie to po to, aby doświadczyć tajemnicy spotkań wiary z Chrystusem, w świetle i w mocy Ducha Świętego poczuć radość Ewangelii. Ta droga nie jest łatwa – mówił Arcybiskup i prosił w modlitwie Maryję, by nie przestawała nas przybliżać do swojego Syna, do tajemnicy Jego słowa, ciała i krwi.
Dla młodych to była niezwykła okazja do modlitwy przed Obliczem Matki Bożej Jasnogórskiej, poznania historii narodowego Sanktuarium i wzajemnego poznania się. W wydarzeniu wzięło udział 120 osób. O przyjeździe i zaangażowaniu w konkurs biblijny mówią młodzi z diecezji kaliskiej i ełckiej:
-Takie konkursy bardzo integrują. Każdy katolik ma Biblię w domu, ale nie każdy ją zgłębia tak jak my, teraz podczas konkursu. Tam możemy znaleć wiele historii przekładających się na nasze życie, to jest też dla nas ważne mówiły Gabrysia i Małgosia.
Wiktor i Gabriel, laureaci pierwszego i drugiego miejsca w diecezji ełckiej, zostali zachęceni do konkursu przez swoich katechetów.
- To jest dobry konkurs, który pozwala rozwijać wiedzę o Piśmie Świętym. To co odkryliśmy w tych księgach, to chęć poznania historii całego zbawienia. Zaczęliśmy bardziej interesować się historią Izraela i przez to pogłębiać wiedzę o Chrystusie - mówili.
Podczas spotkania uczestnikom zaproponowano, w Sali Papieskiej dwie konferencje biblijne: o nadziei i byciu uczniem Jezusa. Szczególnym punktem tego dnia, było wysłuchanie świadectwa o. Józefa Płatka, byłego generała Zakonu Paulinów, na ręce którego papież z Polski złożył przestrzelony pas swej sutanny.
Spotkaniu Młodych z Biblią towarzyszyło przesłanie świętego Jana Pawła II z 1995 r. wypowiedziane w ONZ: „nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj! Zło można zwyciężać. To jest właśnie siła nadziei. (...) Może w tej chwili, w tym dziejowym momencie, nadzieja jest najbardziej zagrożona. A równocześnie najbardziej nieodzowna”.
W ramach inicjatywy, która trwać będzie dwa dni (13-14.05.), odbędą się także warsztaty biblijne dotyczące zakresu merytorycznego obowiązującego w danej edycji konkursu. Organizatorzy zaplanowali również zwiedzanie wystawy „Kaplica Sykstyńska Dziedzictwo”. W programie zaplanowano również wyjazd do Olsztyna k. Częstochowy, gdzie uczestnicy zdobywać będą Mały Jurajski Giewont, wezmą udział w nabożeństwie majowym w plenerze i spędzą czas przy ognisku.
Ogólnopolski Finał Konkursu Biblijnego odbędzie się 12- 13 czerwca w Niepokalanowie.
BPJG/ ap / it





