Biuro Prasowe Jasnej Góry – 18. Ogólnopolska Pielgrzymka Wiernych Tradycji Łacińskiej

18. Ogólnopolska Pielgrzymka Wiernych Tradycji Łacińskiej

7 marca 2025, Biuro Prasowe Jasnej Góry

Na Jasnej Górze odbywa się 18. Pielgrzymka Wiernych Tradycji Łacińskiej. Wydarzenie to skupia ludzi, których duchowość oparta jest o liturgię celebrowaną w tradycyjnej formie Rytu Rzymskiego. W tym roku przybyli z całej Polski pątnicy tradycji modlą się szczególnie o jedność w Kościele powszechnym, a także zawierzają zdrowie papieża Franciszka.

- Chcemy być i trwać w Kościele. To jest rzecz najważniejsza. Przybywając na Jasną Górę podkreślamy naszą z Nim jedność. Stąd chcemy czerpać naszą moc. To, co jest dla nas, katolików charakterystyczne, to właśnie wierność w łączności z Ojcem Świętym i biskupami - podkreślił ks. Jacek Świątek, delegat biskupa do spraw wiernych tradycji liturgicznej diecezji siedleckiej. Kapłan dodał, że ważne jest też pokazanie piękna liturgii. - Wierni, którzy uczestniczą w pielgrzymkach to katolicy pragnący nie tylko korzystać z piękna liturgii, ale też z całego duchowego skarbca, który został wokół niej zgromadzony. W dobie, kiedy często wszystko schodzi do smartfona, pokazanie piękna rozbudowanej liturgii jest rzeczą ważną. Bo piękno ma to do siebie, że uwzniośla człowieka, a jeśli się tak dzieje, to kieruje ku niebu – dodał duszpasterz.

- Pragniemy też, by liturgia sprawowana w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego cieszyła się jak najszerszą popularnością. Żeby jak najwięcej katolików ją poznało i pokochało tak, jak my. To też modlitwa i troska o wiernych, którzy gubią łączność z Kościołem. Polecamy Panu Bogu wszystkich, którzy są poza doktryną. Sami też chcemy, jako tradycja, wołać o spójność - powiedział wolontariusz, jeden ze współorganizatorów pielgrzymki Radosław Świstek, który podkreślił, że dla większości wiernych, którzy uczestniczą w pielgrzymce, codzienną liturgią jest nowa Msza święta.

- W swoich parafiach, nie zawsze, w tygodniu, wierni mają możliwość, by uczestniczyć w Mszy św. w rycie trydenckim. Podczas pielgrzymki jest taka okazja. W swoich diecezjach jesteśmy rozproszeni, tu - mamy możliwość wspólnego spotkania i celebrowania tej liturgii. Dla nas Jasna Góra jest przede wszystkim ostoją tradycji. Strażnikiem i wzorem tradycyjnej polskiej pobożności jest bł. Stefan kard. Wyszyński. Jego postawa i jego zawierzenie jasnogórskiej Matce Bożej jest też pewnym wezwaniem. Słuchamy jego wezwania i chcemy być blisko Matki Kościoła – dodał pielgrzym.

Jasna Góra jest dla nas miejscem, gdzie czuć wielką troskę o liturgię. Tu zachowana jest jej godność, również w nowym rycie. Dla nas Jasna Góra to sanktuarium, w którym odnajdujemy się, jeśli chodzi o naszą wewnętrzną pobożność – podkreślali uczestnicy pielgrzymki.

Ogólnopolska pielgrzymka wiernych Tradycji Łacińskiej gromadzi przedstawicieli wszystkich wspólnot i duszpasterstw działających pod opieką ordynariuszy poszczególnych polskich diecezji.

Piotr Szczepkowski z Płocka uczestniczy w pielgrzymce z całą swoją rodziną. Przybył, by oddać cześć Najświętszej Maryi Pannie.

- Dla mnie to sztafeta pokoleń, w Mszy św. w tradycyjnym rycie rzymskim uczestniczyli moi dziadkowie i rodzice. Jestem tu z prywatnymi intencjami, ale nas wszystkich prowadzi tu przede wszystkim chęć pokazania, że duchowa stolica Polski jest nam bardzo droga. My, przywiązani do tradycyjnej formy rytu rzymskiego współodczuwamy z Kościołem powszechnym i cenimy tę inicjatywę pielgrzymowania. Pielgrzymka na Jasną Górę stała się już dla wiernych z naszych duszpasterstw stałym elementem. Po Środzie Popielcowej dobrze rozpocząć Wielki Post tutaj. Traktujemy ten czas jako wstęp do głębszego przeżywania tego okresu liturgicznego.

- To jest moja pierwsza pielgrzymka, uważam, że wspólne spotkania są ważne, żeby zobaczyć, że jest nas wielu w tym obrządku – mówi Wojciech Olichwiruk z Siedlec. Katolicyzm od początku jest wpisany w naszą historię, tożsamość. Praktykuję liturgię, która była od początku w kościele i uformowała wszystkich moich ukochanych świętych, którzy są dziś dla nas wzorem, bo osiągnęli to co jest celem ludzkiego życia, czyli niebo – dodał Wojtek.

Pielgrzymka, której organizatorem jest fundacja Inicjatywa Włodowicka, gromadzi wiernych, którzy no co dzień uczestniczą w Mszach św. celebrowanych według Mszału Rzymskiego św. Jana XXIII z 1962 r., a więc w formie nazywanej trydencką, obowiązującej w Kościele przed reformą liturgii dokonaną po Soborze Watykańskim II. Na program dwudniowej pielgrzymki składa się Msza św., Droga Krzyżowa, Nieszpory, Apel Jasnogórski, konferencje duchowe i spotkanie formacyjne. Pielgrzymka zakończy się jutro Aktem Zawierzenia Mate Bożej.

Anna Przewoźnik

Najnowsze wpisy z Aktualności

„Świętość Jana Pawła II jest inspirująca” – maturzyści diec. drohiczyńskiej
2 kwietnia 2025, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Maturzyści, Jasna Góra, Pielgrzymki, Święci i Błogosławieni, Ojczyzna , tagi: ##JanPawełII, ##maturzyści, ##nadzieja

Urodzili się w roku 2005, 2006. Dziś maturzyści diec. drohiczyńskiej włączają się na Jasnej Górze …

W „Szkole dla życia” Św. Jana Pawła II
2 kwietnia 2025, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Kościół w Polsce, Świat, Jasna Góra, Ojczyzna , tagi: #PapieżPolak, #encyklika, #nauczanie, #pontyfikat, #śwJanPawełII

„Naród, który zabija własne dzieci, jest narodem bez przyszłości” apelował św. Jan Paweł II. Papież …

Św. Jan Paweł II - patron jasnogórskich wspólnot
2 kwietnia 2025, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Jasna Góra, Święci i Błogosławieni, Ojczyzna , tagi: #PapieżPolak, #pamięć, #patron, #śwJanPawełII, #święty

„Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego papieża Polaka, gdyby nie było Jasnej Góry” - powiedział …

20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II
2 kwietnia 2025, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Kościół w Polsce, Jasna Góra, Ojczyzna , tagi: ##JanPawełII, ##rocznica

Modlitwa wdzięczności za życie, pontyfikat i świętość Jana Pawła II, w 20 rocznicę jego śmierci, …