Biuro Prasowe Jasnej Góry – 15. Pielgrzymka Muzyków Kościelnych

15. Pielgrzymka Muzyków Kościelnych

9 listopada 2024, Biuro Prasowe Jasnej Góry
kategorie: Jasna Góra, Pielgrzymki | tagi: #Pielgrzymka, #muzycy

Na Jasnej Górze odbyła się 15. Ogólnopolska Pielgrzymka Muzyków Kościelnych. Włączyli się w program roku duszpasterskiego „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”, bo bycie częścią Kościoła jest ich misją na co dzień. W tym roku liturgię i muzykę przygotowali muzycy arch. łódzkiej, która w marcu zakończyła diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego Służebnicy Bożej Stanisławy Leszczyńskiej.

Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił kard. Grzegorz Ryś, a koncelebrowali: bp Piotr Greger, przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP oraz duszpasterze środowisk muzyków kościelnych.

W homilii kard. Ryś zachęcał muzyków, by miłości do Chrystusa nie zamykali w murach kościołów, w których posługują. Nawiązując do Janowej Ewangelii, w której Jezus wyrzuca kupców ze świątyni i mówi o świątyni swego ciała, podkreślił, że trzeba być człowiekiem Bożym nie tylko w kościele, ale także poza nim, w każdym momencie naszego życia. Przypomniał, że ciało człowieka jest największą świątynią Boga, a On domaga się gorliwości, miłości i żarliwości. Jezusowi najbardziej zależy na Domu Bożym, którym jesteśmy my sami, przekonywał kaznodzieja. Jako wzór, kardynał Ryś postawił Matkę Bożą, która Boga miała w łonie, a później na rękach; gdyby Ona nie była świątynią Boga, Kościół nie istniałby.

- Cel muzyki liturgicznej jest taki sam, jak samej liturgii - przypomina ks. Grzegorz Kopytowski, dyrektor Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Łódzkiej. Zauważył, że mamy oddawać chwałę Panu Bogu, uświęcać się przez to, co czynimy, także poprzez uczestnictwo w liturgii i śpiewanie w niej. Istotnym jest także żeby muzycy kościelni mieli świadomość, jak bardzo ważna jest ich rola w liturgii; nie są tylko „wykonawcami”. Ks. Kopytowsski zwrócił uwagę, że muzyka nie jest tylko oprawą, czymś zewnętrznym. Muzyk kościelny dzięki swojej posłudze staje się pomocą dla wiernych, by także poprzez śpiew mogli się modlić.

Patryk Jadczak, dyrygent z archidiecezji łódzkiej, zauważył, że muzyka kościelnego w jego posłudze powinna charakteryzować wrażliwość. Pozwala ona pozostać otwartym na działanie wspólnoty i towarzyszyć ludziom w śpiewie, bo Msza św. nie jest przestrzenią do prywatnego „muzykowania”.

Joanna Łuczyńska z Łodzi śpiewa w chórze dominikańskim. Przyznała, że śpiew sprawia, że lepiej uczestniczy jej się we Mszy św. Zauważyła także, że niedzielna Eucharystia dla wielu osób może być jedynym zetknięciem z żywą muzyką i kontaktem ze sztuką. Przyznała też, że zdarza się, że po zakończeniu Mszy św. niektórzy podchodzą, by podziękować chórzystom za ich posługę.

Z kolei Szymon Dębkowski, dyrygent z Łodzi zwrócił uwagę na to, że w liturgię zaangażowane są różne zmysły, a wierny styka się ze słowem mówionym, śpiewanym, towarzyszy mu także zapach i dotyk, a to wszystko stanowi jedną całość. Dostrzegł w tym mądrości Kościoła, który w ten sposób „zadaje nam słowo, żeby do nas dotarło”.

Krajowy Duszpasterz Muzyków Kościelnych, o. dr Nikodem Kilnar wyjaśnił, że w tym roku liturgię i muzykę przygotowali muzycy kościelni archidiecezji łódzkiej, która w marcu tego roku zakończyła diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej niezłomnej położnej niemieckiego obozu zgłady Auschwitz – Birkenau.

Podczas pielgrzymki w sposób szczególny wspominano Sługę Bożą Stanisławę Leszczyńską. Jako więźniarka obozu koncentracyjnego w Auschwitz i jednocześnie położna, stanęła w obronie życia nowonarodzonych dzieci ,mówiąc „Nie, nigdy nie wolno zabijać dzieci!”. Przez to stała się znakiem wszechogarniającej miłości Boga dla ponad 3000 kobiet – więźniarek i położnic niemieckiego obozu zagłady.

Maria Kopacka-Fornal

Najnowsze wpisy z Aktualności

Niezwykła pamiątka po św. Teresie od Dzieciątka Jezus na Jasnej Górze
17 maja 2025, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Świat, dzieci Komunijne, Jasna Góra, Święci i Błogosławieni , tagi: ##MałaTereska, ##PierwszaKomunia, ##kanonizacja, ##rocznica, ##skarbiec, ##święci

Niezwykłą pamiątkę po tej „największej świętej współczesności”, jak nazwał Teresę Martin, św. Jan Paweł II, …

Dziś na Jasnej Górze (17-05-2025)
17 maja 2025, Michał Bortnik, kategorie: Pielgrzymki Piesze, Kościół w Polsce, Jasna Góra, Pielgrzymki, Dni Skupienia, Rekolekcje, Czuwania, Ojczyzna

Dziś na Jasnej Górze: dzień skupienia Sióstr Zakonnych Pielęgniarek i Posługujących Chorym, Ogólnopolskie Czuwanie Odnowy …

Jasnogórskie Śluby Narodu propozycją programu przygotowującego do Jubileuszu Roku Odkupienia 2033
16 maja 2025, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Paulini, Kościół w Polsce, Jasna Góra, Ojczyzna , tagi: ##JasnogórskieŚlubyNarodu, ##PrymasWyszyński, ##RokOdkupienia, ##nowenna

Odczytanie na nowo i wypełniane programu Jasnogórskich Ślubów Narodu w życiu indywidualnym i wspólnotowym to …

Relikwie założycielki sióstr felicjanek bł. Marii Angeli Truszkowskiej spoczęły przy Obrazie Jasnogórskim
16 maja 2025, Michał Bortnik, kategorie: Kościół w Polsce, Jasna Góra, Pielgrzymki, Święci i Błogosławieni, Ojczyzna

W 200-ną rocznicę urodzin bł. Marii Angeli Truszkowskiej jej relikwie spoczęły przy Cudownym Obrazie na …