
- To zasłużony odpoczynek – mówili o wakacjach uczniowie Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej I i II stopnia. Zakończenie roku szkolnego wypełnionego nauką, także gry na instrumentach i wokalu, świętowali na Jasnej Górze. Mszy św. przewodniczył o. Nikodem Kilnar, kapelan Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej.
- Zakończenie roku szkolnego to moment dziękczynienia, dlatego świętujemy je w Kaplicy Matki Bożej - powiedział o. Kilnar. Paulin polecał opiece Matki Bożej nie tylko uczniów, ale i całe grono pedagogiczne. Prosił o dobry wypoczynek dla wszystkich, by we wrześniu mogli pełni sił powrócić do szkoły.
Lena, Dobrosława i Alicja, uczennice klasy trzeciej Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej I stopnia opowiadały o wakacyjnych planach. Wyjaśniały, że w roku szkolnym muszą wstawać wcześnie rano i kłaść się spać o odpowiedniej porze, a podczas wakacji jest więcej luzu. – Można wstawać, o której się chce i tak samo kłaść się spać - cieszyły się uczennice. Dobrosława dodała także, że wakacje są czasem, kiedy można się czegoś nauczyć, coś nowego dowiedzieć, zwiedzając różne miejsca.
Starsi uczniowie, jak Oliwier Markiewicz, uczeń trzeciej klasy Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej II, stopnia wakacje traktuje jako zasłużony odpoczynek, a przed nim klasa maturalna. – To nagroda za cały rok pracy – powiedział. Przyznał, że nauka przedmiotów ogólnych i muzycznych jest wymagająca, zaznaczył jednak, że jest warto. – Każdy z nas w tej szkole lubi to co robi, każdy ma pasję – podkreślił nastolatek.
Jolanta Sosińska, dyrektorka szkoły podkreśliła, że przebywanie z dziećmi i młodzieżą dodaje jej siły, energii i radości. Zauważyła też, że wspólnota szkolna, którą tworzą dyrekcja, nauczyciele i rodzice, cieszy się osiągnięciami uczniów. Wyjaśniła, że nie chodzi jedynie o te najbardziej spektakularne jak zajmowanie miejsca na podium w różnych konkursach, ale także o te drobne kroki w codzienności, pozwalające iść naprzód w rozwoju. – Jest to wielką radością dla nich samych, dla rodziców, ale też i dla mnie – podkreśliła.
Jasnogórska Szkoła Muzyczna I i II stopnia to placówki publiczne. Uczniowie szkoły podstawowej mogą podejmować naukę gry na różnych instrumentach: fortepianie, skrzypcach, altówce, wiolonczeli, kontrabasie, gitarze, oboju, flecie poprzecznym, klarnecie, saksofonie, akordeonie czy trąbce. Starsi uczniowie mogą uczyć się także gry na puzonie, harfie czy perkusji. Jak zapewniają nauczyciele, rodziny, które nie posiadają prywatnych instrumentów, mogą je wypożyczać ze szkoły, by dzieci mogły ćwiczyć i rozwijać się także w domu. Prowadzone są również zajęcia wokalne. W szkole prowadzone są także warsztaty muzyczne dla dzieci i młodziezy, które nie sa uczniami placówek.
Oprócz możliwości rozwoju w kierunku muzycznym, szkoła kładzie także nacisk na wykształcenie ogólne uczniów pozwalające podjąć dalszą edukacje na kierunkach nieartystycznych; młodzież i dzieci uczą się np. języków: hiszpańskiego czy włoskiego, mogą też brać udział w zajęciach przygotowujących do egzaminu ósmoklasisty.
Maria Kopacka - Fornal