Biuro Prasowe Jasnej Góry – Trwa Narodowa Pielgrzymka Węgrów

Trwa Narodowa Pielgrzymka Węgrów

23 czerwca 2026, Biuro Prasowe Jasnej Góry
kategorie: Jasna Góra, Pielgrzymki | tagi: #Jasna Góra, #Narodowa Pielgrzymka Węgrów

Na Jasnej Górze odbywa się Narodowa Pielgrzymka Węgrów. Spotkanie jest okazją do przypomnienia, że Polskę i Węgry łączy wiara katolicka, historia i dzieje Zakonu Paulinów. W tym roku pielgrzymom towarzyszy hasło: „Duchowa odnowa i misja dla naszej wiary”.

Prowincjał palcówki paulińskiej na Węgrzech, ojciec Andras Vizi zwrócił uwagę, że pielgrzymowanie ma głębokie znaczenie na drodze wiary. - Przybywanie do Polski, na Jasną Górę to też wyraz tego, że łączy nas przylgnięcie do Matki Bożej. Tu modlimy się przy Czarnej Madonnie, ja posługuję w Maria Nostra, skąd na Jasną Górę przyszli paulini, gdzie jest obecna Maryja. Więc to spojrzenie na Matkę Bożą dla naszych narodów jest tym, co nas łączy na drodze naszej wiary, to jest też taki dobry moment, żeby pogłębić swoją wiarę i też odnowić więź z Matką Bożą – podkreślał Paulin.

Węgrzy tradycyjnie dotarli do Polski specjalnym pociągiem przygotowanym na to wydarzenie. To już dziesięcioletnia tradycja pielgrzymowania, ta grupa jest szczególnie bliska ojcu Marianowi Waligórze, który jest opiekunem pielgrzymów od strony jasnogórskiego klasztoru.

- Ta pielgrzymka jest bliska mojemu sercu, ze względu na związki z Węgrami, które mam od lat i też z racji znajomość węgierskiego. Poprzez znajomość języka pomagam na miejscu w różnych sytuacjach, ale po dziesięciu latach już są tak wypracowane pewne ścieżki w pielgrzymowaniu na Jasną Górę, że moja posługa nie jest aż tak konieczna, bo już pielgrzymi sobie świetnie radzą – podkreślał o. Waligóra. Paulin zwrócił uwagę, że każdego roku, pojawiają się w grupie nowi Węgrzy i dla nich to jest inne doświadczenie, i przez to wiedza o sanktuarium rozprzestrzenia się i miejsce to staje się jeszcze bardziej bliskie Węgrom.

Po raz pierwszy na pielgrzymkę poza swój kraj wybrał się Nandor. Przyjechał wraz ze swymi kolegami ministrantami z parafii św. Stefana z Paks. - Wszyscy, którzy tutaj jesteśmy, dziewięć osób, chodzimy do szkoły katolickiej, która znajduje się właśnie przy tej parafii. Zanim wyruszyłem na pielgrzymkę to przeczytałem książkę na temat Jasnej Góry, ale miałem zupełnie inne wyobrażenie tego miejsca, w którym teraz jestem – mówił ministrant. - Przyjeżdżając tutaj doświadczyłem, jak ważne jest takie osobiste zobaczenie miejsca, o którym czytasz, o którym wiesz, które są ważne historycznie. Zobaczyłem ludzi, którzy rzeczywiście się w tym miejscu głęboko modlą i to mnie bardzo poruszyło. Wyczułem, zaraz po wejściu do Kaplicy Matki Bożej będąc na modlitwie, że to jest miejsce głębokiej wiary – dzielił się Nandor.

Dzisiaj centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. w Bazylice jasnogórskiej. Eucharystii przewodniczył, kardynał Grzegorz Ryś. W rozmowie z jasnogórskimi mediami metropolita krakowski podkreślił, że bez względu na narodowość, tu wszyscy jesteśmy „w domu". - Jest wiele więzów między naszymi narodami. Łącznikiem między naszymi krajami są św. Jadwiga i św. Wojciech– powiedział kardynał i przypominał o wspólnych momentach historycznych, które pozwalają na „personalizację” naszych więzów. Wyjaśnił też, że do tworzenia relacji potrzebni są konkretni ludzie, a nie „kraje”.

W narodowym pielgrzymowaniu biorą udział węgierscy biskupi. Bp József Tamás wspominał pierwszą pielgrzymkę Węgrów na Jasną Górę, którą określił jako „niezwykle udaną”. Przypomniał, że entuzjazm Węgrów związany z pielgrzymką był i jest nadal tak wielki, że pragną tu powracać. Z troska dodał także, że oba nasze kraje znajdują się obecnie w sytuacji, gdzie potrzebne jest nam pielęgnowanie naszej religijności, sięganie do korzeni naszej wiary i pielęgnowanie relacji z Bogiem i Matką Bożą. - W tej chwili stoją przed nami ogromne wyzwania, ponieważ próbuje się stworzyć świat, w którym nie ma miejsca dla Boga i my musimy walczyć o to, żeby Pan Bóg był wśród nas – powiedział. Dodał, że Węgrzy mają swoje narodowe sanktuarium, do którego pielgrzymują, ale chętnie wracają na Jasną Górę, bo „czeka tu na nich Matka Boża”, a miejscem opiekują się paulini, którzy przywędrowali do polski z Węgier jako jedyny zakon w tamtym kraju.

W programie pielgrzymki znalazły się spotkania integracyjne, modlitwa różańcowa, jeszcze dziś zaplanowano Apel Jasnogórski. Jutro uroczysta Msza św. w Kaplicy Matki Bożej odbędzie się o godz.12.00, w którym wezmą udział biskupi węgierscy, przedstawiciele rządu węgierskiego, Konsul Generalny Węgier z Krakowa. W pielgrzymce uczestniczy ponad 500 wiernych.

Anna Przewoźnik, Maria Kopacka - Fornal

Najnowsze wpisy z Aktualności 2026

Trwa Narodowa Pielgrzymka Węgrów
23 czerwca 2026, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Jasna Góra, Pielgrzymki , tagi: #Jasna Góra, #Narodowa Pielgrzymka Węgrów

Na Jasnej Górze odbywa się Narodowa Pielgrzymka Węgrów. Spotkanie jest okazją do przypomnienia, że Polskę …

O. Marcin Ciechanowski nowym dyrektorem Biura Prasowego i rzecznikiem Jasnej Góry
23 czerwca 2026, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Paulini, Kościół w Polsce, Jasna Góra , tagi: ##JasnaGóra, ##komunikacja, ##media, ##paulini, ##rzecznik

Nowym dyrektorem Biura Prasowego i rzecznikiem Jasnej Góry został o. dr Marcin Ciechanowski. Zastąpi o. …

W tym tygodniu na Jasnej Górze (22- 28 czerwca)
22 czerwca 2026, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Jasna Góra, Pielgrzymki, Czuwania, Ojczyzna , tagi: ##JasnogórskaSzkołaMuzyczna, ##PielgrzymkaWęgrów, ##PrymasWyszyński, ##RokSzkolny, ##kombatanci

W tym tygodniu: Pielgrzymki: Narodowa Węgrów (23-24.VI), Rzemiosła Polskiego (27-28.VI,) Kombatantów Związku Więźniów Okresu Stalinowskiego …

45. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości
21 czerwca 2026, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Jasna Góra, Pielgrzymki, Ojczyzna

Pod hasłem „Polska silna wiarą i trzeźwością” na Jasnej Górze odbyła się 45. Ogólnopolska Pielgrzymka …