Biuro Prasowe Jasnej Góry – Dwumiesięcznik Jasna Góra ma nowego redaktora naczelnego

Dwumiesięcznik Jasna Góra ma nowego redaktora naczelnego

6 maja 2026, Biuro Prasowe Jasnej Góry
kategorie: Jasna Góra | tagi: ##dwumiesięcznik, ##pismo, ##redaktor

Powstały w 1983 r. dwumiesięcznik Jasna Góra ma nowego redaktora naczelnego. Został nim o. Jakub Szymczycha. – Planuję kontynuację naszego dziedzictwa. Pragnę by pismo zachowało godność tego miejsca, a z drugiej strony, by miało nutkę współczesności – zapewnił.

O. Jakub zapewnia, że nie będzie wprowadzał drastycznych zmian; pragnie, by pismo odzwierciedlało godność Jasnej Góry poprzez poziom pisanych tekstów, estetykę, stylistykę czy szatę graficzną. Zachowanie dorobku poprzedników nie oznacza jednak skostniałego przylgnięcia do czasów archaicznych. Nowy redaktor kontynuując to, co dobrego udało się wypracować na przestrzeni lat chce jednocześnie spojrzeć na nową posługę przez pryzmat współczesności. – Chcę dołożyć swoje spojrzenie na stylistykę redaktorską, na dziennikarstwo, a także swoją duchowość i serce, tak jak to czynili moi poprzednicy – powiedział o. Jakub.

O. Jakub Szymczycha, znany jest słuchaczom z posługi na antenie Radia Jasna Góra. To doświadczenie medialne planuje poszerzyć także o publikację swoich tekstów na łamach „Jasnej Góry”. Jako redaktor naczelny dostrzega też możliwość nawiązania współpracy z jasnogórskim radiem. Charyzmatem rozgłośni jest propagowanie kultu Matki Bożej, dlatego radio pokazuje dźwiękiem wydarzenia związane z Maryją. Dla o. Jakuba wywiady i rozmowy prowadzone przez redaktorów są na tyle wartościowe, że planuje pokazać je także na łamach pisma. - Nie dlatego, że idziemy na łatwiznę, ale dlatego, że chcemy coś utrwalić, co jest ważne, co jest wartościowe, co pomaga żyć – wyjaśnił.

Zadaniem pisma było i jest ukazywanie, czym żyje Jasna Góra. W całości poświęcone jest Matce Bożej. Zgodnie z pierwotnym założeniem jest „listem”, który przychodzi z Domu Matki Narodu z wieściami o tym, co słychać we wspólnym „Domu Polaków”. Pomysłodawcą czasopisma był o. Konstancjusz Kunz. Powstało ono w 1983 r. pomimo braku przychylności komunistycznych władz. Założył je o. Rufin Abramek. Kolejnymi redaktorami byli paulini: o. Zachariasz Jabłoński, o. Dominik Krzysztof Łuszczek, o. Kazimierz Maniecki, o. Robert Jasiulewicz, o. Tomasz Leśniewski i o. Grzegorz Prus, który w maju 2026 r. został przeorem Jasnej Góry.

Maria Kopacka-Fornal

Najnowsze wpisy z Aktualności 2026

„Urodziłam się w więzieniu...” - Pielgrzymka Kombatantów Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego
24 czerwca 2026, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Jasna Góra, Pielgrzymki, Ojczyzna , tagi: ##HistoriaPolski, ##kombatanci, ##ojczyzna

Uczestnicy 33. Pielgrzymki Kombatantów Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego oddali hołd bohaterom walki o wolność …

Już na pątników czas - Jasna Góra wkracza w pielgrzymkowy letni sezon
24 czerwca 2026, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Jasna Góra , tagi: ##informator, ##pielgrzymi

Gdzieś się niesie śpiew „czarnej Madonny”, w innym miejscu słychać coś ze „ślonskiej godki”, w …

Trwa Narodowa Pielgrzymka Węgrów
23 czerwca 2026, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Jasna Góra, Pielgrzymki , tagi: #Jasna Góra, #Narodowa Pielgrzymka Węgrów

Na Jasnej Górze odbywa się Narodowa Pielgrzymka Węgrów. Spotkanie jest okazją do przypomnienia, że Polskę …

O. Marcin Ciechanowski nowym dyrektorem Biura Prasowego i rzecznikiem Jasnej Góry
23 czerwca 2026, Biuro Prasowe Jasnej Góry, kategorie: Paulini, Kościół w Polsce, Jasna Góra , tagi: ##JasnaGóra, ##komunikacja, ##media, ##paulini, ##rzecznik

Nowym dyrektorem Biura Prasowego i rzecznikiem Jasnej Góry został o. dr Marcin Ciechanowski. Zastąpi o. …